YDÜ, KKTC'nin ihtiyacı olan yardımcı sağlık personeli yetiştirmeye devam ediyor

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.52

8.60

$

7.29

YDÜ, KKTC'nin ihtiyacı olan yardımcı sağlık personeli yetiştirmeye devam ediyor

YDÜ, KKTC'nin ihtiyacı olan yardımcı sağlık personeli yetiştirmeye devam ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Bünyesinde, bölgemiz ve ülkemizdeki yetişmiş yardımcı sağlık personeli gereksinimi göz önüne alınarak, 4 yeni ön lisans programı açıldı.

YDÜ, KKTC'nin ihtiyacı olan yardımcı sağlık personeli yetiştirmeye devam ediyor
A- A A+

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Nail Bulakbaşı yaptığı açıklamada, bölgemiz ve ülkemizdeki yetişmiş yardımcı sağlık personeli gereksinimi göz önüne alınarak, 4 yeni ön lisans programının açıldığını vurguladı.

Prof.Dr. Bulakbaşı, Açılan yeni bölümlerden ilki Eczacılık Hizmetleri ön lisans programı olup bu programda eczane ve ilaç depolarında görevlendirilecek yardımcı sağlık personelinin yetiştirilmesi planlanmaktadır. Açılan ikinci bölümümüz olan Ağız ve Diş Sağlığı Destek Personeli ön lisans programında ise diş klinikleri ve muayenehanelerindeki uygulamalarda ve sekreterlik hizmetlerinde diş hekimine yardımcı olacak personelin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Diğer bir yeni açılan bölüm ise Ameliyathane Hizmetleri ön lisans programı olup açılma gerekçesi hastaların ameliyat öncesi hazırlanması, ameliyat sırasında cerrahi doktoru ile işbirliği içerisinde çalışmak üzere ameliyathane teknikeri yetiştirmektir. Son yeni açılan bölümümüz ise Tıbbi Laboratuar Teknikerliği ön lisans programı olup, bu programımızda da klinik biyokimya, mikrobiyoloji, hematoloji, endokrinoloji, immünoloji, histopatoloji ve moleküler biyoloji laboratuarlarında istihdam edilecek eğitimli ve deneyimli laboratuar teknikerlerinin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır dedi.

Prof.Dr. Bulakbaşı ayrıca ,her dört bölümde yetişmiş yardımcı sağlık personeli ihtiyacı yüksek olup, bu okullardan mezun olacak öğrencilerimiz kendi bölümlerine göre diş hekimliği klinik ve muayenehanelerinde, eczane ve ilaç depolarında, her türlü hastane ve özel muayenehane ve laboratuarlarda iş imkânı bulma şansına sahip olacaklardır. Açılan bu dört yeni bölümümüze, YÖK onayının alınmasını takiben, ek yerleştirme ile 2013-2014 döneminden itibaren öğrenci alımının da planlanmakta olduğunu vurguladı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri