EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Yüz yüze eğitim sırasında, okullarda hangi kurallar uygulanacak?

Yüz yüze eğitim sırasında, okullarda hangi kurallar uygulanacak?

Yüz yüze eğitim sırasında, okullarda uygulanması gereken tedbirler ve olası pozitif vaka saptanması halinde izlenecek yol haritası belirlendi. İşte okullarda uygulanması gereken kurallar…

Yayın Tarihi: 09/09/21 09:38
okuma süresi: 4 dak.
Yüz yüze eğitim sırasında, okullarda hangi kurallar uygulanacak?
Özel Haber
A- A A+

Koronavirüs pandemisi gölgesinde, iki yılın ardından 13 Eylül Pazartesi günü başlaması planlanan yüz yüze eğitim sırasında, okullarda uygulanması gereken tedbirler ve olası pozitif vaka saptanması halinde izlenecek yol haritası, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından okul yönetimlerine gönderildi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ile ortaklaşa bir şekilde hazırlandığı ifade edilen yönetmelik, öğretmen sendikaları ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği tarafından yetersiz bulunuyor…

ÜÇ AŞAMALI “SEMPTOM SORGULAMA” SÜRECİ

Yönetmeliğe göre, öğrencilerin okul girişinde sıcaklıkları ölçülmeyecek ama evden çıkmadan, otobüse binmeden ve okula girmeden semptom sorgulaması yapılacak.

SEMPTOM GÖSTEREN, OKULA ALINMAYACAK

Üç aşamalı “semptom sorgulama” sürecinden geçen öğrenciler, semptom göstermeleri halinde okula alınmayacak ve velileri aranarak test yaptırmaya gönderilecek.

Söz konusu süreç, öğretmen ve diğer okul çalışanları için de geçerli olacak.

KREŞ VE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE MASKE ZORUNLULUĞU YOK

İlk ve orta öğretimde eğitim gören öğrenciler, maske - sosyal mesafe - hijyen kurallarına uymakla yükümlü olacak fakat 0 – 6 yaş arası olup eğitim gören öğrenciler için okulda maske takma zorunluluğu olmayacak. Bu yaş aralığında olup, maske takma zorunluluğu olan bir yere gidilecekse, öğrenciler maske takacak.

SINIFTA POZİTİF VAKA ÇIKARSA…

Üç aşamalı semptom sorgulama sürecine karşın, sınıf içerisine giren ve semptom gösteren öğrenci ya da öğretmenler teste gönderilecek, sonucunun negatif çıkması durumunda okula dönebilecek. Pozitif çıkması halinde ise, sınıftaki tüm öğrenciler ve sınıfta ders veren tüm öğretmenler aynı gün veya ertesi gün PCR testi yapacak. Test sonucu çıkana kadar evde olacak, okul pandemi kurul sınıf listesini Sağlık Bakanlığı temaslı ekibine iletecek.

SINIFTA 3 KİŞİ POZİTİF ÇIKARSA, DERSLER ONLINE SİSTEME DÖNECEK

Aynı sınıftan 3 veya daha fazla kişinin PCR test sonucunun pozitif çıkması halinde sınıfın geri kalanı yakın temaslı sayılacak, aşılı ise 7 gün, aşılı değilse 10 gün izole olacak. Bu sürede öğrencilerin eğitimleri uzaktan devam edecek.

7-10 günlük izolasyon süresi sonunda öğrenci ve öğretmenler, negatif PCR test sonucu ile okula dönebilecek.

3 KİŞİDEN AZ VAKA ÇIKARSA, ‘ŞARTLI’ DEVAM

Öte yandan, yapılan taramada 3’ten az kişinin PCR test sonucu pozitif çıkması durumunda, söz konusu sınıftaki öğrenciler maskelerini takmak ve diğer sınıflarla temas etmemek sureti ile eğitimlerine okulda devam edecek.

ÖĞRETMEN POZİTİF ÇIKARSA, TÜM ÖĞRENCİLERE TEST YAPILACAK

Öğretmenin PCR test sonucunun pozitif çıkması halinde ise ders verdiği sınıflardaki tüm öğrencilere test yapılacak, sonucu çıkana kadar izole olmak için eve gönderilecek.

RANDOM TESTLER YAPILACAK

Yönetmeliğe göre, Sağlık Bakanlığı belirli periyotlarda okullarda ‘random testler’ yapacak. Yapılacak testlerin, okul nüfusunun yüzde 3 ila 6’sına tekabül edecek ve olası bulaş durumu kontrol edilecek.

ÖĞRETMENLER ODASINDA YEME – İÇME YASAK

Öğretmen odalarıyla ilgili de bazı düzenlemelere gidilmesine karar verilirken, öğretmenlerin birlikte bulunduğu odalarda bir şeyler yemek ya da içmek yasak olacak. Ayrıca maske takma zorunluluğu bulunacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör