"Yeniden izole olmak ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacak"

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.49

7.58

$

6.81

Dr. Erdoğmuş: "Yeniden izole olmak ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacak”

"Yeniden izole olmak ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacak”

Girne Akçiçek Hastanesi’nde görev yapan Dr. Özlem Erdoğmuş, Covid-19’a karşı önlemlerin bırakılması halinde yeniden izole olmanın ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacağını vurguladı.

"Yeniden izole olmak ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacak”
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası - SOSYAL MEDYA

Girne Akçiçek Hastanesi’nde görev yapan Dr. Özlem Erdoğmuş osyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, açılım sonrası Covid-19’a karşı toplumu oluşturan bireylere çok büyük sorumluluklar düştüğünü, eğer bu sorumlulukların yerine getirilmemesi halinde, yeniden izole olmanın  ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacağını ifade etti.

Erdoğmuş’un paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Dostlar alışverişte görsün…

Mart 2020 den itibaren hayatımızın en uzun ve en korku dolu 2 ayını geçirdik. Penceremizin dışa açılan kolunu her tuttuğumuzda, kapı koluna, elektrik fişine dokunduğumuzda içimiz titredi, derin içimize çektiğimiz nefeste bile enfeksiyon kapma endişesi taşıdık. Her gece Koronavirüsün olmadığı bir dünyaya uyanma umuduyla yattık ve sabah hayal kırıklığıyla yeni güne uyandık. Yazdık, çizdik, konuştuk, sürekli eleştirdik, kusur aradık, testlere güvenmedik, alınan önlemleri beğenmedik. Ekonomik kaygılarımız oldu, işyerlerimiz kapandı, ödenemeyen krediler huzurumuzu kaçırdı, oturmaktan sıkıldı pek çoğumuz, işimizin çalışmanın, dışarda özgürce dolaşmanın kıymetini anladık sözümona! Geçsin bugünler neler yapardık, her kurala uyar işyerlerimizi ayakta tutabilmek için her önlemi uygulardık!

4 Mayıs’ta aşamalı olarak önlemler gevşetilmeye başlandı; 2. Perde açılmıştı, artık toplumu oluşturan bireyler daha fazla sorumluluk almalıydı. Oysa; nerdeyse ilk günden itibaren ve ilk açılan işyerlerinde bile personel maske takmadı, gelen müşterilerinin maske takmasını zorunlu kılmadı, sosyal mesafeye uyulmasını sağlamadı. Aş derdiniz yok muydu sizin, ödenmemiş faturalarınız, kiranız, çocuklarınızın okul taksitleri yok muydu?

Maskeler nefes almayı zorlaştırıyordu, zaten havada biranda ısınmıştı… Haftalardır pozitif vaka da yoktu ülkemizde, COVID-19 bitti deniyordu, İtalya’da İngiltere’de ölüm oranları da azalmaya başlamıştı… Ya Brezilya’da ve ABD’de? Brezilya’da ve ABD’de günden güne artan vaka ve ölüm sayılarına kör ve sağır olduk hep beraber…

Keşke her birey; sağlığımıza, özgürlüğümüze ve ekonomik faydamıza olan bu süreci idrak etse ve keşke denetime mümkün olduğunca az gerek kalsaydı. Her restorana, kafeye, işyerine zabıta mı koymak lazım 7/24 denetlemek için. Bir başkasının işine karşı titizliğini ve sorumluluğunu çok katı eleştirirken sıra bize geldiğinde kendi sorumluluklarımıza karşı neden duyarsızız? Restoran, cafe ve işyerlerinin önüne koyulan içeriği tam da bilinmeyen el dezefektanları bizi korumaktan çok uzak. Önümüzü tam olarak görebilmemiz için bir süre daha fedakarlık yapmamız gerekiyor, toplum olarak… Maske takmalı ve sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Bu bir yaşam tarzı olmalı bir süreliğine… Alınan sözde önlemlerle açılımlar, bende  ‘dostlar alışverişte görsün’ algısı yarattı. Yeniden izole olmak ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacak acaba farkında mıyız?”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri