SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Alkol, insan mikrobiyomunda son derece zararlı bir dengesizliğe yol açıyor

Alkol, insan mikrobiyomunda son derece zararlı bir dengesizliğe yol açıyor

Bağırsak zarı bozulduğunda bakteriler ve toksinler kan dolaşımına sızarak karaciğere akabilir ve burada karaciğer iltihabına ve hasarına neden olabilir.

Yayın Tarihi: 09/02/24 18:30
okuma süresi: 4 dak.
Alkol, insan mikrobiyomunda son derece zararlı bir dengesizliğe yol açıyor
A- A A+

Alkolün bağırsaklara etkisi nedir? Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde alkol kötüye kullanımı ve bağımlılığı üzerine çalışan bilim insanı Dr. Lorenzo Leggio, mikrobiyom biliminin çoğunda olduğu gibi, "Bilmediğimiz çok şey var" diyor. Ancak iyi bir mikrobiyomun sağlıklı sindirim, bağışıklık fonksiyonu ve bağırsak sağlığı için gerekli olduğu bilinen bir gerçek olarak yerini koruyor. Dolayısıyla alkolü çok fazla tüketmenin bazı olumsuz sonuçları olabiliyor.

Ağır alkol tüketimi kişinin mikrobiyomunu nasıl etkiliyor? San Diego'daki California Üniversitesi'nde gastroenterolog olan Dr. Cynthia Hsu, alkol ve mikrobiyom üzerine mevcut araştırmaların çoğunun düzenli ve yoğun alkol alan kişilere odaklandığını söylüyor.

Örneğin, bir grup çalışma alkol kullanım bozukluğu (içkiyi kontrol edememe veya bırakamama) olan kişilerin bağırsaklarında genellikle ‘iyi’ ve ‘kötü’ bakteriler arasında bir dengesizlik olduğunu keşfetti. Hsu, buna disbiyoz (mikrobiyom dengesizliği) adı verildiğini ve genellikle daha sağlıklı bir mikrobiyoma sahip olmakla karşılaştırıldığında artan iltihaplanma ve hastalıkla ilişkili olduğunu ifade etti.

Leggio, ‘mikrobiyom dengesizliğinden’ mustarip olan ‘ağır içicilerin’ daha sızdıran veya daha geçirgen bağırsak astarlarına sahip olabileceğini söylüyor. Sağlıklı bir bağırsak astarının mikroplar, yiyecekler ve potansiyel olarak zararlı toksinlerle dolu bağırsağın iç kısmı ile vücudun geri kalanı arasında bir bariyer görevi gördüğünü de sözlerine ekliyor.

Hsu'ya göre ise bağırsak zarı bozulduğunda bakteriler ve toksinler kan dolaşımına sızarak karaciğere akabilir ve burada karaciğer iltihabına ve hasarına neden olabilir.

Virginia Commonwealth Üniversitesi ve Richmond VA Tıp Merkezi'nde karaciğer hastalıkları uzmanı olan Dr. Jasmohan Bajaj, ön araştırmaların sağlıksız bir bağırsağın alkol isteğine katkıda bulunabileceğine işaret ettiğini söyledi. 2023 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, alkol kullanım bozukluğu olmayan 18-25 yaş arası 71 kişinin mikrobiyomlarını inceledi.

Sık sık aşırı içki içtiğini bildirenlerin (kadınlar için yaklaşık iki saat içinde dört veya daha fazla içki veya erkekler için beş veya daha fazla içki olarak tanımlanmıştır) mikrobiyomlarında artan alkol isteğiyle ilişkili değişiklikler meydana geldi.

Şarku’l Avsat’ın The New York Times’tan aktardığına göre söz konusu çalışma ayrıca, aşırı içki içmenin kandaki iltihap belirteçlerinin artmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koyan önceki araştırmaların sonuçlarına da katkıda bulundu.

Ancak bu çalışmaların hiçbiri alkolün insanlarda dysbacteriosis'e neden olduğunu kanıtlamamıştı. Hayvan çalışmalarında bağlantı daha kesindi ancak insan çalışmalarında araştırmacıların diyet ve diğer sağlık koşulları gibi faktörleri kontrol etmesi zor oluyor.

Araştırmacılar alkol kullanım bozukluğu tedavisi gören kişilerin mikrobiyomlarını incelediler ve insanların içmeyi bıraktıktan sonraki iki ila üç hafta içinde bağırsak mikroplarının iyileşme belirtileri göstermeye başladığını ve bağırsak astarlarının daha az ‘sızdırır’ hale geldiğini buldular. Alkol kullanım bozukluğu tedavisi gören kişiler genellikle daha sağlıklı beslenmeye ve daha iyi uyumaya başlıyor.  Bu da bağırsak sağlığını iyileştirebiliyor. Leggio açıklamasında şunları söyledi:

Alkolün asit reflüsüne, mide zarının iltihaplanmasına, gastrointestinal kanamaya neden olabileceğini ve yemek borusu, kolon ve rektum kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin riskini artırabileceğini biliyoruz. Dolayısıyla daha az içmenin sağlığınız için çok daha iyi olduğuna kesinlikle şüphe yok.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.