SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

Veganlık kalp sağlığına iyi geliyor

Veganlık kalp sağlığına iyi geliyor

Tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre veganlık, kalp sorunları yaşama riskini birkaç hafta içinde azaltıyor.

Yayın Tarihi: 02/12/23 21:00
okuma süresi: 3 dak.
Veganlık kalp sağlığına iyi geliyor

ABD’de yer alan Stanford Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada, vegan bir beslenme biçimini uygulayan ikiz kardeşlerde, et ve süt ürünleri de tüketen kardeşlere göre “önemli ölçüde” daha düşük kolesterol, daha iyi kan şekeri düzeyleri ve sadece iki ay içinde daha fazla kilo kaybı yaşandığı görüldü.

Veganlığın anemi ve depresyon gibi diğer sağlık sorunlarıyla olan bağlantılarına rağmen araştırma ekibi; kolesterol, kan şekeri ve kilo gibi risk faktörleri olması nedeniyle bu bulguların kalp hastalığı riskini düşürdüğüne inanıyor.

Araştırmaya yaş ortalaması 39 olan 22 çift tek yumurta ikizi dahil edildi. Katılımcıların yüzde 77'si kadındı. Katılımcıların hiçbirinde kardiyovasküler hastalık yoktu ve obez değillerdi. Ortalama beden kitle endeksleri 25,9'du, bu da katılımcıların normalden biraz fazla kilolu olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, her çiftten bir ikizin vegan beslenmesini, diğer ikizin ise daha tipik bir omnivor beslenmesini izlemesini istedi.

Her iki diyet de sebzeleri, baklagilleri, meyveleri ve tam tahılları içeriyordu. Beyaz ekmek ve makarna gibi şekerler ve rafine tahıllar her iki plana da dahil edilmedi.

Vegan diyetinde et veya hayvansal ürünler yer almazken, omnivor diyetinde tavuk, balık, yumurta, peynir, süt ürünleri ve diğer hayvansal ürünler uygulanıyordu.

Veganlar için başlangıç ​​LDL seviyesi 110,7 mg/dl ve omnivorlar için 118,5 mg/dl idi. Çalışmanın sonunda seviyeler sırasıyla 95,5 ve 116,1'e düştü. Veganlar için bu yüzde 14'lük bir düşüştü.

Vegan katılımcılar ayrıca insülin seviyelerinde yaklaşık yüzde 20'lik bir düşüş gösterdi; bunun daha yüksek seviyeleri diyabet olasılığını artırabilir.

Ayrıca veganlar omnivorlardan 4,2 kilo daha fazla kaybetti.

Dr Gardner, "Bu sonuçlara dayanarak ve uzun ömür hakkında düşünürsek, çoğumuz daha bitki bazlı bir beslenmeye yönelmenin faydasını görebiliriz" dedi.

'Bu, vegan beslenmeyi seçen herkesin uzun vadeli sağlıklarını iki ay içinde iyileştirebileceğini ve en fazla değişikliğin ilk ayda görüldüğünü gösteriyor." dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.