TOPLUM
okuma süresi: 3 dak.

Mine Atlı: Güce biat eden iktidarlar kadına yönelik şiddetle yeteri kadar mücadele edemez

Mine Atlı: Güce biat eden iktidarlar kadına yönelik şiddetle yeteri kadar mücadele edemez

TDP Genel Başkanı ve KAYAD Aktivisti Avukat Mine Atlı, kadına yönelik şiddetin azaltılması için yapılan çalışmalarda son 3 yıldır ilerleme olmadığını belirterek, “Güce biat eden iktidarlar kadına yönelik şiddetle yeteri kadar mücadele edemez” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 01/01/23 12:00
Güncelleme Tarihi: 02/01/23 12:58
okuma süresi: 3 dak.
Mine Atlı: Güce biat eden iktidarlar kadına yönelik şiddetle yeteri kadar mücadele edemez

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı ve Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) Aktivisti Avukat Mine Atlı, kadına yönelik şiddetle mücadele noktasında ülkenin mevcut durumunu ve yapılması gerekenleri Kıbrıs Postası’na değerlendirdi.

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin üç önemli ayağı olduğuna dikkat çeken Atlı, “Bunlar önleme, koruma ve cezalandırmadır” dedi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEMİZ SONUCUNDA ÇOK İYİ KAZANIMLAR EDİNMİŞTİK”

Mine Atlı, uzun yıllar kadına yönelik şiddetle mücadele noktasında Kıbrıs Türk toplumu olarak ‘altın çağ’ denilen dönemler geçirdiklerini hatırlatarak, “Mücadelemiz sonucunda çok iyi kazanımlar edinmiştik” ifadelerini kullandı.

Kadına yönelik şiddetin azaltılması için yapılan çalışmalarda son 3 yıldır ilerleme olmadığına vurgu yapan Atlı, Ev İçi Şiddet Yasası’nın daha önceleri görüşülmüş olmasına rağmen şu anda Cumhuriyet Meclisi komitelerinin gündeminde olmadığını söyledi.

“EV İÇİ ŞİDDET İLE MÜCADELEYE YÖNELİK EĞİTİMLER VERİLMESİ GEREKİYOR”

Mine Atlı, ülkede ev içi şiddet ile mücadeleye yönelik eğitimler verilmesi gerektiğini belirterek, “Okullarda eğitim müfredatları toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında olmalı” diye konuştu.

Kadına yönelik şiddetin azalması için ciddi mücadele verilmesi gerektiğini kaydeden Atlı, “Kadına yönelik şiddet evrensel bir sorundur. Kıbrıs’ın kuzeyi kadına yönelik şiddetle mücadele noktasında sınıfta kaldı” açıklamasında bulundu.

“GÜCE BİAT EDEN İKTİDARLAR KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE YETERİ KADAR MÜCADELE EDEMEZ”

Atlı, kadına yönelik şiddetin kaynağında ‘güç ve kontrol’ olduğuna vurgu yapan Atlı, “Güce biat eden iktidarlar kadına yönelik şiddetle yeteri kadar mücadele edemez” dedi.

Hükümet edenlerin irade eksikliğinden kaynaklı kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için gerekli ve yeterli adımlar atılmadığını dile getirerek, “Atılan adımlar ise ya engellendi ya da devamlılığı getirilmedi” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.