Çalıntı gemideki inşaat demirlerini satın alan firma dolandırıldı; polis soruşturma başlattı

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

Çalıntı gemideki inşaat demirlerini satın alan firma dolandırıldı; polis soruşturma başlattı

Çalıntı gemideki inşaat demirlerini satın alan firma dolandırıldı; polis soruşturma başlattı

Limanlar Dairesi Müdürlüğü, Togo bayraklı “POHNEIX S” adlı geminin verdiği sertifikaların sahte çıkması üzerine geminin 9 Mart gününe kadar Gazimağusa Limanı’nda bağlı kalacağını açıkladı. Gemide yüklü bulunan inşaat demirlerini satın alan Kale Boya isimli firmanın ise 1 milyon 234 bin dolar ödeme yaptığı öğrenildi.

Çalıntı gemideki inşaat demirlerini satın alan firma dolandırıldı; polis soruşturma başlattı
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası - NADIRE BAHADI

Limanlar Dairesi Müdürlüğü, Togo bayraklı “POHNEIX S” adlı geminin verdiği sertifikaların sahte çıkması üzerine konunun mahkemeye intikal ettiği, alınan karar doğrultusunda da söz konusu geminin 9 Mart Pazartesi gününe kadar Gazimağusa Limanı’nda bağlı kalacağını açıkladı.

Edinilen bilgiye göre çalıntı gemide bulunan inşaat demiri yükünü satın alan Kale Boya isimli firma ise büyük mağduriyet yaşadı.

Kocaeli'den Libya'ya doğru milyon TL'lik "A kalite" inşaat demiri yükü ile yola çıkan Lady Maria isimli geminin Suriyeli kaptanı ve 13 mürettebatı tarafından açık denizde kaçırıldığı ve geminin sinyallerinin kapatılmasının ardından tüm belgelerinin sahtelenerek isminin de değiştirildiği öğrenildi.

Geminin Zonguldak Limanı'ndan kalkmış olduğunu sahtelenen ‘Liman Çıkış Belgesi’ ile beyan etmesinin ardından Mağusa Limanı'na yanaşma sürecinde ülkedeki bağlantılar aracılığı ile gemideki inşaat demiri yükü için müşteri bulunurken, Aslanköy'de faaliyet gösteren bir firmanın söz konusu inşaat demirlerini 1 milyon 234 bin Dolar karşılığında çek ile satın aldığı belirtildi.

Olayın ortaya çıkmasının ardından çekler için mahkemeden ara emri temin edildiği öğrenildi.

Polisin çalıntı gemi ile ilgili ve firmanın dolandırılması ile ilgili soruşturması devam ederken, Limanlar Dairesi Müdürlüğü gemi ile ilgili açıklamada bulundu.

Gemi bugün öğle saatleri itibari ile Gazimağusa Limanı'nda karşı kayalarda demirletilirken, yapılan açıklamada geminin herhangi bir boşaltım veya yükleme yapmaması için rıhtıma yaklaşmasına izin verilmediği açıklandı. 

"9 MART'A KADAR MAĞUSA LİMANI'NDA BAĞLI KALACAK"

Limanlar Dairesi Müdürlüğü, Togo bayraklı “POHNEIX S” adlı geminin verdiği sertifikaların sahte çıkması üzerine yaptığı açıklamada, konunun mahkemeye intikal ettiğini, alınan karar doğrultusunda da söz konusu geminin 9 Mart pazartesi gününe kadar Gazimağusa Limanı’nda bağlı kalacağını belirtti.

Geminin Gazimağusa Limanı'nda karşı kayalarda demirletilmiş vaziyette bekletildiği, herhangi bir boşaltım veya yükleme olmaması için rıhtıma yaklaşmasına izin verilmediği belirtilen açıklamada, Limanlar Dairesinin geminin gerçek kimliği ile ilgili araştırmalarının devam ettiği kaydedildi.

Geminin deklere ettiği Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) numarasının batık olan başka gemiye ait çıktığı kaydedilen açıklamada, geminin vermiş olduğu sertifikaların sahte olup aynı sahte Imo numarası kullanıldığı ifade edildi. 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Limanlar Dairesi Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Beyan etmiş olduğu bayrak yetkilerinden tüm sertifikaların sahte olduğu teyit edilmiştir. Ayrıca beyan edilen bayrak yetkilerinden tüm sertifikaların da sahte olduğu teyit edildiği bildirildi. 

Gemi Zonguldak Limanından kalkmış olduğunu ‘Liman Çıkış Belgesi’ ile beyan etmiştir. Yapılan araştırma sonucu geminin Zonguldak limanına gitmediği ve liman çıkış belgesinin sahte olduğu belirlenmiştir. Zonguldak Liman Başkanlığı geminin Zonguldak Limanına giriş yapmadığını teyit etmiştir.

Geminin asıl isminin LADY MARİA ve IMO no’sunun 8500070 olduğunu kontrol sırasındaki bulgular ile Kaptan ve 2. Kaptanın itirafıyla anlaşılmıştır. 
Geminin baş tarafındaki orijinal isimlerin boya ile boyanarak saklanmaya çalışılmasına rağmen, orijinal isim yarı okunur vaziyettedir.

Geminin baş tarafında bulunan geminin daha önceki kayıtlı ismi olan MİRABELLE ismi halen kabartma yazı ile durmaktadır. Geminin Köprü üstünde yapılan kontrollerde LADY MARIA gemisine ait olan eski evraklar tespit edilmiştir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GAZİMAĞUSA Haberleri