Turgay Avcı "vaatle değil taahhütle" DAÜ Rektörlüğü'ne adaylığını açıkladı

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.12

8.21

$

6.98

Turgay Avcı "vaatle değil taahhütle" DAÜ Rektörlüğü’ne adaylığını açıkladı

Turgay Avcı "vaatle değil taahhütle" DAÜ Rektörlüğü’ne adaylığını açıkladı

Ülkenin tanınan ve sevilen simalarından Prof. Dr. Turgay Avcı, "vaatler ile değil, taahhütler ile" DAÜ Rektörlüğü’ne adaylığını duyurdu.

Turgay Avcı "vaatle değil taahhütle" DAÜ Rektörlüğü’ne adaylığını açıkladı
A- A A+

Kıbrıs Postası - SOSYAL MEDYA

Ülkenin tanınan ve sevilen simalarından olan Prof. Dr. Turgay Avcı, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü’ne aday olduğunu duyurdu. Adaylığını yazılı açıklama ile duyuran Turgay Avcı’nın, "vaatle değil, taahhütler ile" adaylığını duyurması dikkat çekti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin hem burada emek veren bizlere ve ailelerimize, hem Gazimağusa kentine hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne son derece hayati kazanımlar sağlamış güzide bir kurum olduğunun altını çizen Turgay Avcı, “Zaman zaman şahlanmış altın çağlarını geçirmiş, zaman zaman ise sarsılmış ve sıkıntılı dönemlere doğru seyir almıştır” ifadelerine yer verdi.

“GEREKEN ADIMLARIN NELER OLDUĞUNU ASLINDA HEPİMİZ BİLİYORUZ”

Maalesef gelinen süreçte, mali ve yönetimsel sıkıntıların olduğu, DAÜ ve ilgili kurumlar ile ilişkilerin iyi yürütülemediği, öğrenci sayılarında çeşitli nedenlerle azalmanın olduğu, kaynakların ve desteklerin çok azaldığı bir sürece dikkat çeken Prof. Dr. Avcı, “Bir üniversitenin yücelmesi, gerek öğrenci sayısı bağlamında ekonomik, gerek akademik çalışmalarla kendinden söz ettirmesi, gerekse yönetsel anlamda verimlilik için gereken adımların neler olduğunu aslında hepimiz biliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“BİR ZORUNLULUK VE SORUMLULUK HALİNE GELDİ”

Sorunların teşhisi konusunda uzun süredir konuştuğu her öğretim üyesi meslektaşı, her öğretim görevlisi arkadaşı ve her emekçi kardeşinin farklı farklı dönemleri anımsatarak neler yapılması gerektiğini ve nelerden kaçınılması gerektiğini bildiğini aktaran Turgay Avcı, “Bu süreç ayrıca benim için bildiklerimi, projelerimi ve eylem planımı teyit etmek bakımından da son derece yararlı oldu” dedi. Bu noktada DAÜ’nün seyrini eğitim, öğretim, kalite, markalaşma, kaynakların artırılması konularında en üst seviyeye taşımak ve kurumun, Mağusa’yı hatta ülkemizi korumak ve kollamak için çok önemli görevler düştüğünü vurgulayan Avcı, “Kırk yıldır biz çalışanlarına hayat veren üniversitemize, bir nevi borcumuzu ödeyerek sahip çıkma artık bir zorunluluk ve sorumluluk haline geldi” cümlelerine yer verdi.

“ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖRLÜĞÜ GÖREVİNE ADAY OLMAYA KARAR VERDİM”

DAÜ’nin her zaman kadirşinas olduğunu ve hak ettiği yönetimlerle kendisine ne kadar iyi bakıldıysa, DAÜ’nün ailesine o kadar iyi baktığını, o altın günleri yaşayanların iyi bileceğini belirten Turgay Avcı, “Bu sorumluluk ve zorunluluk perspektifi içerisinde sizlerden aldığım destekle Üniversitemiz Rektörlüğü görevine aday olmaya karar verdim” açıklamasını yaptı.

“SORUMLULUK VE GÖREV OLDUĞUNUN BİLİNCİNDEYİM”

Prof. Dr. Turgay Avcı, açıklamasının devamında şunlara dikkatleri çekti: “Üniversitemizde İşletme Bölüm Başkan Yardımcılığı, Turizm Yüksekokulu Müdürlüğü, Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunduğum dönemlerde ve devlet yönetiminde Milletvekili, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak bulunduğum görevler nedeniyle edindiğim deneyimlere ve süreç içerisinde biriktirdiğim uluslararası akademik, siyasi ve üst düzey kişisel ilişkileri Doğu Akdeniz Üniversitesi Ailesi’nin çok iyi yetişmiş çalışanlarının birikimleri ile harmanlayarak kurumsal faydaya dönüştürmenin, benim için bir sorumluluk ve görev olduğunun bilincindeyim.

“BEN DEĞİL, ‘BİZ’ VURGUSU İLE DAÜ’YE BİR DAHA İYİCE BAKALIM”

Şimdi sizlerden ricam, Üniversitemiz için, siyaset sarmalının dışında, ideoloji kıskacının ötesinde, ben değil, ‘biz’ vurgusu yaparak rasyonel bir bakış açısı ile, DAÜ’ye bir daha iyice bakmanızdır. Yapılması gereken ve yapmaktan kaçınılacak şeyleri benim gibi sizler de biliyorsunuz. Daha çok uluslararası bağlantı kurmak, DAÜ’de markalaşma ve aidiyeti en üst düzeye çıkarmak, akademik kaliteyi dünya ile yarışır hale getirmek,öğrenci akışını ve memnuniyetini artırmak ve emek veren herkesi tedirginlikten kurtaracak bir üniversite ortamını yeniden tesis etmek. Tüm bunları doğru ve bütünsel bir yaklaşımla, birlik içinde başaracağımıza yürekten inanıyorum. Değerli dostlar. Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü görevine seçilip atanmam durumunda tüm çalışanlarımızın birikimlerine değer vererek, katılımcı bir anlayışla, adil ve sorunların çözümüne yönelik görev yapacağımı ve görev süremin ilk 30 ayında, hiçbir çalışanın özlük hakkını, hiçbir suretle geriletmeden Denk Bütçe oluşturacağımı taahhüt ediyorum. Bu süre sonunda bu taahhüdümün yerine gelmemesi durumunda ise aynı gün görevimden istifa edeceğimin sözünü buradan veriyorum. Göreve gelmem halinde, aktif siyasete yeniden dönmeyeceğimi ve milletvekili adayı olmayacağımı da buradan bildirmek isterim. Tüm adaylara başarılar diliyor, bütün bu ifade ettiklerim çerçevesinde samimiyetle ve üniversitemizi hak ettiği başarılara taşımak arzusuyla DAÜ Rektörlüğü seçiminde destek ve güveninizi, kendim için değil, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve DAÜ ailesi için istiyorum. Sevgi ve Saygılarımla Prof.Dr.Turgay Avcı”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri