Dünyanın en iyi üniversitelerinden DAÜ, aynı zamanda hayvan dostu bir kampüs

loading
20 Eylül, Pazar
£

9.76

8.95

$

7.56

Dünyanın en iyi üniversitelerinden DAÜ, aynı zamanda hayvan dostu bir kampüs

Dünyanın en iyi üniversitelerinden DAÜ, aynı zamanda hayvan dostu bir kampüs

İngiltere merkezli yükseköğretimi derecelendirme kurulu Times Higher Education (THE) 2018 Dünya Üniversite Sıralaması'nda bu yıl da 601-800 bandındaki yerini koruyan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çekiyor.

A- A A+
İngiltere merkezli yükseköğretimi derecelendirme kurulu Times Higher Education (THE) 2018 Dünya Üniversite Sıralaması'nda bu yıl da 601-800 bandındaki yerini koruyan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çekiyor.

DAÜ ile KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile başlayan "Kısırlaştır – Aşılat – Yaşat" (KAY) projesi 5. yılını tamamladı. DAÜ'lü akademisyenler, çalışanlar ve öğrencilerin, özellikle kampüs içinde artan sahipsiz ve terk edilmiş kedi ile köpeklerin yaşam kalitelerini artırma girişimi olan KAY Projesi, hayvanların kısırlaştırılıp bakımlarının yapılması ve küpelenerek kampüse bırakılmasından oluşan bir 'koruma' anlayışı üzerine kuruldu.

Proje kapsamında bugüne kadar toplamda 200'ü aşkın erkek ve dişi köpek kısırlaştırılarak iç ve dış parazit tedavileri yapıldı ve numaralandırıldı. Hayvanların kısırlaştırma, aşı, tedavi ve küpeleme işlemleri Gazimağusa Veteriner Dairesi, transfer işlemi DAÜ Güvenlik Birimi ve kısırlaştırma sonrası bakımları ise DAÜ'lü gönüllüler ve DAÜ Hayvanlara Yardım Kulübü öğrencileri tarafından yapılıyor. Periyodik olarak hayvanlara yapılan iç ve dış parazit tedavilerinin yanında DAÜ yemekhanelerinden artan yemekler kampüs hayvanları için oluşturulan kovalarda toplanıp önceden belirlenen yerlere DAÜ Hayvanlara Yardım Kulübü gönüllü öğrencileri tarafından koyuluyor. Ayrıca kampüsün birçok noktasına yerleştirilmiş otomatik su kaplarıyla hayvanların su ihtiyaçları sağlanıyor. Kısırlaştırılan hayvanlara proje kapsamında çalışan gönüllülerce isim verilerek tam bir DAÜ'lü olmaları da sağlanıyor.

DAÜ Öğrenci İşleri'nden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Yaşar Özden "DAÜ Hayvan Dostu Kampüs olarak yaşadığı kente ve ülkeye verdiği değeri göstermektedir." ifadelerini kullanarak, barınakların sürdürülebilir olmadığını bu nedenle de en sağlıklı ve sürdürülebilir yöntemin Kısırlaştır – Aşılat – Yaşat anlayışı olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Özden, kısırlaştırılan hayvanlardan sahiplenilenlerin olmasının kendilerini mutlu ettiğini, sahiplenmek isteyenlerin proje kayıtları açısından kendilerine de bilgi vermelerinden mutluluk duyacaklarını ifade etti.

KAY Projesi Gönüllüsü ve DAÜ Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu Öğretim Görevlisi Fayka Güresun ise KAY Projesi'nin başarılarından birinin proje kapsamında kısırlaştırılan köpeklerin ellerinden geldiğince sahiplendirilmesi olduğunu ifade etti. Güresun "DAÜ hayvan dostu kampüs olarak hayvan dostlara ne kadar açık olsa da her hayvan için bir aile bulmak önemlidir." dedi. Projenin özveriyle yürüdüğünü kaydeden Güresun, KAY gönüllüsü olarak bu can dostların bakımını bizzat kendilerinin yaptığını belirtti. Kısırlaştırmalarla nüfusun kontrol edilebildiğini ve doğacak olan yavruların sokaklara terkedilmesinin önüne geçildiğini aktaran Güresun, halen hamile ya da dişi olduğu için çok sayıda hayvanın terkedildiğini görmekten üzüntü duyduklarını ifade etti.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ise projenin kampüs içinde ve kentte hayvan sahibi olma ve hayvan refahı konusunda farkındalık ve bilinç yükseltme etkinlikleriyle süreceğini, Gazimağusa'daki tüm kişi, kurum ve kuruluşları 'hayvan dostu kent' olmak için işbirliğine davet ettiğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TOPLUM Haberleri