DAÜ "Alternatifim: İnsan" Tv programında "Nefret Söylemi" konusu ele alındı

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

DAÜ "Alternatifim: İnsan" Tv programında "Nefret Söylemi" konusu ele alındı

DAÜ "Alternatifim: İnsan" Tv programında "Nefret Söylemi" konusu ele alındı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) İnsan Hakları Birimi Koordinatörü Mustafa Öngün ile Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) YOUTHOPIA Proje Koordinatörü Mertkan Hamit'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen "Alternatifim: İnsan" adlı programında bu hafta "Nefret Söylemi" tartışıldı.

DAÜ "Alternatifim: İnsan" Tv programında "Nefret Söylemi" konusu ele alındı
A- A A+

Moderatörler, geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir olay üzerine konuyu ele almak istediklerini ifade ederek, Ermeni kökenli bir tiytro oyuncusunun, sahne alacağı yerde protesto edilmesinin nefret söylemi içerdiğini ve bunun insan haklarına ters düştüğünü anlattı.

Nefret söyleminin tanımını yapan Mertkan Hamit, bir kişi veya bir grubu sosyal, siyasi veya etnik özellikleri bakımından ötekileştiren ve düşmanlık besleyerek, nefret içeriği barındıran her türlü söyleme nefret söylemi denilebileceğini kaydetti. İnsan onurunu ayaklar altına alan söylemlerin tümünün nefret söylemi olduğunu bildiren Hamit, insan haklarına bakıldığı zaman, ifade özgürlüğü ile nefret söyleminin arasındaki sınıra dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Moderatörler insan hakları bağlamında konuyu değerlendirmeye devam ederken, KKTC anayasasına göre yabancıların eylem veya protesto yapma hakları bulunmadığını hatırlattı ve bunun yanlış olduğu, değiştirilmesi gerektiği görüşünü aktardı. Bir diğer yandan anayasamızda ırkçılığa karşı da bir yasa bulunmadığına vurgu yapan moderatörler, ülkede gerek okumak gerekse çalışmak için barınan birçok farklı ülkeden insanın bulunduğunu ve söz konusu çok kültürlü yapı içerisinde devletin ırkçılığı önleyebilecek bazı mekanizmaları devreye sokması gerektiği üzerinde durdular.

"Alternatifim: İnsan" adlı programın söz konusu bölümü 27 Nisan 2015 Pazartesi günü, 17.10 – 17.55 saatleri arasında, tekrarı ise 28 Nisan 2015 Salı günü, 10.10 – 10.55 saatleri arasında, Kanal Sim'de yayınlanacaktır

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GAZİMAĞUSA Haberleri