GİRNE
okuma süresi: 5 dak.

Ortak görüş: Zeyko Yağ Fabrikası’nın topluma yeniden kazandırılması

Ortak görüş: Zeyko Yağ Fabrikası’nın topluma yeniden kazandırılması

Girne İyilik Derneği Sorumlusu Oya Kutsal ile eski Zeyko Yağ Fabrikası Müdürü Ali Bağlarbaşı, Girne’de uzun zamandır atıl halde bulunan Zeyko Yağ Fabrikası’nın yeniden topluma kazandırılmasını istiyor.

Yayın Tarihi: 07/02/24 15:55
okuma süresi: 5 dak.
Ortak görüş: Zeyko Yağ Fabrikası’nın topluma yeniden kazandırılması

Girne İyilik Derneği Sorumlusu Oya Kutsal ve eski Zeyko Yağ Fabrikası Müdürü Ali Bağlarbaşı, Girne’nin Karakum bölgesinde uzun zamandır atıl halde bulunan Zeyko Yağ Fabrikası’nın yeniden topluma kazandırılması için sürdürdükleri çalışmalarını ve önerilerini Kıbrıs Postası’na açıkladı.

Girne İyilik Derneği Sorumlusu Oya Kutsal, yıllar önce Kuzey Kıbrıs’ın ilk modern tesisi olan ancak şu sıralar atıl halde kaderine terk edilen Zeyko Yağ Fabrikası’nın, sivil toplum örgütlerinin, Girne Belediyesi’nin ve iş insanlarının içinde olabileceği şekilde konsorsiyum oluşturulmasını ve yeniden Girnelilere kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Eski Zeyko Yağ Fabrikası Müdürü Ali Bağlarbaşı ise, Zeyko Yağ Fabrikası’nın eski faaliyetlerine devam edebilmesi için birliklerle konsorsiyum kurulmasını talep edeceklerini söyledi ve fabrikanın yeniden topluma kazandırılmasını istedi.

OYA KUTSAL: KÖTÜ YÖNETİMLE İFLAS ETTİ VE ATIL DURUMDA KALDI

Zeyko Yağ Fabrikası’nın eski dönemlerde ülkenin tek zeytinyağı fabrikası olarak hizmet verdiğini söyleyen Oya Kutsal, “Kıbrıs’ın ilk modern tesisiydi. Kötü yönetimle burası iflas etti ve atıl durumda kaldı” ifadelerini kullandı.

Oya Kutsal, Zeyko Yağ Fabrikası’nın yeniden topluma kazandırılması gerektiğini vurgulayarak, değerli iş insanlarının, eski Turizm Planlama Müdürleri Mustafa Ceoğlu ve Bora Turgut Muslu’nun, eski Zeyko Yağ Fabrikası Müdürü Ali Bağlarbaşı’nın ve Girne Belediyesi’nin de içinde yer alabileceği bir konsorsiyum kurulup, fabrikanın Girnelilere kazandırılabileceğini söyledi.

“KIBRIS ÜRÜNLERİNİN SATILABİLECEĞİ BİR TESİS HALİNE GETİRİLEBİLİR”

“Devletin Zeyko Yağ Fabrikası’nı en doğru şekilde restore edebilmesi için yeterli maddi imkana sahip olduğunu düşünmüyorum” diyen Oya Kutsal, özel yatırımcılarla iş birliği içerisine girilebileceğinin altını çizdi. Devletin Zeyko Yağ Fabrikası’nı özelde Girne’ye, genelde ise Kıbrıs Türk toplumuna kazandırılması için çalışması gerektiğini kaydeden Kutsal, fabrikanın, sadece Kıbrıs ürünlerinin satılabileceği bir cazibe merkezi haline getirilebileceği böylece hem yerel halka hem de turizme katkı sağlayabileceği değerlendirmesinde bulundu.

“YENİ BİR OTELE, YENİ BİR KUMARHANEYE İHTİYACIMIZ YOK”

Yeni bir ihale ile tesisin topluma kazandırılabileceğini açıklayan Kutsal, “Girne kazansın. Yeni bir otele ihtiyacımız yok, yeni bir kumarhaneye ihtiyacımız yok. Fabrika, halka kazandırılsın. Girne’de gezilecek, yeşil ve mavi ile buluşulabilecek doğal ortam kalmadı. Bu tesis Girne’ye kazandırılırsa çok büyük bir zenginlik olur. Girnelinin vakit geçirebileceği, nefes alabileceği doğal bir ortam yaratılmalı. Bir savaş verilecekse de vermeye hazırım. Farkındalık yaratmaya çalışıyorum” diye konuştu.

ALİ BAĞLARBAŞI: FABRİKA, ZEYTİN YAĞI VE ÇEŞİTLERİNİ PAZARLAMAK VE PAKETLEMEK İÇİN BİR MERKEZ OLABİLİR

Eski Zeyko Yağ Fabrikası Müdürü Ali Bağlarbaşı ise, Zeytin Üreticileri Birliği, Değirmenciler Birliği ve zeytin üreticilerinin bir araya toplanabileceğini ifade ederek, Karaoğlanoğlu’ndaki zeytin değirmeninin şehir merkezinde kaldığını söyledi ve değirmenin Zeyko Yağ Fabrikası’na taşınabileceği yönünde öneride bulundu. Ali Bağlarbaşı fabrikanın, doğal zeytin yağı, sıkma zeytin yağı ve çeşitlerini pazarlamak ve paketlemek için bir merkez olabileceğine belirtti.

“DEVLETİN ÜRETİM KONUSUNDA DAHA FAZLA DESTEK ÇIKMASINI BEKLİYORUZ”

Fabrikanın yeniden topluma kazandırılmasıyla birlikte zeytinin yeniden değerlenebileceğini söyleyen Ali Bağlarbaşı, “Önemli kaynak değerlendirilmeli. Girne’de yeni bir otel yapmaya gerek yok. Zeytin Üreticileri Birliği, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Değirmenciler Birliği ile bir araya gelip, konsorsiyum kurulmasını talep edeceğiz. Devletin üretim konusunda daha fazla destek çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.