"BM'siz açılacaksa böyle kalsın"

loading
4 Temmuz, Cumartesi
£

8.57

7.72

$

6.86

“BM’siz açılacaksa böyle kalsın”

“BM’siz açılacaksa böyle kalsın”

AKEL’den “Mağusa Belediye Başkanı” Simos İoannou, Kapalı Maraş’ın açılmasıyla ilgili görüşlerini Kıbrıs Postası’na anlattı. İoannou, Maraş’ın BM gözetimi altında açılması gerektiğine dikkat çekti ve “BM gözetimi altında açılmayacaksa çözüm olana kadar böyle kalsın” görüşünü dile getirdi.

“BM’siz açılacaksa böyle kalsın”
A- A A+

Kıbrıs Postası - Tünay MERTEKÇİ

“Mağusa Rum Belediye” Başkanı Simos İoannou, uzun zamandır tartışılan Mağusa’ya bağlı Kapalı Maraş bölgesinin açılmasıyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuştu. Söz konusu durumun açık olduğuna dikkat çeken İoannu, konuyla ilgili BM kararları olduğunu söyledi.

Kendisinin iki toplumlu iki bölgeli federasyonu desteklediğini kaydeden İoannou, Kapalı Maraş’ın bir çözüm olana kadar BM gözetimi altında açılması gerektiğini kaydetti. “Kapalı Maraş açılacaksa BM gözetimi altında açılmalı. Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunana kadar. Kapalı Maraş BM gözetimi altında açılsın ve Kıbrıslı Türkler de Rumlar da orada birlikte çalışsın” diyen İoaannu, çözüm olana kadar başka bir durumun söz konusu olamayacağını söyledi.

“BU KIBRIS TÜRK HÜKÜMETİNİN ÇÖZÜM İSTEMEDİĞİNİ GÖSTERİR”

Kapalı Maraş’ın hangi sebepten dolayı “Kıbrıs Türk İdaresi” altında açılmak istendiğini soran İoannou, “’Kıbrıs Türk İdaresi’ altında açılırsa, bu Kıbrıs Türk hükümetinin çözüm istemediğini gösterir” dedi. “Bunu yaparlarsa çözüm istemiyorlar demektir” diyen İoannou, Kapalı Maraş konusunda BM kararları olduğunu ve bu konunun açık olduğunu dile getirdi. Mağusalılar olarak Kıbrıslı Türklerle birlikte barış içerisinde yaşamak istediklerini belirten İoannou, kendisinin de birçok Kıbrıslı Türk dostunun olduğunu vurguladı.

“ÇÖZÜM OLMAZSA HEM RUMLAR HEM TÜRKLER KAYBEDER”

Kapalı Maraş’ın ‘Kıbrıs Türk İdaresi’ altında açılması durumunda Kıbrıslı Rum Maraşlıların geri dönmeyeceğini söyleyen İoannou, Kıbrıs sorununun çözümüne kadar Kapalı Maraş’ın BM gözetiminde açılması gerektiğini söyledi.

Şu an Kapalı Maraş ile ilgili iki durumun olduğuna değinen İoannou, “Maraş açılacaksa BM gözetimi altında açılsın, Kıbrıslı Türkler de Kıbrıslı Rumlar da gitsin. Birlikte çalışsın. BM gözetimi altında açılmayacaksa çözüm olana kadar böyle kalsın” dedi. Her kesimin karşısındakinin haklarına saygı duyacak bir anlaşmayı desteklediğini dile getiren İoannou, hedefin iki toplumlu iki kesimli federasyon olması gerektiğini söyledi ve “Çözüm olmazsa Kıbrıslı Rumlar da Kıbrıslı Türkler de kaybeder” dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GAZİMAĞUSA Haberleri