TOPLUM
okuma süresi: 3 dak.

Basın-Sen: LGBTİ+ hakları insan haklarıdır

Basın-Sen: LGBTİ+ hakları insan haklarıdır

Basın-Sen, İstanbuLGBTİ+ Onur Haftası etkinlilerinin gerçekleştiği süreçte, eylemcilerin ve görevini ifa etmeye çalışan gazetecinin ters kelepçeyle darp edilerek gözaltına alınmasını eleştirerek, "LGBTİ+ hakları insan haklarıdır" açıklamasında bulundu.

Yayın Tarihi: 28/06/22 14:30
okuma süresi: 3 dak.
Basın-Sen: LGBTİ+ hakları insan haklarıdır
A- A A+

Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN), İstanbuLGBTİ+ Onur Haftası etkinlilerinin gerçekleştiği süreçte, eylemcilerin ve görevini ifa etmeye çalışan gazetecinin ters kelepçeyle darp edilerek gözaltına alınması ile ilgili basın açıklaması yayınladı.

Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN) tarafından yayınlanan mesaj şu şekilde:

“Ülkemizde ve dünyada insanlar,  kimi sevdikleri, ne giydikleri, ne düşündükleri ve aslında kim olduklarıyla bağlantılı olarak saldırıya uğruyor ve şiddet görüyor. Bilinmelidir ki LGBTİ+ hakları insan haklarıdır.

HERKES EŞİT HAKLARA SAHİPTİR”

 Unutulmamalıdır ki herkes eşit haklara sahiptir. Bireylerin cinsiyet kimliği veya cinsel yönelimi ne olursa olsun,  herkes eşit hak ve özgürlüklere sahiptir.

Bugün LGBTİ+ cinsel yönelimleri,  cinsiyet kimlikleri, cinsiyet ifadesi ve daha birçok konuda ayrımcı-lığa uğruyor.  Eşitsiz muamelenin yanında, iş yerlerinde, sokakta, okulda hayatın her alanında psikolojik ve fiziksel şiddete uğruyor. Nefret cinayetleri sonucunda hayatını kaybediyor.

BASIN-SEN olarak gerek ülkemizde gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinde bu yılda Onur Haftası etkinlileri çerçevesinde yapılan eylemleri yakından takip ediyoruz.  LGBTİ+ haklarının bazı ülkelerde kabul edildiğini dahası toplumsal cinsiyetle ilgili kalıplaşmış yargıların neden olduğu birçok kısıtlamanın ortadan kaldırıldığını gözlemlerken, yakın coğrafyamızda düzenlenen İstanbuLGBTİ+ Onur Haftası etkinlilerinin yasaklandığını, hiçbir gerekçe gösterilmeden eylemcilerin ve görevini ifa etmeye çalışan meslektaşımızın ters kelepçeyle darp edilerek gözaltına alındığını da üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

 Ülkemizde ve dünyada özgürlükleri tahakküm altına almaya çalışan bu tavrı kınadığımızı belirtiriz.

Unutulmasın ki herkes kendini özgürce ifade edebilme hakkına sahiptir. Sahip olduğumuz hakları düzenleyen ilk belge olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesi,  herkesin kedini özgürce ifade etme hakkını koruma altına almaktadır. Öte yandan herkesin yaşama hakkı, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı vardır. Bu haklar ayrımsız herkes içindir.

Bu ayrımsız hakların herkes için olduğunu kabul ettiğimiz de, toplumsal cinsiyetle ilgili kalıplaşmış yargıların neden olduğu birçok baskıyı ortadan kaldırabileceğiz”.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör