EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

UKÜ Akademisyeni Ahsen Özgüven: "Koronavirüs sürecinde organik tarım önemli"

UKÜ Akademisyeni Ahsen Özgüven: "Koronavirüs sürecinde organik tarım önemli"

UKÜ Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahsen Işık Özgüven, koronavirüs sürecinde organik tarımın önemini vurguladı.

Yayın Tarihi: 26/01/21 22:02
okuma süresi: 3 dak.
UKÜ Akademisyeni Ahsen Özgüven: "Koronavirüs sürecinde organik tarım önemli"
A- A A+

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahsen Işık Özgüven, tüm dünyada yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle organik tarım alanlarının çoğaltılmasının öneminin daha da arttığını belirterek, “Salgın nedeniyle AB ve diğer birçok ülke organik tarım alanlarını arttırma konusunda çalışmalar başlattı.

KKTC’nin de yaşanan salgını fırsata dönüştürüp organik tarım alanlarını ve politikalarını geliştirme konusunda çalışmalarını artırması önemlidir” dedi.

Bu konuda yerel ve sivil toplum örgütleri ile birlikte ilgili bakanlıkların organik tarım konusunda adımlar atmasının gerekliliğine dikkat çeken Özgüven, adanın coğrafi konumu ve benzeri pozitif değerlerini değerlendirerek agro-eko turizm adası olarak tanıtılmasının da faydalı olacağını kaydetti.

Prof. Dr. Özgüven, KKTC’de 2005 yılından bu yana organik tarım çalışmalarının başladığını belirterek, özellikle turunçgiller, zeytin, nar, incir, harnup,  üzüm ve enginar gibi bitkisel üretim yanı sıra kısmen de hayvansal üretim ile devam ettiği ancak ürün çeşitleri ve alanlarının arttırılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Elde edilen organik tarım ürünlerinin katma değeri yüksek ürünler halinde pazara arzının hem ekonomi hem de tüketici bakımından gerekli olduğunu dile getiren Özgüven, “Hem ekolojisi hem de doğal yapısıyla KKTC’de uygulanabilir doğru yönlendirmelerle organik tarım teşvik edilmelidir. Bu sayede hem ada ekonomisi hem de organik tarım yapılan bölgelerde geçimini tarım ile sağlayan halkın yaşam standardının iyileştirilmesi sağlanacak” şeklinde konuştu. 

“KIBRIS ADA OLMASI NEDENIYLE ORGANIK TARIMA ELVERIŞLILIĞI AÇISINDAN BÜYÜK BIR AVANTAJA SAHIPTIR”

Özellikle KKTC gibi coğrafi konumu itibariyle izole olan ülkelerin gıda konusunda kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri gerektiğini kaydeden Özgüven, Kıbrıs’ın ada olması nedeniyle organik tarıma elverişliliği açısından büyük bir avantaja sahip olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özgüven, adada tarımsal işletmelerin küçük ölçekli olmasının bir olumsuzluk olarak görülmesine rağmen uygulanacak doğru şekillendirmelerle mevcut üreticilerin organik tarıma yönelmelerinin sağlanabileceğini belirterek, “Alınacak organik ürün sertifikasyonu ile dünya pazarlarındaki yerlerini almaları daha da hızlanabilir” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.