LEFKOŞA
okuma süresi: 15 dak.

Bu da oldu!

Bu da oldu!

KKTC’de ilk defa bir hastane yangınıyla güne uyandık. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kardiyoloji bölümünde çıkan yangın sonucu 2 kişi öldü, 11 bebek kurtarıldı. Söndürme çalışmaları 5 saat sürdü.

Yayın Tarihi: 29/02/20 10:06
Güncelleme Tarihi: 29/02/20 12:25
okuma süresi: 15 dak.
Bu da oldu!
Emel Doğan
Ertuğrul Senova
Rahmican Çalışkan
Tünay MERTEKÇİ
A- A A+

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde dün sabah saat 06.47’de çıkan yangın sonucu başka hastanelere sevk edilen iki hasta hayatını kaybetti, hastane neredeyse kullanılamaz hale geldi.

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde yatılı tedavi gören 291 hastanın 86'sı, 6 farklı hastaneye sevk edildi. Sevk edilen hastalardan 42’si Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne, 22’si Kolan Hastanesi’ne, 14’ü Girne Akçiçek Hastanesi’ne, 14’ü Mağusa Devlet Hastanesi’ne, 2’si de Girne Kamiloğlu Hastanesi’ne kaldırıldı.

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, sevk edilmeyen hastaların tedavisine Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde devam ediliyor.

SEVK EDİLEN 2 HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Sevk edilen hastalardan 74 yaşındaki Asım Uygurluoğlu ve 62 yaşındaki Erdoğan Kalaycılar, hayatını kaybetti. Öte yandan özel hastanelere sevk edilen bazı hastaların, yangın nedeniyle vücutlarında yanıklar oluştuğu öğrenildi, yangın sırasında hastanede bulunan hastaların bazılarının da dumandan etkilendiği ifade edildi.

HASTA YAKINLARI İÇİN ÖZEL HAT…

Öte yandan hastaların hangi hastanelere sevk edildiğini öğrenebilmek için 0392 228 3740 numaralı direkt hat hizmete konuldu.Sağlık Bakanlığı’nden edinilen bilgiye göre, Devlet Hastanesi'ndeki acil servis yangından dolayı hizmet veremediğinden, acil vakalara Gönyeli'deki Kolan Hastanesi ile Yakın Doğu Hastanesi'nde bakılacağı kaydedildi.

Hastanede Poliklinik, Onkoloji Merkezi, Diyaliz Bölümü, Psikiyatri Bölümü, Diş Bölümü, Göğüs Hastalıkları Servisi, Enfeksiyon Bölümü ve Laboratuvar hizmet vermeye devam ediyor.

NELER YAŞANDI?

Ülkede büyük üzüntü yaratan yangın, başta hastane personeli olmak üzere çeşitli birimlerin özverili çalışmasıyla, yaklaşık 5 saatte söndürülebildi.

İddialara göre yangın, sabah saat 06.47’de, Kalp Damar Cerrahisi Anjiyo bölümünde başladı. Yangının, bir kablonun ısınması sonucu çıktığı düşünülüyor.

Yangın nedeniyle hastane bölgesinden, gökyüzüne siyah dumanlar yükseldi, dumanları gören vatandaşlar hastaneye akın etti.

Bir yandan yangın sürerken, bir yandan söndürme çalışmaları devam etti, bir yandan da yangın bölgesine yakın servislerde tedavi gören hastalar, zor şartlarda tahliye edildi.

Tahliye işlemleri gün boyu devam etti, tahliye sürecinde sağlık personeline; polis, itfaiye, GKK mensubu askerler, Sivil Savunma Teşkilatı ekiplerinin yanı sıra bölgede bulunan hasta yakınları ve hastane üzerindeki kara dumanı görüp bölgeye gelen vatandaşlar yardım etti.

Diğer devlet ve özel hastanelerin ambulansları da seri şekilde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne geldi ve hastalar diğer hastanelere taşındı.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, bazı bakanlar, milletvekilleri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı da yangın nedeniyle hastaneye giderek incelemelerde bulundu.

Yangının söndürülmesinin ardından soğutma çalışmalarının saatlerce devam ettiği sırada siyasiler ve bürokratlardan oluşan kriz masası, gelişmeleri yönetti.

Hastanedeki yangın söndürme sırasında görev başında olan ve olmayan birçok doktorun hastaneye koşarak geldiği gözlemlendi.

Öte yandan bazı özel klinikler, yangın nedeniyle yaralanan hastalar için ücretsiz cerrahi destek vereceğini de açıkladı.

Gazetecilerin canlı yayınlarla ve haberlerle duyurduğu yangınla ilgili gelişmeler, kamuoyunda endişeyle ve ilgiyle izlendi.

Gün içinde birçok açıklama yapıldı, durum tespiti paylaşıldı. Yangını hastanede yol açtığı zararın tespiti için çalışmalar devam ediyor.

AÇIKLAMALAR…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulunmalarının ardından basına açıklamalarda bulundu.

AKINCI: “BÜTÜN ACILAR BİZLER İÇİN BİR DERS”

Çıkan yangın sonrasında Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne giden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve hastane yetkililerinden bilgi aldıktan sonra olay yerinde yaptığı konuşmada, böylesi felaketlerin bir daha yaşanmaması için çok daha tedbirli, ihtiyatlı olunması gerektiğine işaret ederek, “bütün bu acılar bizler için birer ders niteliğindedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, güne acı haberle başlandığını söyleyerek, gece yarısına doğru İdlib’ten gelen acı haberle sarsıldıklarını, gece 9 olan şehit sayısının 33’e yükseldiğini öğrenmekten derin bir acı duyduklarını söyledi.

Bu vesile ile gencecik Türk askerlerine Allahtan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “hem şahsım, hem Kıbrıs Türk halkı olarak bu acıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz” dedi.

Bu acı haberin ardından güne uyandıklarında, bir de hastanedeki yangın olayını öğrendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, gerek doktorlardan, gerek Sağlık Bakanı Pilli’den durum ile ilgili ayrıntılı rapor aldığını, yangının çıkış yerinin bilindiğini, ancak nedeninin tam olarak söylenebilecek durumda olmadığını aktardı.

Askerin, doktorların, sivil savunmanın, itfaiyenin, tüm çalışanların el birliği ve gayreti ile bu yangının söndürüldüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, herkese ve bütün hastalara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Böylesi felaketlerin bir daha yaşanmaması için çok daha tedbirli, ihtiyatlı olunması gerektiğini söyleyen Akıncı, “bütün bu acılar bizler için birer ders niteliğindedir” dedi.

Bütün bunlara ek dünyayı saran Koronavirüsü tehlikesi ile de karşı karşıya olunduğunu da vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, gerek KKTC, gerek Güney Kıbrıs’ta şu ana kadar kanıtlanmış Koronavirüs vakasının bulunmamasının sevindirici olduğunu söyledi.

“Dünyayı saran tehlike dolayısıyla, bugünlerde gerek biz, gerek insanlık bir sınavdan geçiyoruz, bütün bu sınavları, gerek kendi içimizde, gerekse uluslararası anlamda dayanışma ve işbirliğinde aşabileceğimize inanıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, kendi içimizdeki olaylardan derseler çıkarmak, hem de dünyada meydana gelen olaylarda uluslararası çapta dersler çıkararak, daha güzel bir gelecek kurulması temennisinde bulundu. Akıncı, “herkese geçmiş olsun” dedi.

TATAR: “HASTANE, ESKİSİNDEN DAHA İYİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ardından Başbakan Ersin Tatar da hem Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde hem de hastaların sevk edildiği hastanelerde açıklamalarda bulundu.

Hastanede incelemeler yaptıktan sonra basına konuşan Tatar, sabah haberi alır almaz kriz masası oluşturduklarını ifade ederek, sağlık çalışanlarına, itfaiyeye, Sivil Savunma Teşkilatı’na, hastaların başka hastanelere taşınmasına katkılarından dolayı teşekkür etti.

Başbakan Tatar, devletin görevinin hastaneyi en erken zamanda eskisinden daha iyi hale getirmek olduğunu ve derhal bu yönde çalışmaların başlatıldığını vurgulayarak, böylesi olaylarda devletin bütün imkânlarıyla seferber olabildiğinin görüldüğünü belirtti.

Başbakan Lefkoşa Devlet Hastanesi’nden ayrıldıktan sonra, 43 hastanın sevk edildiği YDÜ Hastanesi’ne giderek hastaları ziyaret etti, ardından da basın açıklamasında bulundu.

Tatar, aldığı bilgiye göre devlet hastanesinde anjiyo bölümünde kabloların ısınmasından dolayı yangın çıktığını ve hastanenin dumanla dolduğunu ifade ederek, bundan dolayı hastaların tahliye edildiğini kaydetti.

Tatar, hastaların tedavilerinin devam ettiğini belirterek, YDÜ Hastanesi’nde tedavi altında olan 42 hasta ve 11 de bebek bulunduğunu kaydederek, erken doğum nedeniyle hastanede bulunan bu bebekler ve YDÜ’ye tahliye edilen hastaların bakımlarının en iyi koşullarda devam ettiğini söyledi.

2 hastanın da Girne Üniversitesi Hastanesi’ne tahliye edildiğini vurgulayan Tatar, üzüntülerini dile getirdi.

Türkiye’deki şehit haberlerinden dolayı yüreklerin bir kez daha acıdığını da ifade eden Başbakan Tatar, şehitlere Allah’tan rahmet, Türk ulusuna sabır diledi.

PİLLİ: “HASARIMIZ BÜYÜKTÜR AMA GECE GÜNDÜZ ÇALIŞARAK BU HASARI GİDERECEĞİZ”

Sağlık Bakanı Ali Pilli Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde, soğutma çalışmalarının ardından inceleme yaptı ve açıklamada bulundu.

Pilli incelemenin ardından yaptığı açıklamada, yangının yoğun bakım, kalp-damar cerrahisi, ameliyathane ve anjiyo bölümünde, “hastanenin kalbi olan yerde” hasara yol açtığını ifade etti.

İtfaiye, halk, doktor, hemşire ve sivil savunma ekiplerinin, hastaları doğru bir zamanda tahliye ederek çok büyük bir başarı elde ettiğini kaydeden Pilli, “Çok büyük bir facia önlenmiş oldu” dedi.

Hasarın boyutunu tespit etmek için bilirkişilerin çalışma yapacağını ifade eden Pilli, “Hasarımız büyüktür ama bu hasarı gidereceğiz” dedi.

PİLLİ: “BAZI BÖLÜMLERİ DIŞINDA HASTANE, ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA HİZMETE AÇILACAK”

Pilli, daha sonra akşam saat 19.30’da, Başbakan Ersin Tatar ile, Sağlık Bakanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Pilli, 2 hastanın hayatını kaybettiğini, bu durumdan duyduğu üzüntüyü ifade ederek, hastaneyle ilgili son durumu aktardı.

100’ün üzerinde hastanın, farklı hastanelere başarıyla sevk edildiğini ifade eden Pilli, şuan için acil servisin kullanım dışı olduğunu, acil servis hizmetinin YDÜ Hastanesi ile Kolan Hastanesi üzerinden sağlandığını söyledi.

Sağlık Bakanı, YDÜ ve Kolan Hastanesi’ne, hemşire ve yatak desteğinde bulunduklarını da kaydetti. Pilli, “Bazı bölümler dışında hastane, önümüzdeki hafta hizmete açılacak. Acil servisin de muhtemelen önümüzdeki hafta hizmete girmesi planlanıyor” dedi.

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, bugün Türkiye’den teknik bir heyetin KKTC’ye geleceğini ve çalışmayı yürüteceğini ifade eden Pilli, çalışmanın sonlanmasının ardından gerekli bilgiyi kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Öte yandan soru üzerine, Rum Sağlık Bakanı’nın “yardım etmeye hazırız” açıklamasını değerlendiren Başbakan Ersin Tatar, “Yaşananların başarıyla üstesinden geldik, kapasite olduğu için süreci çok iyi yönettik diye düşünüyorum. Böyle bir talebe ihtiyacımız yok” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Pilli ise bu soruya, “Yardım talebine karşılık teşekkürlerimizi ilettik” şeklinde yanıt verdi.

Pilli, son olarak Koronavirüs şüphesiyle hastanedeki karantina merkezinde bulunan bir hastanın test sonuçlarının bugün geldiğini ve sonucun negatif çıktığını ifade ederek, “Karantina merkezi çalışıyor. Olası bir olayda biz müdahale edebilecek durumdayız” dedi.

Toplantıda ayrıca, hastaneye 1 milyon TL bağışta bulunacak olan Vakıflar İdaresi’ne ve bağışta bulunmak isteyen bazı iş insanlarına da teşekkür edildi.

ANASTASİADİS, AKINCI’YI ARAYARAK GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ İLETTİ

Kıbrıslı Rum Lider NikosAnastasiadis Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı telefonla arayarak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bu sabah meydana gelen yangınla ilgili geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Rum lider, ihtiyaç olması durumunda hastaların güneydeki hastanelere nakli konusunda yardımcı olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, geçmiş olsun dilekleri için teşekkür ettiği Rum lidere, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin bu konuyla ilgili yangının başlamasının ardından diyalog içinde olduğunu belirterek, ihtiyaç olması durumunda gerekli irtibatın kurulacağını belirtti.

GÜNEY KIBRIS SAĞLIK BAKANI: “YARDIMA HAZIRIZ”

Öte yandan Güney Kıbrıs Sağlık Bakanı ConstantinosIoannou, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde meydana gelen  yangın sonrası, sosyal medyadan paylaşım yaparak, “Yardıma hazırız” mesajı verdi.

Yetkililer ve teknik komite ile iletişim kurduğunu belirten Ioannou, “Yetkililere ihtiyaç duyduğumuz her şekilde yardım etmeye hazır olduğumuzu ifade ettik” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör