"Cep telefonu kanser riskini artırıyor"

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

"Cep telefonu kanser riskini artırıyor"

"Cep telefonu kanser riskini artırıyor"

Cep telefonu kullanımının insan sağlığına olası zararları hakkında araştırmalar yapan İsrailli bilim insanları, Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi'nin (IARC) kısa süre önce yaptığı uyarıyı doğrulayan sonuçlar elde etti. Araştırmada, çok fazla cep telefonu kullanımının insanlarda kanser riskini artırdığı ortaya koyuldu.

"Cep telefonu kanser riskini artırıyor"
banner
A- A A+

IARC, kısa bir süre önce sunulan raporda, çok fazla cep telefonu kullanımının radyofrekans elektromanyetik alanların üretilmesine neden olduğu için insanlar üzerinde kanserojen etki yapabileceğini belirtmişti.

Tel Aviv Üniversitesi'ne bağlı Sackler Tıp Fakültesi ve Rabin Tıp Merkezi'nden Dr. Yaniv Hamzany, cep telefonu kullanıcılarının tükürüklerini inceleyerek önemli bulgulara ulaştı.

Hamzany, konuşma esnasında cep telefonunun tükürük bezine yakın olmasından yola çıkarak, kanser riskiyle cep telefonu arasındaki ilişkiyi çözmek için tükürük örneklerini analiz etmeye karar verdi.

Hiç cep telefonu kullanmayanlarla karşılaştırıldığında, yoğun olarak cep telefonu kullananlarda yüksek oranda oksidatif stres tespit edildi.

ScienceDaily'nin haberine göre, oksidatif stres insan vücudundaki hücreleri her yönden olumsuz etkiliyor ve DNA'ya bile zarar verebiliyor. Zehirli peroksit ve serbest radikaller yoluyla hücrelere zarar veren oksidatif stres süreci, kanser için de büyük bir risk olarak kabul ediliyor.

'BAĞIMLILAR RİSK ALTINDA'

?'Antioxidants and Redox Signaling' dergisinde yer alan araştırmaya göre, bilim insanları bir ay içersinde en az sekiz saat cep telefonu görüşmesi yapan 20 deneğin tükürüklerini inceledi. Dr. Hamzany, bazı deneklerin ayda 30-40 saate kadar cep telefonu kullandıklarını belirtti.

Deneklerden alınan numuneler, sağır olan ve cep telefonlarını SMS veya diğer özellikler için de kullanmayan kontrol grubunun numuneleriyle karşılaştırıldı. Sonuçlar, cep telefonu bağımlılarının oksidatif stres seviyesinin çok yüksek olduğunu gösterdi.

Dr. Hamzany, "Sonuçlar, cep telefonuna yakın olan bezler ve dokuda önemli ölçüde oksidatif stres olduğunu gösterdi" ddi. Oksidatif stresle bağlantılı olan hücresel ve genetik mutasyonlar ise kansere yol açabilen vir süreci tetikliyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri