Orman arazisi "araç park yeri" oldu!

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

Orman arazisi "araç park yeri" oldu!

Orman arazisi "araç park yeri" oldu!

Girne Ozanköy'de, yangın emniyet şeridi üzerinde olduğu iddia edilen orman arazisinin "araç park yeri" olarak kiralanmasına vatantaş tepki gösterdi. Kıbrıs Postası'na ulaşarak şikayetini dile getiren vatandaşlar, yangın emniyet şeridinde araç park yeri olmasının ve dozerle 4 dönüm orman arazisinin kazılarak şantiyeye dönüştürülmesinin "özür"ü olmadığı görüşünde...

Orman arazisi "araç park yeri" oldu!
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası Özel

Vatandaşlar, Ozanköy'de 13 Ekim 2011 - 13 Ekim 2012 tarihleri arasında, iki yıl süreyle, Hüdan LTD. Sahibi Veleddin Hüdan'a kiralanan arazinin yangın emniyet şeridi üzerinde bulunduğunu iddia ederken, araziyi kiralayan Orman Dairesi iddiayı yalanladı.

"YANGIN EMNİYET ŞERİDİ" İDDİASINA YALANLAMA...

Orman Dairesi Müdür Yardımcısı Mehmet Kutlar, sözkonusu arazinin Orman arazisi olduğunu doğruladı ancak yangın emniyet şeridinde olduğunu yalanladı.

Geniş bir yangın emniyet şeridinin çevresinde 120 metrekarelik bir arazinin Veleddin Hüdan isimli şahısa iş araçlarının park edilmesi için kiralandığını söyleyen Kutlar, benzer şekilde kiralanan birçok arazi olduğunu kaydetti.

HÜDAN LTD YASAL OLARAK HAK SAHİBİ DEĞİL...

"Orman Arazisi İcarlama ve Yönetim Yasası"nda, üzerine konut veya ağıl inşaatı yapılan veya yapılacak yer olarak tanımlanan Orman Arazilerini kiralayabilmek için, kişilerin ya arsa ve konut almaya mali gücü olmaması ya da hayvancılıkla uğraşması gerekiyor. Oysa ki, Veleddin Hüdan'a ait Hüdan LTD. kum ve çakıl nakliyatı ile bahçe mermeri üretimi yapan bir şirket.

"Orman Arazisi İcarlama ve Yönetim Yasası"nın 15. Maddesi'ne göre icar başvurularında hak sahibi olabilmek için aranan koşullar şöyle:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşı olan;

Yoksul olan (arsa ve konutu olmayan ve bunları almaya mali gücü yeterli olmayan);

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları ,içinde konutu veya konut yapımına uygun arsa ve arazisi bulunmayan;

Orman arazisinin bulunduğu köy veya kasabada ikamet eden;

Evli veya evlenme çağında olan kişiler, konut inşaatı yönünden hak sahibidirler.

Veya;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşı olan;

Hayvancılıkla uğraşan;

Evli veya evlenme çağında olan; ve

Orman arazisinin bulunduğu köyde ikamet edip, ağıl veya hayvan barınağı inşa etmek için arazisi bulunmayan, kişiler, hayvan barınağı, ağıl ve benzeri yapı inşaatı yönünden hak sahibidirler.

VELEDDİN HÜDAN HAYATINI KAYBETTİ ANCAK SÖZLEŞMESİ SÜRÜYOR...

Öte yandan, kiracı Veleddin Hüdan'ın Ocak ayında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği biliniyor.

Orman arazisinin sözkonusu şirkete kiralanmasının uygunluğu bile tartışma konusu iken yine "Orman Arazisi İcarlama ve Yönetim Yasası"na göre, kiracının ölümü halinde sözleşme sona erer.

Kiracının ölümünün üzerine yaklaşık yedi ay geçmesine rağmen sözkonusu arazinin hala daha Hüdan LTD.'nin kullanımında olması da kafaları karıştırıyor.

ORMAN ARAZİSİ İSTİSMARI... TOPRAK DEPOLAMA FAALİYETİ DURDURULDU!

Kıbrıs Postası'na ulaşarak şikayetlerini anlatan vatandaşlar, kiralanan arazinin "araç park yeri" olarak kiralandığını ve Hüdan LTD'nin bunu istismar ederek 4 dönüme yakın araziyi kazarak şantiye kurduğunu, tam bir doğa tahribatına neden olduğunu ifade ettiler.

Vatandaşlar, sözkonusu şirketin kurduğu kazdığı topraklarla dışardan getirttiği toprakları karıştırarak sattığını da öne sürdüler ve konuyu Girne Kaymakamlığı'na ileterek şikayette bulunduklarını anlattılar.

Girne Kaymakamı Gürkan Kara, vatandaştan gelen şikayet üzerine ekipleri Hüdan LTD. Şantiyesine göndererek durumu incelettiğini kaydetti. Toprak depolaması tespit edildiğini kaydeden Kara, kaymakamlık personelinin olaya müdahale ettiğini ve toprak depolama faaliyetini durdurduğunu söyledi.

Kara "Meskun mahalde depolama izni verilemez, toprak depolamayı durdurduk" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri