SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

Doç. Dr. Amber Eker Bakkaloğlu’ndan Dünya Alzheimer Günü açıklaması…

Doç. Dr. Amber Eker Bakkaloğlu’ndan Dünya Alzheimer Günü açıklaması…

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Amber Eker Bakkaloğlu, Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Yayın Tarihi: 29/09/23 14:31
okuma süresi: 3 dak.
Doç. Dr. Amber Eker Bakkaloğlu’ndan Dünya Alzheimer Günü açıklaması…

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Nöroloji hekimi Doç. Dr. Amber Eker Bakkaloğlu, Dünya Alzheimer Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Bakkaloğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Demans, tüm dünyada yaşlı nüfustaki engellilik ve bağımlılığın en büyük sebeplerinden biridir. Bu hastalık sadece kişiyi değil, kişinin yakınlarını ve ülkenin sağlık sistemi ile ekonomisini de etkilemektedir. Yine bu hastalıkla mücadele tüm bu bileşenlerin katkısı ile mümkündür. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre tüm dünyada 50 milyon demans hastası vardır ve 2050 yılında bu sayının üçe katlanarak 152 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. Yaşlanan toplumlarla birlikte demanslı kişi sayısı da katlanarak artmaktadır.

21 Eylül tüm dünyada Alzheimer Günü olarak kabul edilmekte ve bugün ile bugünü takip eden ayda bu hastalığa yönelik farkındalığın artırılması çalışmaları yapılmaktadır. Hastalığın erken tanınması ve tedavisi, seyri üzerinde oldukça olumlu etki yapmaktadır. Erken tanınması için belirtilerine aşina olmak ve belli yaştan sonra taramalarımızı yaptırmak önemlidir.

Alzheimer hastalığında en erken belirti yakın dönemle ilgili hafıza sorunudur. Eskilerin hatırlanıyor olması bizi yanıltmamalıdır. Hafıza sorunları yanında kişinin normal hayatta yaptığı kazanılmış beceriler olan giyinme, yemek yeme, alet kullanma becerilerini yapmakta güçlük çekmesi, kişilik ile davranış değişiklikleri, dili kullanmada, konuşmaları anlamada bozukluk, yol bulamama, hesap yapamama, içe kapanma ve canlı hayaller görme gibi belirtiler de gözlenebilmektedir.

Amerikan Nöroloji Akademisi de 65 yaş üzerindeki bireylerin yıllık bilişsel taramalarını yaptırmalarını önermektedir. Bilişsel taramalar karşılıklı görüşme ile kısa sürede yapılabilmektedir.

65 yaş üzerinde iseniz bu farkındalık ayı boyunca bilişsel taramanızı yaptırmak için DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi polikliniğinin 0392 630 3851 numaralı telefonundan randevu ve bilgi alabilirsiniz. Unutmayalım, unutkanlık taramalarımızı yaptıralım.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.