LEFKOŞA
okuma süresi: 3 dak.

LTB emekçileri Bakanlar Kurulu'na odaklandı...

LTB emekçileri Bakanlar Kurulu'na odaklandı...

Belediye Emekçileri Sendikası yaptığı açıklama ile bu hafta yapılacak olan Bakanlar Kurulu'nun önemine dikkat çekti. BES Başkanı Savaş Bozat imzalı açıklama şöyle:

Yayın Tarihi: 15/07/13 13:06
okuma süresi: 3 dak.
LTB emekçileri Bakanlar Kurulu'na odaklandı...
A- A A+

Lefkoşa Türk Belediye'si çalışanları bu hafta yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısına odaklandı.

Aylar süren eylemler sonucu Nisan ayında gerçekleşen erken seçim sonucu yeni bir başkan kısmen değişen belediye meclis üyeleri uyumlu bir havada bazı kararlar üretmişlerdir.

En önemlisi Lefkoşa Türk Belediyesi'nin banka ve finans şirketlerine olan borcunun uzun vadede düşük faizle yeniden yapılandırılması kararı ve bu kararın gerçekleşmesi için de 2013 yılı bütçesinin hazırlanması ve belediye meclisi tarafından onaylanmasıdır.

Bu kararlar sonrası bütçenin ve borçların yapılandırılması kararları Bakanlar Kurulu'nun onayı ile hayata geçirilir.

Belediye çalışanları maddi açıdan büyük sorunlar yaşamaktadır. Bugün itibarı ile iki aylık geriye dönük maaş alacakları vardır. Bununla birlikte maaşlarından kesildiği halde yatırılmayan Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primleri hakları da gasp edilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yaptığı açıklama ve Lefkoşa Türk Belediyesi'nin Sosyal Sigortalar kurumuna olan 15.5 milyon TL'lık alacağının yapılandırma sonrası kuruma yatırılacağı söylemi çalışanlarımız açısından memnuniyetle karşılanmıştır.

Geçmiş dönemleri yaşamamak ve grev yapması mevcut şekli ile Anayasal hakkı olan bu çalışanlar büyük bir özveri örneğini üç aydır göstermektedir.

Buna karşı çözüm üretilmesi için hükümet ortağı üç parti başkanı da Sendikamız tarafından ziyaret edilmiş ve olumlu mesajlar alınmıştır. Angarya ve Sosyal güvencesiz çalıştırılmak istemiyoruz.

Bugünkü çalışma şeklimiz tamamen anayasamıza ters düşmektedir. Anayasal haklarımız doğrultusunda çalıştırılmak için hükümeti sağduyuya davet eder, gerekli kararların alınmasını talep ederiz.

Savaş BOZAT

BES BAŞKAN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.