Asgari ücret "hükümet" bekliyor

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

Asgari ücret "hükümet" bekliyor

Asgari ücret "hükümet" bekliyor

Alım gücünün düştüğü, hayat pahalılığı nedeniyle geçim kaygısının had safhaya ulaştığı ülkemizde, 2 yıldan sonra belirlenen brüt bin 415 TL asgari ücretle yaşamaya çalışan binlerce çalışan, gözünü kurulacak yeni hükümete dikti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda yer alan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ), dört kişilik bir aile için neredeyse açlık sınırında bir rakama denk gelen asgari ücretin bin 800 TL civarına yükseltilmesi için kolları sıvadı. Seçim sonrası oluşacak yeni hükümeti bekleyen HÜR-İŞ, masaya ilk olarak asgari ücreti götürecek.

Asgari ücret "hükümet" bekliyor
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası – Meryem Ekinci

Başta binlerce özel sektör çalışanı olmak üzere birçok kesimi ve sektörü yakından ilgilendiren asgari ücret konusu, kurulacak yeni hükümeti bekliyor.

Sendikalar, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası'nın (KTAMS) geçtiğimiz ay yayınladığı rapora göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 198 TL'den az biraz yüksek olan ancak yoksulluk sınırı 5439 TL'nin kat be kat altında kalan asgari ücretin, günün koşullarına uygun şekilde tesbiti için çalışmalarına hız verdi.

Kıbrıs Postası'na açıklama yapan HÜR-İŞ Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, kurulacak olan yeni hükümetten ilk olarak, asgari ücretin günün koşullarına bağlı olarak iyileştirilmesini talep edeceklerini bildirdi.

YENİ ASGARİ ÜCRET İÇİN BİN 800 TL TALEBİ

"Bin 415 brüt asgari ücret bir ailenin mutfağına dahi yetecek bir rakam değil. Sağlık, eğitim ve sosyal giderleri dikkate aldığınızda, gülünç kaldığı konusunda herkes hemfikir" diye konuşan Latifoğlu, Aralık 2012'de yaptıkları çalışmada asgari ücreti brüt bin 787 TL olarak hesapladıklarını, bu rakama hayat pahalılığının da eklenmesiyle yaklaşık bin 800 TL civarında bir ücretin ortaya çıktığını belirtti.

Latifoğlu, yeni hükümetin kurulmasının ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasını talep edeceklerini ve masaya yılın ikinci asgari ücreti olarak bin 800 TL önerisini götüreceklerini kaydetti..

Latifoğlu, yeni hükümetten asgari ücretin yanı sıra İLO sözleşmelerinin hayata geçirilmesi, özel sektörde sendikal örgütlenmenin sağlanması, ekonomideki kayıt dışılığın gidrilmesi ve çevre konularında da talepleri olacağını sözlerine ekledi.

SEYİS: "BRÜT 2 BİN TL'Yİ GEÇMELİ"

Özel sektörde örgütlü tek sendika olan Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Genel Başkanı Mehmet Seyis de, asgari ücretin 4 yıl içerisinde yasaya aykırı olarak sadece 2 kez artırıldığının altını çizerek, yapılan "komik" artışların da asgari ücreti erittiğini söyledi.

Brüt olarak belirlenen asgari ücretten yüzde 14 kesinti yapılmasına da karşı çıkan Seyis, "Normal koşullarda asgari ücret aslında bir kişinin ve ailesinin geçimini sağlayacak en az ücrettir. Kesinti olmamalı. Belirlenen bin 840 rakamının çalışanın eline net geçmesi, asgari ücretin brüt olarak 2 bin TL civarında olması gerekir" dedi.

Seyis, özel sektörde örgütlü tek sendika olan DEV-İŞ'in Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda yer almamasını da eleştirerek, komisyonda yasa gereği en çok üyesi bulunan sendika olarak kamu çalışanlarının sendikası yer alırken, asgari ücreti en çok ilgilendiren kesimi temsilen DEV-İŞ'in yer almamasının ayrı bir engel olduğunu söyledi.

KOMİSYON 2 YIL ARADAN SONRA TOPLANMIŞTI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 yıl aradan sonra en son 22 Ocak 2013'te toplanmış ve yeni asgari ücret, brüt bin 300 TL'den bin 415 TL'ye yükseltilmişti.

İşveren kanadının ret oyuna karşılık oyçokluğuyla alınan karar uyarınca net asgari ücret de 100 TL artışla bin 131 TL'den bin 231 TL'ye yükseltilmişti.

15 üyeli Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda devlet, işçi ve işveren 5'er üye ile temsil ediliyor.

Komisyonda hükümeti temsilen beş üyenin haricinde, sendika olarak, işçi tarafını temsilen Hür-İş, işveren tarafını temsilen ise İşverenler Sendikası yer alıyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TOPLUM Haberleri