EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Olgun Amcaoğlu: “Öğrencilerin adaya gelmesi kararının altında Ali Pilli’nin de imzası var”

Olgun Amcaoğlu: “Öğrencilerin adaya gelmesi kararının altında Ali Pilli’nin de imzası var”

Ali Pilli’nin, günlük sefer sayısına ilişkin kısıtlamanın kaldırılması ve öğrencilerin adaya gelmesi konusuna karşı çıktığı için görevden alındığı iddialarına ilişkin konuşan Eğitim Bakanı Amcaoğlu, “Kesinlikle öyle bir şey yok. Bu karar 13 Şubat tarihli Bakanlar Kurulu toplantısından geçti ve Sayın Pilli’nin bu kararın altında imzası var” dedi.

Yayın Tarihi: 23/02/21 10:20
okuma süresi: 4 dak.
Olgun Amcaoğlu: “Öğrencilerin adaya gelmesi kararının altında Ali Pilli’nin de imzası var”
Ertuğrul Senova
A- A A+

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, dün yayımladığı NOTAM ile KKTC’ye yönelik uçuş kısıtlamasını kaldırdı.

Söz konusu NOTAM yayımlanmadan önce, KKTC’ye düzenlenen günlük sefer sayısı, iki sefer ile sınırlandırılmış durumdaydı.

Kararın dün akşam basına yansımasının ardından, özellikle sosyal medyada vatandaş bulaşın artacağına ve yeniden kapanma yaşanacağına yönelik endişelerini dile getirdi.

Bazı vatandaşlar, eski Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, görevden alınmasından hemen sonra böyle bir NOTAM’ın yayımlanmasına dikkat çekti, Pilli’nin bu karara karşı çıktığı için görevden alındığını öne sürdü.

AMCAOĞLU: “İNSANLAR NE İSTEDİĞİNİ BİLMELİ”

Konuyla ilgili gazeteci Hüseyin Ekmekçi’nin Haber Kıbrıs'taki programında sorularını yanıtlayan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, “İnsanlar ne istediğini bilmeli” dedi, yüksek eğitimin ülkedeki en büyük yatırım kaynağı olduğunu, KKTC’nin büyük bacalı sanayilere sahip olmadığını kaydetti.

“PLAYSTATION’DAN DAMAR YOLU AÇMAYI ÖĞRENEMEZSİNİZ”

Uygulamalı fakültelerde eğitim gören öğrencilerin yüz yüze eğitime geçmek zorunda olduğunu, tüm dünyanın bu yönde adım attığını belirten Amcaoğlu, “Dünya, bu çocukların yüz yüze eğitim görmek zorunda olduğunu söylüyor. Playstation’dan damar yolu açmayı öğrenemezsiniz” dedi.

ALİ PİLLİ’NİN BU NEDENLE GÖREVDEN ALINDIĞI İDDİASI… “ALTINDA İMZASI VAR”

Ali Pilli’nin bu karara karşı çıktığı için görevden alındığına yönelik iddialara değinen Amcaoğlu, “Kesinlikle öyle bir şey yok. Bu karar 13 Şubat tarihli Bakanlar Kurulu toplantısından geçti ve Sayın Pilli’nin bu kararın altında imzası var. Pilli ne yaptığını biliyordu. Yapılan siyasi değişiklik Başbakan’ın kendi tasarrufudur, o konuda bir şey diyemem” şeklinde konuştu.

“UYGULAMALI FAKÜLTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM NİSAN’DA BAŞLAYACAK”

Uygulamalı fakültelerde, Nisan ayında yüz yüze eğitime başlanacağını vurgulayan Amcaoğlu, bu kararı alırken; 21 üniversitenin rektörleriyle, YÖK ile, Türkiye Eğitim Bakanıyla ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ile görüştüklerini ve Üst Komite’nin ‘yazılı onayını’ aldıklarını ifade etti.

“DEVLETİN KARANTİNA MERKEZLERİNDE KALACAKLAR”

Nisan ayına kadar hava veya deniz yoluyla ülkeye gelecek öğrencilerin, geldikleri ülkelere göre; 10 veya 14 gün devletin belirlediği merkezlerde karantinada kalacaklarını söyleyen Amcaoğlu, “Üst Komite kaç gün dediyse, o kadar gün karantinada kalacaklar” şeklinde konuştu.  

“ÜNİVERSİTELERİN YURTLARINDA KALMAYACAKLAR”

Ülkeye gelecek öğrencilerin, üniversitelere ait yurtlarda konaklayacaklarına dair iddialar üzerine Amcaoğlu, “Devletin misafirleri olacaklar. Üniversitelerin yurtlarında kalmayacaklar. Onlar bizim çocuklarımız ve sağ salim okullarına teslim edeceğiz. Hiçbir okulun bu konuya özel yurdunu açması söz konusu değildir. Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünü yapabileceği tesislerde çocukları misafir edeceğiz” dedi.  

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör