GAZİMAĞUSA
okuma süresi: 4 dak.

Kapalı Maraş’ta bulunan Bilal Ağa Mescidi ibadete hazırlanacak

Kapalı Maraş’ta bulunan Bilal Ağa Mescidi ibadete hazırlanacak

Kapalı Maraş’ın kısmi açılımı sınırları içerisinde bulunan Bilal Ağa Vakfı Mescidi ve Kitabesi’nin tadilatının yapılabilmesi için hazırlıklar başladı.

Yayın Tarihi: 24/10/20 16:08
okuma süresi: 4 dak.
Kapalı Maraş’ta bulunan Bilal Ağa Mescidi ibadete hazırlanacak
Nadire Bahadi
A- A A+

Kapalı Maraş’ın 8 Ekim tarihinde kısmi açılımı sınırları içerisinde yer alan Bilal Ağa Vakfı Mescidi ve Kitabesi’nde ibadet edilebilmesi için girişimler başladı.

46 yıldan beri kapalı durumda olan Maraş’ta bulunan Bilal Ağa Vakfı Mescidi ve Kitabesi’nde ibadet edilebilmesi için talepler bulunuyor.

Yıllardır kullanılmayan yapısındaki deformeler nedeni ile mescitte ibadet edilmesi henüz mümkün değilken, mescitte gerekli tadilatların yapılabilmesi için bazı hazırlıklar bulunuyor.

Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim F. Benter Bilal Ağa Vakfı Mescidi ve Kitabesi’nde bazı kesimlerin ibadet etme taleplerinin olduğunu kaydetti.

“Bilal Ağa Mescidi sonuç olarak bir camidir” diyen Benter, mescidin tadilatı için girişimlerinin bulunduğunu ifade etti.

Mescidin Askeri bölge içerisinde olduğuna dikkat çeken Benter, aynı zamanda mescidin tadilatı için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan da izin alınması gerektiğini belirtti.

Benter, asker ve Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli izinlerin alınabilmesi halinde, Bilal Ağa Mescidi’nin tadilatı için bir projenin gündemde olduğunu açıkladı.

MESCİTTE İBADET İÇİN YOĞUN TALEP

Bilal Ağa Mescidi’nde ibadet için bazı kesimler tarafından yoğun talep bulunuyor. Bazı vatandaşların yarın öğle namazın Bilal Ağa Mescidi’nde kılmak için talepleri olduğu öğrenilirken, mescidin mevcut durumunun ibadet için uygun olmadığı ve ciddi tadilat gerektirdiği gerekçesi ile ibadete izin verilmediği de edinilen bilgiler arasında.

Öte yandan Bilal Ağa Vakfı Mescidi ve Kitabesi’nin ibadete hazır hale getirilmesi ile mescide din görevlisinin atanacağı da iddia ediliyor.

CİDDİ TADİLAT GEREKİYOR

Osmanlı Dönemi’nden kalan Türk eseri olan Bilal Ağa Vakfı Mescidi ve Kitabesi’nin mevcut hali ciddi şekilde tadil edilmesi gerekiyor. İç duvarları tahrip olan mescidin özellikle zeminin de büyük hasar olduğu gözlemlendi. Ahşap zemininde kırılmalar yaşanırken, taş olan bazı bölümlerinde de çökmeler mevcut. Yapının çatısında da ciddi sorunlar bulunuyor.

Adadaki Osmanlı eserlerinde Türklerin mülkiyet talebinde bulunmaması için  zaman içerisinde Rumlar tarafından yıkıldığı iddia edilirken, tarihçilere göre Maraş’a yerleşmiş olan Türk-İslam halkının ibadet amaçları için inşa edilen ve Maraş kadar eski olan bu mescid’in, aynı şekilde Rumlar tarafından defalarca yıktırılmış, yakılmış, tahrip edilerek ortadan kaldırılmak istenmişti.

BİLAL AĞA MESCİDİ’NDE 46 YIL SONRA EZAN SESİ YÜKSELDİ

Maraş açılımının ardından geçtiğimiz günlerde Kapalı Maraş’a giden Kıbrıs Din Görevlileri Sendikası Genel Başkanı Süleyman Çakır, Din Görevlileri Derneği Başkanı Gökhan İnik ve beraberindeki heyet, Bilal Ağa Mescidi’nde 46 yıl sonra ilk ezanı okudu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör