Mayıs'tan bu yana açık olan halı sahalar 'aniden' yasaklandı

loading
25 Ekim, Pazar
£

10.39

9.45

$

7.96

Ani yasak mühürlemeye neden oldu: “Günah keçisi olarak seçildim”

Mayıs’tan bu yana açık olan halı sahalar ‘aniden’ yasaklandı

Mayıs ayının son haftasından bu yana açık olan halı sahalarla ilgili spesifik bir genelge yayınlanmaması nedeniyle işletmeler Cuma akşamına kadar açık kaldı. İddiaya göre halı sahalar Cuma akşamı çıkartılan ani bir genelgeyle kapatıldı ancak sadece “Doruk Halı Saha” isimli işletme ceza aldı, işletme sahibi kendisini ‘günah keçisi’ olarak niteledi…

Mayıs’tan bu yana açık olan halı sahalar ‘aniden’ yasaklandı
A- A A+

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

Son olarak 9 Eylül’de kamuoyu açıklaması yapan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin, söz konusu açıklamaya “halı sahaların kapatılmasıyla ilgili” spesifik bir madde eklememesi iletişim eksikliğine; bu eksiklik ise Girne’deki “Doruk Halı Saha” isimli işletmenin mühürlenmesine neden oldu.

27 Mayıs’tan bu yana açık olan halı sahalar, iddiaya göre Cuma akşamı çıkartılan ani bir genelgeyle kapatıldı ancak sadece “Doruk Halı Saha” isimli işletme ceza aldı, işletme sahibi kendisini ‘günah keçisi’ olarak niteledi…

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından yapılan son açıklamada, Covid-19 salgınına karşı spor dalları ve spor salonları konusunda alınan tedbirler şöyle açıklanmıştı:

“Antrenman, müsabaka, salon sporları ve kampların 1 Ekim 2020 tarihine kadar yapılmaması. Bireysel sporların açık havada ve salonlarda devam etmesi; (spor salonlarında 200 m2 ve üzeri salonlarda maksimum 25 kişi, 100-200m2 arasındaki spor salonlarında maksimum 15 kişi, 50-100 m2 arasındaki spor salonlarında maksimum 10 kişi, 50 m2 spor salonlarında maksimum 5 kişi olması koşulu ile) devam eden lig maçlarının seyircisiz olarak yapılmasına karar verildi.”

AÇIKLAMA İLE UYGULAMA TUTARSIZ…

Açıklamada, 200 metre kare ve üzerindeki salonlarda maksimum 25 kişinin birlikte spor yapabileceği ifade ediliyor.

Standart bir halı sahanın büyüklüğü ise 800 metre kare olarak biliniyor.

Halı sahaların da spor salonu kategorisinde ele alınıyor olması nedeniyle, söz konusu kararın alındığı 9 Eylül günü sonrasında halı sahalar hizmet vermeye devam etti.

ÖNCE KAPATILDI SONRA MÜHÜRLENDİ

Ancak iddiaya göre, Cuma akşamı, Girne’deki “Doruk Halı Saha” isimli işletme, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nden kamuoyuna herhangi bir açıklama ya da bildirim yapılmamasına karşın önce kapatıldı, sonra da mühürlendi.

İddiaların sahibi, “Doruk Halı Saha” isimli işletmenin sahibi olan Kemal Hafızoğlu.

60 yaşındaki Hafızoğlu’nun işletmesi, Cuma akşamı Covid-19 önlemleri kapsamında işyerlerine yapılan denetimler sonucu mühürlendi, hakkında yasal işlem başlatıldı.

Kıbrıs Postası’na konuşan Hafızoğlu, sorunların Perşembe gününden başladığını söyledi.

HAFIZOĞLU: “KARAR 25 KİŞİ DİYOR, HALI SAHADA 14 KİŞİ SPOR YAPIYOR”

Girne Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerinin Perşembe gün, kendisinin işlettiği halı sahaya geldiğini ve işletmesini kapatması yönünde uyarıldığını belirten Hafızoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Zabıtaların bu talebi üzerine, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararları bildiğimi ve halı sahaların çalışabileceği yönünde olduğunu söyledim. Çünkü karar, 200 metre kare ve üzerindeki salonlarda maksimum 25 kişinin spor yapabileceği yönünde, benim halı saham 1500 metre kare büyüklüğünde ve 14 kişi spor yapıyor. Ancak zabıta arkadaşlar böyle bir yasal durum olmadığı yönünde direttiler ve polis arkadaşları çağırdılar. Polisler, ‘Kemal Bey bu işletmeyi kapatınız, yasal zorunluluk var’ dediler, onlar da Bakanlar Kurulu kararını anlattım. Polis arkadaşlar, bu kararın Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendiğini söyleyip, gayri yasal bir şekilde içeriye girdiler, top oynayan arkadaşlara yüksek sesle buranın kapandığını söylediler ve karakola davet ettiler.”

“ERTESİ GÜN KONTROL ETTİM, TÜM HALI SAHALAR ÇALIŞIYORDU”

Girne Polis Müdürlüğü’ne gittiğini ve ifadesinin alındığını, hakkında dava okunduğunu ancak bunu kabul etmeyerek imzaladığını söyleyen Hafızoğlu, ertesi gün diğer halı sahaların çalışıp çalışmadığını kontrol ettiğini ancak tümünün faal olduğunu gözlemlediğini belirtti.

“EN YETKİLİ KİŞİYE SORDUM, BÖYLE BİR YASAK OLMADIĞINI SÖYLEDİ”

“Bir tek cımbızla bizim işletmemizi seçmişlerdi” diyen Hafızoğlu, o gün pek çok siyasiye ulaştığını, halı sahaların kapatılması yönünde karar olmadığını teyit ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ancak aldığım yanıtlar beni tatmin etmedi. ‘En yetkili’ kişiyi aradım, o da bana böyle bir yasağın olmadığını söyledi, ardından da git ve işletmeni aç dedi, ben de gönül rahatlığıyla işletmemi yeniden açtım.”

İşletmesine gitmeden önce Girne Polis Müdürlüğü’ne yine gittiğini anlatan Hafızoğlu, oradaki görevlilere Lefkoşa’dan aldığı bilgiyi aktardığını, açmasında bir sakınca olmadığını ‘en yetkili kişiden’ öğrendiğini ilettiğini ve halı sahasını açacağını söylediğini ifade etti.

“POLİS ARADI, ‘HALI SAHALARDA MAÇ YAPMAK TEMASLI SPOR KAPSAMINA ALINDI’ DEDİ”

Saat 18.00 sıralarında işletmesine gittiğini ve halı sahasını açtığını ifade eden Hafızoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Saat 18.30 – 20.00 arasında bir maçım vardı. Maç başladıktan kısa bir süre sonra polisten bir telefon geldi. Telefonun ucundaki ses, ‘Kemal Bey, bu bir tebligattır, sahanızı lütfen açmayınız. Bu konuda ülke genelinde geçerli bir karar verilmiştir. Halı sahalarda maç yapmak temaslı spor kapsamına alınmıştır, lütfen işletmenizi kapayınız’ dedi. Ben de kendilerine dün akşam burada nahoş bir olay oldu, o zaman ben kimseyle tartışmak istemiyorum, sizden ricam bu maçın bitimine kadar süre verin, bu maç bitsin, ben sahamı kapatacağıma dair söz veriyorum dedim. Polis memuru da bu durumu kibarca kabul etti, ardından da ileriki saatlerde yapılacak tüm maçlarımı iptal ettim ve işletmemi kapattım.”

MÜHÜRLENDİ…

İşletmesini kapattıktan hemen sonra, kapıda zabıtalarla karşılaştığını ifade eden Hafızoğlu, zabıtalar tarafından uyarıldığını, bunun üzerine yaşanan süreci anlattığını belirterek şöyle devam etti:

“Zabıtalara polisle yaptığım görüşmeyi anlattım ancak ‘polis bize böyle bir şey söylemedi’ yanıtını aldım. Daha sonra polis ekipleri geldi, bana iş yerimi mühürlediler. Sonra hakkımda yeniden dava okundu ama bu kez gayet kibarlardı.”

“GÜNAH KEÇİSİ OLARAK SEÇİLDİM… CUMA AKŞAMINA KADAR TÜM HALI SAHALAR AÇIKTI”

Kendisinin ‘günah keçisi’ olarak seçildiğine inanan Hafızoğlu, Mayıs ayının son haftasından bu yana tüm halı sahaların çalışmaya devam ettiğini, Cuma akşamı da tüm halı sahaların söz konusu genelge yerel yönetimlere duyurulana kadar açık olduğunu ancak sadece kendisine ceza kesildiğini belirterek isyan etti…

ÜST KOMİTE BAŞKANI VE MÜSTEŞAR ÇAYGÜR: “ARTIK BASINA DEMEÇ VERMEK İSTEMİYORUM”

Yaşananlar üzerine Kıbrıs Postası’nın ulaştığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Başkanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür, artık basına demeç vermek istemediğini, söylediklerinin çarpıtıldığını ifade etti.

Çaygür, kamuoyu açıklamalarını artık sadece Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin yapacağını da sözlerine ekledi.

PİLLİ, TELEFONLARI YANITSIZ BIRAKTI…

Sağlık Bakanı Pilli ise, telefonları yanıtsız bıraktı…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri