LEFKOŞA
okuma süresi: 3 dak.

Tarım İşçileri Sendikası eski Başkanı İbrahim Koreli kabri başında anıldı

Tarım İşçileri Sendikası eski Başkanı İbrahim Koreli kabri başında anıldı

Eski milletvekili ve eski Tarım İşçileri Sendikası Başkanı İbrahim Koreli, ölümünün üçüncü yıl dönümünde Lefkoşa’daki kabri başında anıldı.

Yayın Tarihi: 05/06/23 14:35
okuma süresi: 3 dak.
Tarım İşçileri Sendikası eski Başkanı İbrahim Koreli kabri başında anıldı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin (TKP) eski milletvekili ve eski Tarım İşçileri Sendikası Başkanı İbrahim Koreli’yi ölümünün üçüncü yıl dönümünde Lefkoşa’daki kabri başında andı.

TDP’den verilen bilgiye göre, anma törenine, İbrahim Koreli’nin ailesi ile parti yetkilileri katıldı. Anma töreninde, TDP Genel Sekreteri Ersen Sururi, İbrahim Koreli’nin hayatının kısa özetini anlattı.

İbrahim Koreli’nin kızı TDP Genel Başkan Yardımcılarından Zuhal Koreli babasını; “Her koşulda adaletli, ilkeli, dürüst, işçi sınıfı için, emek ve haklar için korkusuzca mücadele eden güzel insan” olarak tanımladı.

TDP eski milletvekili Hüseyin Angolemli de, siyasete atıldığında ilk tanıdığı arkadaşlarından birinin İbrahim Koreli olduğunu, kendisinin üzerinde muazzam bir etki yarattığını ve her sendikal harekette akıllarına bugün dahi Koreli’nin geldiğini kaydetti. Angolemli, “Emeğin ve işçi haklarının gerçek savunucusuydu, böyle bir arkadaşım olduğu için gururlu ve onurluyum. Nur içinde yatsın” ifadelerini kullandı.

TDP çatısı altına katılan eski TKP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, İbrahim Koreli’nin çok iyi ve çocuklarına çok düşkün bir baba olduğunu ancak bu sevgisini hiçbir zaman bulunduğu koltuğu kullanarak çocuklarına bir çıkar sağlamak için kullanmadığını kaydetti.

Çakıcı, “Bir diğer önemli özelliği ise çok önemli bir siyaset adamı ve döneminin önemli bir sendika lideri olmasıydı. Bugün sendikaların ele geçirildiği, hangi sendikanın ne yaptığının dahi anlaşılamadığı bu dönemde onu daha da çok arıyoruz. Bu muhteşem insanı anmak bizim için gururdur” dedi.

Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (Çağ-Sen) Başkanı Mehmet Davulcu da, İbrahim Koreli’nin çok güçlü bir şahsiyet olduğunu, bir ortamda bulunduğunda orada fırtınalar estirdiğini söyleyerek, kendisiyle çocuk yaşta tanıştığını ve ölene kadar da mücadelenin içinde yan yana olduğunu belirtti.

Koreli’nin öğrencilerinden Reşat Aksoy da, “İbrahim Koreli’nin öğrencileri olmaktan gurur duyduklarını” belirtti.

Anma töreninde Meclis Başkanı Zorlu Töre’nin de konuşma yaptığı belirtildi. Buna göre, Töre, İbrahim Koreli’nin ismini Tarım Sendikası’nı kurduğu ve burada yaptığı mücadele ile duyduğunu kaydetti. Töre, “Bu yüzden Sayın Koreli bizim içimizde de ayrı bir saygı ve sempati oluşturmuştu. Demokrasiye inanarak sendikal mücadelede ve siyasal mücadelede hak aramak fevkalade önemlidir. Aynı partide olmamamız önemli değil. Dolayısıyla rahmete kavuştuğu zaman da kendisini unutmadık. Nur içinde yatsın, saygılar sunuyorum” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.