LEFKOŞA
okuma süresi: 3 dak.

LTB’den iş yerlerine yönelik hem denetim hem de bilgilendirme

LTB’den iş yerlerine yönelik hem denetim hem de bilgilendirme

LTB Halk ve Çevre Sağlığı Şubesi, iş yerlerine yönelik denetimlerine aralıksız devam ederken, iş yeri izinleri maddelerinde yapılan değişikliklere ilişkin de bilgilendirmede yapıyor.

Yayın Tarihi: 09/06/23 10:00
okuma süresi: 3 dak.
LTB’den iş yerlerine yönelik hem denetim hem de bilgilendirme

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Halk ve Çevre Sağlığı Şubesi, Lefkoşalıların sağlığı ve güvenliği için iş yerlerine yönelik denetimlerine aralıksız devam ederken, Belediyeler Yasası’nda iş yeri izinleri maddelerinde yapılan değişikliklere ilişkin de bilgilendirmede bulunuyor. LTB ekipleri iş yeri sahipleri ve çalışanlarına yeni yasa maddeleriyle ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunup sorularını cevaplıyor, meslek izinleri, iş yeri izinleri ve rutin hijyen koşullara uyulması gerektiği konusunda uyarılarını yapıyorlar.

MESLEK İZNİ OLMADAN İŞ YERİ AÇMANIN CEZASI 1 AYLIK ASGARİ ÜCRET OLDU

Belediye sınırları içerisinde her iş yeri için belediyeden meslek izni almak zorunluluğu bulunuyor. İzin almadan açılan işletmeler için yasanın 122. Maddesi kapsamında 1 asgari ücret ceza uygulanıyor.

SAĞLIK KARNESİZ PERSONEL ÇALIŞTIRMANIN CEZASI ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 50’Sİ

Belediye sınırları içinde herhangi bir kişi, açılması izne bağlı olan işyerleri, belediyeden önceden yazılı izin almadan açamaz ve çalıştırılamaz. Yeni yasa kapsamında iş yeri izin harcı asgari ücretin yüzde 4’ü, izin yenileme harcı ise yine asgari ücretin yüzde 0.5’i tutarındadır. Yine yeni yasa kapsamında, işverenlerin müstahdemlerine sağlık karnesi çıkartmaması halinde cezası asgari ücretin yüzde 50’si şeklinde düzenlenmiştir.

330 İŞ YERİ DENETİMİ YAPILDI, 6 İMHA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ, 27 BİRİM ÜRÜN MÜSAADE EDİLDİ, 3 İŞ YERİ DE KAPATILDI/FAALİYETTEN MEN EDİLDİ

LTB ekipleri tarafından Mayıs ayında toplam 330 iş yerini denetledi. Denetimler sonucunda 6 imha işlemi ve 27 birim ürünün müsaderesi yapılırken, 3 iş yeri de kapatıldı ve/veya faaliyetten men edildi. Yine denetimler kapsamında 19 iş yerine yazılı ihbar verildi, 7 iş yerine ise toplam 94 bin 940 TL para cezası kesildi.

İş Yeri İzinlendirme Birimi, Mayıs ayında 416 adet sağlık karnesi hazırlarken, 138 işyeri izni hazırladı/ yenilendi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.