TOPLUM
okuma süresi: 3 dak.

Kuir Kıbrıs Derneği, LGBTİ+ Fiziksel Sağlığı Kitapçığı yayımladı

Kuir Kıbrıs Derneği, LGBTİ+ Fiziksel Sağlığı Kitapçığı yayımladı

Kuir Kıbrıs Derneği LGBTİ+’ların fiziksel sağlığını kapsamlı bir şekilde ele alan ve bu konudaki bilgiyi artırmayı hedeflediği LGBTİ+ Fiziksel Sağlık Kitapçığı’nı yayınladı.

Yayın Tarihi: 02/07/21 12:19
okuma süresi: 3 dak.
Kuir Kıbrıs Derneği, LGBTİ+ Fiziksel Sağlığı Kitapçığı yayımladı
A- A A+

Kıbrıs’ın kuzey kesiminde lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+) insan haklarına erişimini sağlamayı ve ayrımcılığı engellemeyi hedefleyen Kuir Kıbrıs Derneği’nin yürüttüğü üç yıllık Renklerin Çeşitliliği Projesi, Aralık 2018’de başladı.

Avrupa Birliği tarafından finanse proje kapsamında, daha önce çeşitli alanlarda kitapçıklar yayınlayan Kuir Kıbrıs Derneği, kitapçıkların ilkini, anti- militarizm ve askerlik, ikincisini ise LGBTİ+ akıl sağlığı üzerine hazırladı.

Üçüncü kitapçık ise LGBTİ+ Fiziksel Sağlığı üzerine olup, LGBTİ+’ların sağlık hizmetlerine erişiminden, trans ve interseklerin spesifik sağlık sorunlarına toplamda dokuz farklı konuyu içeriyor.    

KİTAP NELER İÇERİYOR?

Geniş bir yelpazede LGBTİ+’ların fiziksel ve cinsel sağlığını konu alan kitapçığın temel başlıkları şu şekilde:

“Kuirlerin Sağlık Hizmetlerine Erişimi, İnsanlarda Cinsiyet Değişkenliğini Anlamak, Kuir Bir Hasta Olmak, Cinsel Sağlık, Üreme Sağlığı, Cinsel Haz, Mastürbasyon, Trans ve İntersekslerin Spesifik Sağlık Sorunları, Salgın ve Kuir Sağlık.”

Kuir Kıbrıs Derneği aktivisti Erman Dolmacı; başta Dr. Fidan Şenova olmak üzere kitapçığın hazırlanmasına katkı koyan herkese teşekkür ederek, kitapçığın LGBTİ+ sağlığı ve cinselliğine dair ışık tutması ve alandaki eksikliklerin tamamlaması adına temennide bulundu.

Kitapçığın tümüne https://www.queercyprus.org/tr/lgbti-fiziksel-sagligi-kitapcigi/ adresinden ulaşabileceği ifade edildi.

KUİR KIBRIS DERNEĞİ NEDİR?

Kuir Kıbrıs Derneği; cinsiyet, cinsiyet ifadesi, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılıklarıyla mücadele edilmesi yönünde çalışmalar yürüten bir sivil toplum örgütüdür. Kuir Kıbrıs, LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak için hukuk, eğitim, psikoloji, sağlık gibi çeşitli alanlarda yerel ve uluslararası örgütlerle işbirliğiyle aktif olarak çalışan bir organizasyondur.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.