UKܒlü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abbasoğlu, Alman Teknoloji Üniversitesi’nde güneş enerjisi konusunda

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

UKÜ'lü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abbasoğlu, Alman Teknoloji Üniversitesi'nde güneş enerjisi konusunda ders verdi

UKܒlü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abbasoğlu, Alman Teknoloji Üniversitesi’nde güneş enerjisi konusunda ders verdi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Rektör Yardımcısı ve Sürdürülebilir Enerji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, Umman'da bulunan Alman Teknoloji Üniversitesi'nde (GUtech) bir hafta süre ile 'Güneş Enerjisi' konusunda ders verdi.

UKܒlü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abbasoğlu, Alman Teknoloji Üniversitesi’nde güneş enerjisi konusunda ders verdi
banner
A- A A+
Konu ile ilgili detayları paylaşan Prof. Dr. Abbasoğlu, bir haftalık sürede 20 saat olarak verilen derste güneş enerjisi ile ilgili temel konuların yanı sıra özellikle fotovoltaik sistemler, termal güneş enerjisi sistemleri ve pasif güneş enerjisi sistemleri konusunda uygulamaların anlatıldığını bildirdi.

Kuzey Kıbrıs gibi yoğun güneş ışınımına ve uzun güneşlenme sürelerine sahip Umman'da, alternatif enerji kaynaklarının yeteri kadar kullanılmadığını ve Umman yönetiminin bu konuda girişimleri olduğunu anlatan Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, bu amaçla özellikle uzman yetiştirmek ve toplumu bilinçlendirmek için çalışmalar başlatıldığını kaydetti. Umman'ın önde gelen üniversitelerinden biri olan GUtech'in de bu konuya özel önem verdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Abbasoğlu, "GUtech ve UKÜ arasında bu konuda bir protokol yapıldı" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Abbasoğlu, Kuzey Kıbrıs'taki en büyük Fotovoltaik Güneş Enerjisi kurulumuna sahip olan ve güneş enerjisi çalışmalarında gerek teorik gerekse de uygulama alanlarında lider pozisyonda bulunan UKÜ'den bu tür bir eğitim talep edilmesinin hem Üniversite hem de KKTC için önemli olduğunu kaydetti. Bu tür işbirliklerinin ülke tanıtımı için faydalı olduğuna inanç belirten Serkan Abbasoğlu, "KKTC üniversitelerinde yapılan bu yöndeki çalışmaların dünya ile paylaşılması açısından da önem arz ediyor" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri