GİRNE
okuma süresi: 4 dak.

Girne Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde “Yeşil Kentten Yeşil Adaya” projesi

Girne Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde “Yeşil Kentten Yeşil Adaya” projesi

Girne Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında, zeytinciliği geliştirmek amacıyla imzalanan, “Yeşil Kentten Yeşil Adaya” projesinin basın toplantısı yapıldı.

Yayın Tarihi: 26/07/22 16:20
okuma süresi: 4 dak.
Girne Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde “Yeşil Kentten Yeşil Adaya” projesi

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 1 milyon 110 bin Türk lirası bütçesi olan “Yeşil Kentten Yeşil Adaya” projesi, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında, iki ülke belediyeleri arasında iş birliğini geliştirmek amacıyla, 23 Haziran tarihinde imzalanan protokolünün ardından gerçekleştirilecek ilk proje olacak.

Girne Belediyesi’nde düzenlenen basın toplantısında, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında imzalanan protokolle, belediyeler arasındaki iş birliğinin önemli bir noktaya taşındığını vurgulayarak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle imzalanan  “Yeşil Kentten, Yeşil Adaya” projesiyle,  ülkede zeytincilik konusunda çok önemli aşama kat edileceğine inanç belirtti.

“AMAÇ, ÜLKEDEKİ ZEYTİN POTANSİYELİNİ BİLİMSEL YAKLAŞIMLARLA ARTIRMAK, ÇEŞİTLENDİRMEK, ZEYTİN AĞACI, MEYVESİ VE ÜRÜNLERİNE DAHA FAZLA EKONOMİK DEĞER KAZANDIRMAK”

Güngördü, projeyle amaçlarının,  ülkedeki zeytin potansiyelini bilimsel yaklaşımlarla arttırmak, çeşitlendirmek, zeytin ağacı, meyvesi ve ürünlerine daha fazla ekonomik değer kazandırmak ve üretimini teşvik etmek olduğunu kaydetti.

1974 sonrasında, Kuzey Kıbrıs’ta sayısı 1 buçuk milyon kök olan zeytin ağaçlarının sayısının bugün yapılaşma nedeniyle iyice azalarak 600 bin civarına indiğini  anımsatan Güngördü, 20 yıl önce hayat verdikleri Zeytin Festivali’yle, bu konuda bir duyarlılık geliştiğine vurgu yaptı.

Bu projenin, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın, ülkede zeytin üretiminin ve potansiyelinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarına katkı sağlayacağını ifade eden Güngördü, ülke iklimi ve şartlarına uygun zeytin ağaçlarının yetiştirilmesi, en verimli şekilde ürün alınması ve zeytinin ülke coğrafyasında eski değerini bulması için çalışacaklarını söyledi.

“PROJE KAPSAMINDA 50 BİN ZEYTİN FİDANI DAĞITILACAK”

Proje kapsamında 50 bin zeytin fidanının dağıtılacağını,  zeytin bahçeleri kurulumu, kadın istihdamının desteklenmesi ve zeytin yetiştiriciliği eğitimleri düzenleneceğini dile getirerek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürlerini sunan Güngördü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, tarımda makineleşme desteği vereceğini de belirtti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci ise, ülkede tarımsal üretimin geliştirilmesi,  tarım ürünlerinin ekonomik değer kazanması ve üretimin teşviki için çalıştıklarını belirterek, zeytinciliği geliştirmeye yönelik, Girne ve Gaziantep Büyükşehir belediyeleri iş birliğinde hayata geçecek projeye her türlü desteği vereceklerini dile getirdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı –Tarım Şube Müdürü Yusuf Yılmaz ise, hayata geçecek projeyle, Kuzey Kıbrıs’ta, zeytin üretim alanlarındaki ihtiyaç giderilerek Kıbrıs iklim ve toprak özellikleri bakımından zeytin yetiştiriciliğine uygun ağaçları yetiştirmek için yeni yol haritası belirleneceğini dile getirdi. 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.