TOPLUM
okuma süresi: 2 dak.

LGBTİ+’ların istihdama erişimi ve emek piyasası deneyimleri araştırması başladı

LGBTİ+’ların istihdama erişimi ve emek piyasası deneyimleri araştırması başladı

Kuir Kıbrıs Derneği, ILGA-EU tarafından finanse edilenBirlikte Daha Güçlü projesi kapsamında Kıbrıs’ın kuzey kesiminde yaşayan LGBTİ+’ların İstihdama Erişimi ve Emek Piyasası Deneyimlerikonu başlıklı araştırmanın anketini doldurmaya davet ediyor.

Yayın Tarihi: 03/03/21 08:07
okuma süresi: 2 dak.
LGBTİ+’ların istihdama erişimi ve emek piyasası deneyimleri araştırması başladı
A- A A+

Kıbrıs’ın kuzey kesiminde istihdama erişim hala lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+) başetmek zorunda kaldığı büyük sıkıntılardan bir tanesi... Bu sorun, LGBTİ+’ların birçok alanda yaşadıkları zorluklarla ve sıkıntılarla başedebilmelerini zorlaştırmakta ve en temel haklardan yararlanabilmelerinin önüne geçiyor.

Bu araştırma LGBTİ+'ların istihdama erişim düzeyini, iş ortamında ne tür deneyimlere sahip olduklarını ve işe erişimde cinsiyet, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli yaşadıkları ayrımcılık ve ötekileştirme türlerini ortaya koymayı amaçlamakta ve Girne Amerikan Üniversitesinden Doç. Dr. Feyza Bhatti tarafından Kuir Kıbrıs Derneği’nin katkıları ile yürütüyor. Bu araştırmanın sonuçları LGBTİ+'ların çalışma yaşamına katılma hakları bakımından eşit fırsat ve şartlara sahip olup olmadıklarının tespitine ve istihdam alanında LGBTİ+’ların hak arayışlarına zemin oluşturacak. Bununla birlikte, araştırma toplumsal cinsiyet farkındalığının yükseltilmesi, istihdamda LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığın önlenmesi ve LGBTİ+ çalışanların güçlendirilmesi için geliştirilecek politikalarınbelirlenmesi açısından büyük önem taşıyor. Araştırmaya katılım tamamen gönüllülük esaslıdır ve araştırma etik kurallar çerçevesinde ilerlemektedir.  Anketten istediğiniz zaman ayrılma, vazgeçme veya soruları tamamladıktan sonra iptal etme hakkınız bulunuyor. Ankete katılan kişilerin bilgileri gizlilik ilkesi çerçevesinde anonim olarak analiz edilecek ve hiç bir şekilde üçüncü şahıslarla paylaşılmayacak.

Bu araştırma tüm LGBTİ+’ların gönüllü katılımına açıktır. Dileyen tüm LGBTİ+’lar (tr.surveymonkey.com) bağlantısından katkı koyabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.