GAZİMAĞUSA
okuma süresi: 4 dak.

Dimitri Lordos: "Maraş açılırsa döneceğim"

Dimitri Lordos: "Maraş açılırsa döneceğim"

Geçtiğimiz hafta sahil şeridi ziyarete açılan Kapalı Maraş'ı ziyaret eden ve adı kentle anılan ünlü Lordos ailesinden Dimitri Lordos, 46 yıl sonra bugün ziyaret ettiği evinin önünde gözyaşlarına hakim olamadı. Kentte aileye ait bulunan 8 oteli de ziyaret eden Lordos, kentin geleceğinden umutlu olduğunu söyledi ve açılırsa döneceğini dile getirdi.

Yayın Tarihi: 13/10/20 13:44
okuma süresi: 4 dak.
Dimitri Lordos: "Maraş açılırsa döneceğim"
Nadire Bahadi
Ulaş BARIŞ
A- A A+

Geçtiğimiz hafta sahil kısmı ziyarete açılan Kapalı Maraş kentinin simge isimlerinden Lordos ailesinden Dimitri Lordos bugün kente bir ziyaret gerçekleştirdi. Oldukça duygulu anların yaşandığı ziyaret esnasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Lordos, Kıbrıslı Rumlar ve Türklerin gelecekte kentte birlikte mutlu bir şekilde yaşamasını dilerken kendisinin de açıldığı takdirde kente dönüp yaşayacağını söyledi.

Sabah saatlerinde eşi, iki oğlu, kızı ve gelini ile birlikte kente giren Dimitris Lordos, kentte bulunan taşınmazlarını ziyaret ederken, ailesinin 1974'te ikamet ettiği evlerinin önünde ise gözyaşlarına hakim olamadı.

"KENTİN GELECEĞİNDEN UMUTLUYUM"

Ziyaret sırasında basına açıklamalar yapan Lordos, 46 yıl sonra kente gelmekten dolayı son derece karışık duygular içerisinde olduğunu anlatırken, kentin geleceğinden umutlu olduğunu söyledi.

Lordos "Bugün buraya geldiğim için çok duygulandım çünkü 46 yıl sonra evimi görebildim. Burayı terk ettiğimde çok gençtim. Bugün burada aklıma annem ve babam geldi ama artık hayatta değiller. Gelecekten umutluyum. Umarım gelecekte bu kent Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler tarafından yeniden yapılır, geliştirilir. Umarım gelecekte bu kentte birlikte mutlu bir şekilde yaşanılabilir" ifadelerini kullandı.

"BU KENTTE SADECE MALIMIZI MÜLKÜMÜZÜ DEĞİL, ANILARIMIZI VE HAYALLERİMİZİ DE BIRAKTIK"

"Bu kentte çok anılarım var. Çocukluk anılarım var. Şu an karışık duygular içerisindeyim" diyen Dimitri Lordos, "Bu kente geri dönüp yaşayacağım. Buradan ayrıldığımızda 19 yaşındaydım. O zamanlar geleceğimizi bu kentte görüyordum. Ancak kenti terk ettiğimizde sadece malımızı mülkümüzü değil, anılarımızı ve hayallerimizi de bıraktık. Ailemin burada birçok taşınmazı var. Ailem çok çalışarak bu taşınmazları edindi" diye konuştu.

Kentte Lordos ailesinin 8 otel ve çok sayıda taşınmazı olduğunu dile getiren Dimitri Lordos "rahmetli babam Andreas Lordos bu kentin simgesi olan ünlü Kennedy Caddesinin ismini koyan kişidir. 1974, 47 yaşındayken bütün mal varlığını burada bırakıp, iflas edip güneye geçti ve orada sıfırdan başladı. Şu anda ailemizin güneyde birçok turistik oteli ve tesisi vardır. Eğer kent açılırsa, bize ait olan taşınmazları gerek yıkıp tekrar yaparak, gerekse de restore ederek yatırım yapacağız" diye konuştu.

LORDOS AİLESİ MARAŞ'IN SİMGE İSMİ

Güneyin en tanınmış ailelerinden olan Lordos ailesi, 1974 öncesi o zamanki adıyla 'Varoşa' olan kentte birçok yatırım ve mülke sahip bir aile olarak biliniyordu.

Kentin en büyük otellerini işleten Andreas Lordos, özellikle 1970'lerin başında kentin en parlak günlerinde yaptığı birçok yatırımın yanı sıra, dünyanın en ünlü isimlerini de ağırlamakla ün salmıştı.

16 Ağustos 1974'te kentten ayrılan Andreas Lordos ve ailesi, yıllar sonra Kıbrıs Türk basınına konuşmuş ve kentin açılması halinde döneceğini açıklamıştı.

Lordos, 1974'ten beri her gece kenti rüyasında gördüğünü ifade etmiş ve "Eli kanlı Uganda diktatörü İdi Amin bile açsa kente döneceğim" diyerek özellikle Rum kamuoyunda büyük sansasyon yaratmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yabancı Mustafa 27/12/20 20:12
hep diyorum Maraş açılmalı mademki KKTC topraklarında o zaman neden KKTC ekonomisine katılmasın ha buraya gelecek Rum vatandaşlarda olabilir onunda şartları belirlenir buyurur gelirler şimdiye kadar bazılarının istediği gibi kapalı kaldı ne kazandı KKTC halkı AB istemiyor muş karşılığında ne veriyor KKTC ye sanatçılarının konser vermesine mi izin verdiler yada spor kulüplerinin maç mı yapmalarına izin verdiler onuda geçelim hangi AB kulübü KKTC de kamp yapabildi bir şey isteniyorsa karşılığı verilmeli

Mustafa sagdic 14/10/20 15:23
Rum yatırımcı gelebilir başkada olabilir

Mustafa sagdic 14/10/20 15:21
Maraş bu saatten sonra rum olamaz birkere türkleşti bu değişmez

Mustafa sagdic 14/10/20 15:19
Maraş açılırsa kesin oraya yerleşip kıbrısın enerji sorununuda çözeceğim

TC Kktc Hakan Tercan 13/10/20 18:11
Değerli arkadaşlar; Kabalık veya saygısızlık etmek istemem ama bu konu iyi araştırılmalı, makarios döneminde birçok KIBRIS TÜRK kardeşimizin gerek maraşta gerekse şu anki rum kesiminde kalan yerlerde makariosun bizzat ölüm emirleri ile öldürülmesi vede mallarına el konulması durumu olmuştur. Dikkat edin lütfen bu beyfendinin babasından kalan mal varlığıda bu şekildedir demiyorum, fakat çok iyi araştırılmalı demek istiyorum. Güzel KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'ne elbette yatırımın en iyisi yakışır, KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ hükümranlığında yönetiminde vede vatandaşa faydalı olacak bir yatırımına herzaman herkes evet der. Saygılarımla... Hakan TERCAN

George Michaelides 13/10/20 17:29
We are all so stuck and traumatised by the past that we can not see the way forward. For 50 years we fight the same silly battles, about ownership, about who is wrong, about who is right, who deserves this, who deserves that. I am personally exhausted and sad that for 50 years people still tell me that the person next to me is different. We all bleed the same.

Osman Ozbengu Cyprus 13/10/20 13:58
E hani maraş bizimdi?

Haberi Facebook'ta gör