SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

Sağlık eski Bakanı Filiz Besim: "Sağlık bütçesinde birçok eksik dikkat çekiyor”

Sağlık eski Bakanı Filiz Besim: "Sağlık bütçesinde birçok eksik dikkat çekiyor”

Kıbrıs Postası’na konuşan Sağlık eski Bakanı, Filiz Besim, 29 Kasım’da meclis komitesinde görüşülecek sağlık bütçesinde “ilaç takip sistemi” başta olmak üzere “Güzelyurt Hastanesi” ve dökülen “sağlık merkezleri” için bir bütçe kalemi görmediklerini anlattı.

Yayın Tarihi: 18/11/23 11:30
okuma süresi: 3 dak.
Sağlık eski Bakanı Filiz Besim: "Sağlık bütçesinde birçok eksik dikkat çekiyor”

Cumhuriyet Meclisi komitelerinde bütçe görüşmeleri devam ediyor…

Filiz Besim’e 29 Kasım’da meclis komitesinde görüşülecek sağlık bütçesinin durumunu ve gözlemlerini sorduk.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Filiz Besim, “Sağlık merkezleri dökülüyor bunu yeniden yapacak ciddi bir kaynak görmedik. İlaca ciddi bir meblağ ayrıldığı söyleniyor. 1 milyonun üzerinde bir rakam ama ilacın düzgün bir şekilde yönetilmesi için takip sistemi ile ilgili herhangi bir bütçe de görmedik. Güzelyurt Hastanesi için de bütçe görmüyoruz” dedi.

Kıbrıs Postası’na konuşan Sağlık eski Bakanı ve CTP Milletvekili Filiz Besim, sağlık bütçesi ile ilgili şunlara dikkati çekti;

En önemli konulardan biri koruyucu sağlık hizmetleri ile ilgili sağlık merkezleri dökülüyor bunu yeniden yapacak ciddi bir kaynak görmedik. İlaca ciddi bir meblağ ayrıldığı söyleniyor. 1 milyonun üzerinde bir rakam ama ilacın düzgün bir şekilde yönetilmesi için takip sistemi ile ilgili herhangi bir bütçe görmedik.

Türkiye’den gelinip yapılacağı söyleniyor ki bu hep söylenir ama ortada bu konuda veri yok. İlacı doğru yönetmek, adaya girdiği andan itibaren hastaya ulaşana kadar hatta deyim yerindeyse hastanın ağzına kadar takip etmek… İlaç israfından kaçınamayacağız. Çünkü sistemi kurma anlamında ciddi bir şey yok.

İlaç tedarik zincirinde kaos yaşanıyor şu anda… Birçok hasta ilaca ulaşamıyor hala ve maalesef kronik hastalar zorda…

'ECZANELER İLAÇ ALAMAZSA İLAÇ DEPOLARI SATAMAZ. ECZANELER İFLASIN EŞİĞİNDE'

Neden ilaç konusu bu denli büyüdü, neden insanlar eczanelerden almak zorunda kaldı? Devlet bu konuda ciddi bir şekilde pasif kaldı yani devlette ilaç yokluğu yaşandı.

Bu nedenle de tamamen dışarıdaki eczanelere yüklenildi ve sistem açık verdi… Bu belki Çalışma Bakanlığı bütçesi ile ilgili ama sistem ivedi şekilde düzgün kurulmazsa ve mağdur olan hasta için çare üretilmezse facia olur.

Birçok doktor reçete yazmıyor, tutuklamalar sürüyor ve ardı arkası gelmiyor; birçok eczane iflasın eşindiğinde ve mal varlıklarına el konuluyor; Eczanelerin ilaç alabilecekleri nakit paraları yok, bu bir zincirdir… Eczaneler ilaç alamazsa ilaç depoları satamaz ve nakit alabilecekleri eczacıları zorluyorlar…”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.