SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

Sağlık Bakanı Dinçyürek: 75 olan yoğun bakım kapasitesi 115'e çıkacak

Sağlık Bakanı Dinçyürek: 75 olan yoğun bakım kapasitesi 115'e çıkacak

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, devlette 75 olan yoğun bakım kapasitesinin, yılbaşına kadar 115’e çıkarılacağına dikkat çekti.

Yayın Tarihi: 25/06/24 15:36
okuma süresi: 5 dak.
Sağlık Bakanı Dinçyürek: 75 olan yoğun bakım kapasitesi 115'e çıkacak

Yasama yılının son toplantısını yapan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda milletvekilleri güncel konuşmalar yaparak çeşitli konuları gündeme taşıyor. Meclis’te yoğun bakım konusu ile ilgili konuşan Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, bakanlık olarak kapasiteyi artırmak için çalıştıklarını, yılbaşına kadar devlette 75 olan yoğun bakım kapasitesinin 115 olacağını ifade etti. Bakan Dinçyürek, çalışmaları sürdürdüklerini, kapasiteyi artıracaklarını belirtti.

İNCİRLİ, SAĞLIKTA YOĞUN BAKIMDA YATAK EKSİKLİKLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar İncirli, “Kamu Hastanelerinde Yoğun Bakım Yatak Eksikleri, Sevk ve Hasta Ulaşımında Yaşanan Sorunlar” konulu güncel konuşma yaptı.

İlk olarak KKTC ile Türkiye hükümetleri arasında imzalanan Mali ve İktisadi İşbirliği Protokolü'ne değinen İncirli, protokolün yarınlar ve yatırımlar açısından önemine işaret etti, ancak “bugüne kadar yapılan en büyük anlaşma” nitelemesini eleştirdi, gerçeği yansıtmadığını, sıkıntılara teselli olmayacağını savundu.

İncirli, yoğun bakım yatak eksikliğine dikkat çekerek, yıllardır bu eksikliği dile getirdiklerini söyledi, ihtiyacın bugün daha da arttığını anlattı. Nüfusun sürekli arttığını ancak bilinmediğini savunan İncirli, kamu hastanelerindeki yoğun bakım yatak sayısının yetersizliğine işaret etti, bu sayının ve personel ihtiyacının artırılmasını istedi.

Sıla Usar İncirli, yaşamsal öneme sahip olan yoğun bakımın geliştirilmesi, eksikliklerin hızlı bir şekilde tamamlanmasının gerekliliğine işaret ederek, eskiler yenilenirken, yeni hastanelere de ihtiyaç olduğunu, özellikle Girne’de yeni hastanenin şart olduğunu kaydetti ve yeni hastanenin akibetini sordu.

Güzelyurt Hastanesi'nin de akibetini soran İncirli, kamu hastanelerine gereken önemin gösterilmesini talep etti, hayal değil, gerçek projelerin büyük önem taşıdığını söyledi.

Halkın sağlık hizmeti almakta büyük sıkıntı yaşadığını ifade eden İncirli, sıkıntıların belirlenip hızlı bir şekilde çözümler bulunmasını istedi.

DİNÇYÜREK: 75 OLAN YOĞUN BAKIM KAPASİTESİ YILBAŞINA KADAR 115'E ÇIKACAK

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek de, yoğun bakımlarla ilgili tespitlerin doğru olduğunu, sadece kamuda değil özel dahil artan ihtiyaca cevap verecek kapasitenin zaman zaman sıkıntı yaşandığını söyledi.

Dinçyürek, bakanlık olarak kapasiteyi artırmak için çalıştıklarını, yılbaşına kadar devlette 75 olan kapasitenin 115 olacağını ifade ederek, çalışmaları sürdürdüklerini, kapasiteyi artıracaklarını kaydetti.

Girne Hastanesi'nin yeni yıla kadar açılmasının hedeflendiğini söyleyen Dinçyürek, ilaç eksikliklerinin yaşanmaması için de sürekli çalıştıklarını söyledi. Dinçyürek, ilaçta stok olsa bile bazen sıkıntılar yaşandığını, bu yüzden bu alanda da çalışma yapıp, stokları bitmeden ilacın sağlanacağını anlatarak, halkın talep ettiği anda ilaca ulaşmasının sağlanacağını belirtti.

Dinçyürek, yapılan yatırımları “hayal” olarak nitelemeyi “talihsiz” olarak karşıladığını ifade ederek, Maraş bölgesinde sağlık ocağı yatırımının gerekliliğine değindi, burada, tüm kesimlerle çalışarak yatırımın yerinin kararlaştırıldığını söyledi.

Bir yıl içinde buranın açılışının yapılacağını ifade eden Sağlık Bakanı Dinçyürek, yatırımların ihtiyaçlara göre yapıldığını, bu çerçevede Pamuklu’ya da bu yatırımın yapılacağını, Değirmenlik, Lapta bölgeleri yanında Güzelyurt Hastanesi yatırımlarının da 2025 yılında hizmete gireceğini kaydetti.

Bu hedefleri gerçekleştirmek için çalıştıklarını ifade eden Dinçyürek, bu yatırımların, KKTC tarihinde olmadığını, bu büyük yatırımlarla KKTC’yi sağlık alanında geleceğe hazırladıklarını vurguladı.

Yeniden yapılandırılacak hastanelerle, özellikle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde halka yaraşır bir sağlık hizmeti yaratacaklarını ifade eden Dinçyürek, sağlığa yapılan yatırımların her zaman yetersiz olduğunu ancak halkın daha rahat donanımlı sağlık hizmeti alması için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Dinçyürek, “Sağlıkta KKTC tarihinde eşi benzeri olmayan yatırımlar yapmak için çalışıyoruz” diyerek, 2025 yılında sağlığın çok daha iyi bir noktaya taşınacağını vurguladı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.