GİRNE
okuma süresi: 14 dak.

Murat Şenkul: Geçmiş yönetimlerin bir yılda yapamayacakları işleri biz bir ayda yaptık

Murat Şenkul: Geçmiş yönetimlerin bir yılda yapamayacakları işleri biz bir ayda yaptık

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, çok kısa süre içerisinde Girne Belediyesi’nin idari anlamda ayağa kalktığını belirterek, “Geçmiş yönetimlerin bir yılda yapamayacakları işleri biz bir ayda yaptık” dedi.

Yayın Tarihi: 04/02/23 14:30
Güncelleme Tarihi: 04/02/23 15:20
okuma süresi: 14 dak.
Murat Şenkul: Geçmiş yönetimlerin bir yılda yapamayacakları işleri biz bir ayda yaptık

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Kıbrıs Postası’na çok özel açıklamalarda bulundu. Girne’ye dair birçok konuya değinen Şenkul, seçim aşamasında ve seçildikten sonra yaşadığı süreçler hakkında önemli değerlendirmeler yaptı.

25 Aralık 2022 tarihinde halkın takdiri Girne Belediye Başkanlığı görenine seçilen Şenkul, ilk bir aylık sürecin çok hızlı geçtiğini söyledi.

“GİRNE BELEDİYESİ ÇOK DAHA İYİ NOKTALARA GELECEK”

Şenkul, kendisinin hızına ve ritmine belediye çalışanlarının da uyum sağladığını ifade ederek, “Kısa süre içinde Girne Belediyesi çok daha iyi noktalara gelecek” dedi.

Belediyeyi devraldığında ciddi bir verim sorunu ile karşılaştıklarını söyleyen Şenkul, “Buradaki sorun çalışanlardan değil önceki idareden kaynaklanıyordu” ifadelerini kullandı.

Şenkul, belediyenin çok donanımlı bir çalışan kitlesi olduğunu dile getirerek, “Hak ettiği sorumluluğu ve güveni alamadığı için kendini biraz geri çekmiş bir çalışan grubu vardı. Bizim yönetim şemasını oluşturmamızla birlikte herkes görevine dört elle sarılmaya başladı” diye konuştu.

“ÇOK KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE GİRNE BELEDİYESİ İDARİ ANLAMDA AYAĞA KALKTI”

Göreve geldikten sonra yapılan düzenlemelerle birlikte çok kısa bir süre içerisinde Girne Belediyesi’nin idari anlamda ayağa kalktığını kaydeden Şenkul, “İyi günler bizi bekliyor. Herkesin içi rahat olsun” açıklamasında bulundu.

Şenkul, belediye çalışanlarının performansından çok memnun olduğuna dikkat çekerek, “Belediyenin içerisini istediğimiz şekle soktuktan sonra dışarıda iş yapmak çok daha kolay olacak. Eski dönemde hizmet edememenin altında yatan en büyük faktör belediye içerisindeki yanlış kurguydu” dedi.

“Daha işin başındayız. Şu ana kadar yaptıklarımız sadece ısınma turları” diyen Şenkul,  idari yapın istediği noktaya geldiğinde halkın farkı sokakta göreceğini belirtti.

“ÖNCELİĞİMİZ ANTİK LİMAN, AYDINLATMA, KANALİZASYON VE TRAFİKTİR”

Şenkul, Girne Belediyesi olarak öncelikli sorunlar üzerinden bir iş takvimi oluşturduklarını dile getirerek, “Önceliğimiz Antik Liman, aydınlatma, kanalizasyon ve trafiktir” ifadelerini kullandı.

Görünmeyen ve daha anlatmadıkları projelerinin de olduğunu söyleyen Şenkul, “İleride pişireceğimiz yemeğin malzemesini hazırlıyoruz. İyi bir döneme, hızlı bir şekilde gireceğiz” diye konuştu.

Şenkul, Şubat ayının ortasından itibaren sokak hayvanları konusuna el atacaklarını, Mart ayın girince de peyzaj ve çevre düzenlemeleri çalışmalarına başlayacaklarını, Nisan ayından itibaren de bölgesel sorunlarla ilgileneceklerini kaydetti.

“GEÇMİŞ YÖNETİMLERİN BİR YILDA YAPAMAYACAKLARI İŞLERİ BİZ BİR AYDA YAPTIK”

Çok kısa sürede önemli işler yaptıklarını vurgulayan Şenkul, “Burada çok sağlam bir Belediye Meclisi var. 16 Meclis üyemizin 16’sı da elini taşın altına soktu. Geçmiş yönetimlerin bir yılda yapamayacakları işleri biz bir ayda yaptık” açıklamasında bulundu.

Şenkul, tüm paydaşların Girne’de yapmayı amaçladıkları değişim için kendilerine destek olduğunu belirterek, “Girne çok kısa süre içinde ayağa kalkacak” dedi.

Seçimlerden önce Kıbrıs Postası TV’de katıldığı programda Murat Şenkul, eski Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün Trafik Master Planı’na uymadığı gerekçesiyle belediyeyi 1 milyon TL zarara uğrattığını ve bu paranın kendisinden talep edileceğini söylemişti.

TRAFİK MASTER PLANI’NA UYULMADIĞI GEREKÇESİYLE UĞRATILAN ZARARIN GÜNGÖRDÜ’DEN TALEP EDİLMESİ HUSUSU... “DUYGUSAL VE MANTIKSAL BİR BÖLÜNME YAŞIYORUM”

Söz konusu beyanın hatırlatılması ve 1 milyon TL’nin Nidai Güngördü’den talep edilip edilmediğinin sorulması üzerine Şenkul, konuyla ilgili şu cevabı verdi:

“İlk önce bunun bir araştırmasını yapıyoruz. Ama bu noktada kendi içimde bir çelişki yaşıyorum. Geçmişle uğraşırken geleceği kaçırmaktan korkuyorum. Uğratılan zararın tespitinin yapılmasının ardından Nidai Güngördü’den bir jest yapmasını isteyeceğim. Kararsız kaldığım bir olaydır. Siyasi duruşum itibari ile bunun peşine düşülmesi gerektiğini düşünüyorum. Öte yandan da ‘önümüze bakalım, konunun üzerine gitmeyelim’ demek geliyor içimden. Konuyla ilgili net bir karar verdiğimde bunu kamuoyu ile paylaşacağım. Umarım Nidai Güngördü parayı verir de beni duygusal ve mantıksal bölünmeden kurtarır.”

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, göreve başlamasının ardından belediyede karşılaştığı mali tablo hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

“BELEDİYEYİ 70 MİLYON TL BORÇLA DEVRALDIM”

Belediyeyi 70 milyon TL borçla devraldığını ifade eden Şenkul, “Hala daha geçmiş dönemden ödenmeyen faturalar var. Şu an itibari ile 60 milyon TL’nin üzerinde 70 milyon TL’nin biraz altında bir borç mevcut” dedi.

Şenkul, enkaz edebiyatı yapan biri olmadığını, bunun da arkasına sığınmadığını kaydederek, “Fakat karşılaştığımız mali yapı iyi değil. Bunu a paylaşmak zorundayım” ifadelerini kullandı.

Belediyenin gelir-gider dengesinin belirli aralıklarla halk tarafından görülebilmesi gerektiğini dile getiren Şenkul, “Sonuçta halkımız vergi mükellefidir. Biz şeffaf olacağız ve mali durumumuzu halkımızla da paylaşacağız” diye konuştu.

“GÖREVE GELDİĞİMİZDE ÇALIŞANLARIMIZIN GERİYE DÖNÜK MESAİLERİNİ ÖDEDİK”

Şenkul, Girne’nin çok güçlü bir kent olduğunu, doğru yönetilebildiği takdirde ayağa kalkabileceğini vurgulayarak, “Göreve geldiğimizde borcumuzu bir miktar azalttık ve çalışanların tüm geriye mesailerini ödedik” açıklamasında bulundu.

Mazbatasını aldıktan sonra gerçek nüfusu yansıtmadığı ve kamuoyunu yanılttığı gerekçesiyle ilçe girişinde bulunan ve üzerinden 33 bin 200 yazan tabelanın söküldüğünün hatırlatılması üzerine Şenkul, “Olayın ardından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı açıklamalar yaptı. Fakat nüfus konusunda belirsizlik sürüyor” dedi.

Şenkul, Girne’nin güncel nüfusu için 43 bin rakamından bahsedildiğini belirterek, “Eğer üzerinde 43 bin yazan bir tabela asarlarsa yine sökeceğiz. Biz gerçek bir nüfus sayımı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“GİRNE’NİN NÜFUSUNUN 100 BİNİN ÜZERİNDE OLDUĞUNU 5 YAŞINDAKİ ÇOCUK BİLE BİLİYOR”

Gerçek nüfusu bilmeden doğru planlama yapmanın mümkün olmayacağına vurgu yapan Şenkul, “Merkezi hükümeti ciddiyete davet ediyorum. Girne’nin nüfusunun 100 binin üzerinde olduğunu 5 yaşındaki çocuk bile biliyor” diye konuştu.

Şenkul, devletin nüfus sayımı noktasında bir adım atmaması durumunda kendi projeksiyon nüfuslarını ortaya koyacaklarını söyleyerek, “Nüfusun resmileşmesi her açıdan çok önemlidir” açıklamasında bulundu.

KKTC’nin en çok nüfusa sahip kentinin Girne olduğunu ifade eden Şenkul, “Bütün teknik verilere bakınca bu da ortaya çıkıyor zaten. Umarım gerçek nüfusun resmileşmesi hususu kısa zamanda çözülür” dedi.

“DOĞU ÇEVRE YOLU YİNE BİR BAŞKA BAHARA ERTELENMEK İSTENİYOR”

Murat Şenkul, yıllardır tartışılan ve bir türlü hayata geçirilemeyen Girne Doğu Çevre Yolu projesi hakkında da açıklama yaparak, “Doğu Çevre Yolu yine bir başka bahara ertelenmek isteniyor” ifadelerini kullandı.

Girne Doğu Çevre Yolu hayata geçmeden bölgedeki trafik sorununu tam anlamıyla çözmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Şenkul, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bölge toprak anlamında KKTC’nin en pahalı bölgesidir. İstimlak bedeli çok yüksek. Bundan dolayı sürekli ikinci plana atılıyor fakat bize göre artık etlenebilir noktada değildir. Eğer Doğu Çevre Yolu hayata geçirilmezse daha önce de söylediğimiz gibi aklın yolu olmazsa eylem yolunu tercih edeceğiz. Biz bu konuda boş durmuyoruz. Bölgede istimlak edilmesi gereken arsa sahipleri ile görüşmelere başladık. Söz konusu yolun geçeceği tüm arsa sahiplerini bularak onlarla uzlaşı sağlamaya çalışıyoruz. Yolun yaklaşık olarak yüzde 40’ında istimlaktan kaynaklanabilecek sorunu çözdük.”

“KARAYOLLARI DAİRESİ’Nİ BEKLEYECEK DEĞİLİZ… ONLARA KALIRSA BU İŞ 100 SENE DAHA BİTMEZ”

Şenkul, Doğu Çevre Yolu’nu hayata geçirtebilmek için gerekirse ellerini değil kafalarını taşın altına koyacaklarını belirterek, “Karayolları Dairesi’ni de bekleyecek değiliz. Onlara kalırsa bu iş 100 sene daha bitmez” diye konuştu.

Doğu Çevre Yolu sayesinde sadece Girne’deki vatandaşların değil; turistlerin, eğlence merkezlerinin, otellerin ve inşaatçıların da büyük bir kazanç elde edeceğini kaydeden Şenkul, “Bu yolu yapmak değil yapmamaktır akla aykırı olan. O yüzden aklın yoluna gidip bu yolu yapmamız lazım” dedi.

Murat Şenkul, Girne Antik Liman’da yapılan restorasyon çalışmalarını ve o bölgede belediyeye verilmesi planlanan yetkilerle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

“TURİZM BAKANI VE MÜSTEŞARINI, ANTİK LİMAN’DAKİ ÇALIŞMADAN DOLAYI KUTLUYORUM”

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı Serhan Aktunç’u, Antik Liman’da yapılan çalışmalar dolayısıyla tebrik eden Şenkul, “Gerçekten uzun zamandır kangren olmuş bir soruna el atıldı. Sorunu çözme yönünde de bir gayret var” dedi.

Şenkul, yapmak kadar bakmanın da önemli olduğunu söyleyerek, “Bu ülkede iki tane realite var. Birincisi Kıbrıs’taki hükümetlerin ömrü 1 buçuk yıldır. İkinci realite ise belediye başkanları 4 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde görevine devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Antik Liman’da restorasyon çalışmalarının tamamlanacağı 30 Mayıs tarihinden sonra yeni bir döneme girileceğini dile belirten Şenkul, “Yeni dönemde o bölgede kesintisiz bir şekilde düzen sağlayacak bir idareye ihtiyaç var” diye konuştu.

“GİRNE BELEDİYESİ ANTİK LİMAN’I SEÇİMSİZ VE SÜREKLİ BİR ŞEKİLDE İDARE EDEBİLİR”

Murat Şenkul, Girne Belediyesi’nin Antik Liman’da ‘seçimsiz ve sürekli’ bir şekilde idareyi kontrol altına alabileceğini kaydetti.

Antik Liman’a hizmetlerin birçoğunu Girne Belediyesi’nin götüreceğini hatırlatan Şenkul, “Dolayısıyla Antik Liman’ın idaresi için kurulacak olan komitenin Girne Belediyesi’nin liderliğinde olması gerekiyor. Burada hayal edilen düzeni sağlayacak olan yapısal güç Girne Belediyesi’dir” dedi.

Şenkul, Girne Antik Liman’da paydaşlar arasında yetkiler bölünmesi ve yetki karmaşası olmaması gerektiğini ifade ederek, “Fakat Girne Belediyesi’nin yaptırım gücü kurulacak olan yeni yapıda vurgulansın” açıklamasında bulundu.

“GİRNE BELEDİYESİ OLARAK KÖTÜ ÇOCUK OLMAYA HAZIRIZ”

“Girne Belediyesi olarak kötü çocuk olmaya hazırız. Yeter ki bu liman iyiye doğru gitsin” diyen Şenkul, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Biz Girne Antik Liman’ı Akdeniz’in en düzenli ve en güzel yeri yapmak için siyasi bedel ödemeye de hazırız. Girne Belediyesi, koordinasyonun sağlanması için kurulacak olan Girne Antik Liman Komitesi’nin alacağı kararları korkusuzca uygulayabilir. Girne Antik Liman’da restorasyon çalışmalarının ardından eğer düzen kurulmazsa harcanan paralar heba olacak. Turizm Bakanlığı ile anlaşamayacağımız bir nokta yoktur. Bu noktada uzlaşabileceğimizi düşünüyorum.”

Murat Şenkul, kanalizasyon sularının denizlere karışmasından dolayı yaşanan sıkıntıyı önlemek adına hayata geçirmeyi planladığı projeler hakkında da konuştu.

“GİRNE DENİZLERİ TERTEMİZ OLMAK ZORUNDADIR”

Girne denizlerinin ‘tertemiz olmak’ zorunda olduğuna vurgu yapan Şenkul, “Bunun için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Şenkul, denize verilen deşarj borusunu uzatıp kanalizasyon suyunun akıntının daha fazla olduğu bölgelere akabilmesi için çalışma yaptıklarını belirtti.

Aynı zamanda Girne’nin hem doğusuna hem de batısına biyolojik arıtma tesisleri kurulması için çalışmalar başlattıklarını da kaydeden Şenkul, “Bu tesisler için kaynak yaratma girişimlerimiz var” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARIMIZ UMUTLU OLDUKLARI KADAR BİRAZ DA SABIRLI OLSUN”

Murat Şenkul, son olarak Girne’de ikamet eden yurttaşlara bazı mesajlar da verdi. “Halkımızın duyarlı olmaları ve umudunu kestikleri belediyeden tekrardan umutlanmaları çok güzel bir şey” diyen Şenkul, vatandaşlardan umutlu oldukları kadar biraz da sabırlı olmalarını talep etti.

Şenkul, Girne’nin bütün sorunlara rağmen Kıbrıs’ın en çok rehavet gören kenti olduğunu ve kendisinin de bu bilinçle çalıştığını sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör