KARPAZ
okuma süresi: 4 dak.

Fikri Ataoğlu: Amacımız başıboş eşek sorununa bilimsel, insancıl ve kalıcı çözüm bulabilmek

Fikri Ataoğlu: Amacımız başıboş eşek sorununa bilimsel, insancıl ve kalıcı çözüm bulabilmek

Çevre Koruma Dairesi, Taşkent Doğa Parkı ve Erenköy Karpaz Belediyesi arasında Eşek Yönetim Projesi İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokol, Karpaz’da bulunan başıboş eşeklerle ilgili hayvan refahına uygun, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm üretmek amacıyla hazırlandı. İmzalanan protokol ile ilgili açıklama yapan Fikri Ataoğlu, amaçlarının yıllardır çözülemeyen başıboş eşek sorununa bilimsel, insancıl ve kalıcı çözüm üretmek olduğunu ifade etti.

Yayın Tarihi: 10/08/23 13:55
okuma süresi: 4 dak.
Fikri Ataoğlu: Amacımız başıboş eşek sorununa bilimsel, insancıl ve kalıcı çözüm bulabilmek

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi himayesinde, proje yürütücülüğünü Taşkent Doğa Parkının üstlendiği, Erenköy Karpaz Belediyesi’nin de destek verdiği, Eşek Yönetim Projesi İşbirliği Protokolü imzalandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre protokol, Karpaz’da bulunan başıboş eşeklerle ilgili hayvan refahına uygun, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm üretmek amacı hazırlandı.

Proje kapsamında oluşturulacak Bilim Kurulu tarafından düzenlenecek geniş kapsamlı ve katılımlı çalışmaların ardından Eşek Yönetim Planı oluşturulacak ve hayata geçirilecek.

Karpaz Eşekleri Yönetim Planı İşbirliği Protokolü, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Yenierenköy – Dipkarpaz Belediye Başkanı Hamit Bakırcı ve Taşkent Doğa Parkı adına Kemal Basat tarafından imzalandı.

ATAOĞLU: AMACIMIZ, SORUNA BİLİMSEL, İNSANCIL VE KALICI ÇÖZÜM BULABİLMEKTİR

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu , Çevre Koruma Dairesi bünyesinde gerçekleştirilen projenin bilimsel temellere göre tüm paydaşlar için kazanç getirecek şekilde gerçekleşeceğini kaydetti.

Ataoğlu, bunun garanti altına alınması için de projenin işleyişini denetlemekle sorumlu, Çevre Koruma Dairesi, Veteriner Dairesi, Belediye, Doğa Park, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin de aralarında bulunacağı 11 kişilik bir bilim kurulunun kurulacağını dile getirdi.

Amaçlarının yıllardır çözülemeyen başıboş eşek sorununa bilimsel, insancıl ve kalıcı çözüm üretmek olduğunu dile getiren Ataoğlu, projeye destek veren herkese teşekkür etti.

BAKIRCI: BELEDİYE OLARAK PROJEYE DESTEĞİMİZ TAMDIR

Yenierenköy - Dipkarpaz Belediye Başkanı Hamit Bakırcı da başıboş eşek sorununun yıllardır bölge halkı için yarattığı sıkıntılara değindi.

Bölgenin var olan eşek sorununun nihai çözümüne ihtiyacı olduğunu dile getiren Bakırcı, belediye imkanları dahilinde bu projenin başarılı olması için her türlü desteği vereceklerini belirtti.

BASAT: PROJE İLE KAZAN-KAZAN-KAZAN

Doğa Park adına konuşma yapan Kemal Basat, 2017 yılından beri bölgedeki başıboş eşek sorununun çözümü için çalışmalar yaptıklarını, bu konuda bilgi ve tecrübe biriktirdiklerini anlattı.

İmza edilen projenin 1 yıl hazırlık, 3 yıl uygulama ve 6 yıl yönetim olmak üzere toplam 10 yıllık olarak planlandığını söyleyen Basat, amacın bilimsel temellere dayalı bir ‘Eşek Yönetim Planı’ oluşturmak olduğunu belirtti.

Basat, “mevcut kaybet-kaybet-kaybet ortamının”, yani hem başıboş eşeklerin bölgedeki hayvan refahına aykırı mağduriyetini, hem başıboş eşeklerden dolayı bölgedeki Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nin yaşanan doğa tahribatını, hem de bölge halkının başıboş eşeklerden dolayı yaşadığı sıkıntıları çözerek, proje sonunda durumu “kazan-kazan-kazana” çevirmek olduğunu aktardı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

mmm kkti10/08/23 14:00
Devlet eşek refahını ön planda tutarken, para birimimiz her geçen gün eriyor ve fiyatlar yükseliyor.