TOPLUM
okuma süresi: 4 dak.

Laden Asilzade: 16 yaşından küçük çocuklar çalıştırılamaz

Laden Asilzade: 16 yaşından küçük çocuklar çalıştırılamaz

Evrensel Çocuk Hakları Derneği Başkanı Laden Asilzade, 16 yaşından küçük hiçbir çocuğun çalışamayacağının altını çizdi; yaş sınırı altındaki çocukların çalıştırılmasının çocuk ihmali ve istismarı olduğunu vurguladı. Resmi Gazete’de yayınlanan “Çocuk Adalet Yasa Önerisi” ile ilgili de konuşan Asilzade, önerinin Cumhurbaşkanlığı hukukçularıyla ortaya çıktığını söyledi.

Yayın Tarihi: 02/02/23 11:30
okuma süresi: 4 dak.
Laden Asilzade: 16 yaşından küçük çocuklar çalıştırılamaz

Evrensel Çocuk Hakları Derneği Başkanı Laden Asilzade, ‘çocuk işçi’ konusunda Kıbrıs Postası’na konuştu.

“ÇOCUK ÇALIŞTIRILMASI VE HARÇLIĞININ ELİNDEN ALINMASI ‘EKONOMİK SÖMÜRÜ’ VE ‘İSTİSMAR’DIR”

Çocuklara harçlık verilmemesi ve bir işte çalıştırılmasıyla ilgili konuşan Asilzade, çocukların biriktirdiği harçlığın ise elinden alınarak, farklı harcamalara kullanılmasının ekonomik sömürü ve istismar olduğunu vurguladı.

Asilzade, bazı durumlarda devlet tarafından maaş verilen çocuklar olduğunu, verilen maaşın çocukların elinden alınmasının da yine ekonomik sömürü ve istismar olduğunun altını çizdi. Asilzade, çocuğun bakımından sorumlu kişilerin çocuğu işe göndermesinin de yasa dışı olduğunu ayrıca belirtti.

“İSG YASASI’NA GÖRE 16 YAŞINA KADAR KİMSE ÇALIŞAMAZ”

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası’nın 16 yaşına kadar kimsenin çalışamayacağını belirttiğini vurgulayan Asilzade, 16 yaşından sonra ise sadece KKTC vatandaşı olanların belli şartlar altında çırak ya da kalfa olarak çalıştırılabileceğini dile getirdi.

Hayat pahalılığı ve ekonomik kriz nedeniyle kırsal bölgelerden başlayarak, şehir merkezlerine kadar çocuk işçiliğin arttığını belirten Asilzade, nüfusun belirsiz olması nedeniyle görünenin üzerinde çocuk işçi olduğunu söyledi.

Asilzade, sadece basına yansıyan çocuk işçi ölümleri veya yaralanmalarının bile çocuk işçi rakamının son 3 yılda arttığını

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILMIYOR”

“Çocuk işliğin önüne geçilmesi için çalışma yapılır mı?” sorusunu da yanıtlayan Asilzade, şu ifadeleri kullandı:

“Çocuk işçiliğinin önüne geçilmesi için bırakın çalışma yapılmasını, hükümetin, bu konu ile ilgili bir tespiti olduğunu düşünmüyorum. KKTC’deki istatistik bilgilerinde de ciddi sorun var. Çocuk işçiliğin tespiti ancak yeterli ve doğru deneylemelerle mümkündür.”

Av. Asilzade, hükümetin çocukları korumadığını bu nedenle yoksul ailelerin çocukları okula değil, çalışmaya göndermek zorunda olduğunu belirtti. Yoksul ailelerin belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Asilzade, ailelere devlet destekli kaynaklar verilmesi gerektiğini vurguladı.

“ULUSLARARASI ÇALIŞMA ÖRGÜTÜ’NE GÖRE, 15 YAŞINI DOLDURMAYANLAR ÇOCUK İŞÇİDİR”

Uluslararası yasal düzenlemeye işaret eden Asilzade, "Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 15-24 yaş grubunu genç işçi kabul ettiğini, 15 yaşını doldurmayan çocukların ise aile bütçesine katkıda bulunmak ya da yaşamını kazanmak amacıyla çalışmasının çocuk işçi veya çalışan çocuklar olarak adlandırdığının altını çizdi.

“18 YAŞINA KADAR ÜCRETSİZ EĞİTİM HAKKI VAR”

Kuzey Kıbrıs’taki yasal mevzuattan da söz eden Asilzade, “Kız ya da erkek çocuğu ayrımı yapılmaksızın, her çocuk on beş yaşına kadar zorunlu, on sekiz yaşına kadar ücretsiz öğrenim hakkına sahiptir.” dedi.

“ÇOCUK ADALET YASA ÖNERİSİ, CUMHURBAŞKANLIĞI HUKUKÇULARI İLE ORTAYA ÇIKTI”

Cumhurbaşkanlığı ile birlikte hazırlanan “Çocuk Adalet Yasası Önerisi” ile ilgili de konuşan Asilzade, bir yıllık çalışmanın sonunda Cumhurbaşkanlığı hukukçularının desteğiyle Çocuk Adalet Yasası önerisinin ortaya çıktığını kaydetti. 

Temelinde 1930'lu yıllardan kalma bir yasayı tamamıyla kaldırarak, günün koşullarına uyarlamak ve adil yargılanma prensiplerini temel alan, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne uygun hale getirilen bir yasa tasarısının ortaya çıktığını belirtti.

“Umarım Çocuk Adalet Yasası, ivedilikle Meclis’ten geçer.” diyen Asilzade, çocukları suçtan suça sürüklenmekten kurtaran bir düzenlemenin hayata geçmesi gerektiğini söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.