EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

GAÜ Eczacılık Fakültesi'nden “25 Eylül Dünya Eczacılar Günü” mesajı

GAÜ Eczacılık Fakültesi'nden “25 Eylül Dünya Eczacılar Günü” mesajı

GAÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer, “25 Eylül Dünya Eczacılar Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yayın Tarihi: 25/09/21 12:42
okuma süresi: 3 dak.
GAÜ Eczacılık Fakültesi'nden “25 Eylül Dünya Eczacılar Günü” mesajı
A- A A+

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazmi Özer “25 Eylül Dünya Eczacılar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Özer mesajında, eczacılığın sağlık için her zaman güvenilen meslek olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Nazmi Özer, FIP (Uluslararası Eczacılık Federasyonu) Konseyi tarafından 2009 yılında İstanbul’da yaşama geçirilen “25 Eylül Dünya Eczacılar Günü”nün amacından basederek, “İlaç Uzmanı” olan Eczacının, Dünya’nın her köşesindeki sağlığı geliştirme rolünü güçlendirecek etkinlikleri teşvik etmektir. Dünya Eczacılar Günü’nün 2021 yılı “Tema”sı, “Güven” kavramına dayandırılmıştır” dedi.

“ECZACILIK, SAĞLIĞINIZ İÇİN HER ZAMAN GÜVENİLEN MESLEK” 

“Eczacılar, ulusal anketlerde, yıllardır “En Güvenilen Meslekler” listesinin değişmez biçimde en üst sıralarında yer almaktadır.  İnsan ilişkilerinin merkezindeki unsur olan “Güven”, Sosyal Sermaye’nin temelidir. “Güven”, sağlık hizmetleri açısından da yaşamsal önem taşımaktadır. “Sağlık Profesyonellerine Güven” ile “Hastaların Sağlık Çıktıları” arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.

Eczacıların, “Hastalarla ‘Güvene Dayalı İlişkiler’ Kurmak ve Mesleklerini Güvenilir Biçimde Temsil Etmek” etik yükümlülüğü söz konusudur. Hasta güveni bakımından öncelikli unsurlar; “Dürüstlük, Yapıcı İlişkiler, Saygı, Özenli Bakım ve Uzmanlık Yeteneği-Yetkinliği”dir.

GAU Eczacılık Fakültesi’ndeki Eczacılık Eğitimi ve Öğretimi; “Öğrenci Eczacılarımız”ı, Sağlık Takımı’nın Üyesi olarak, gelecekteki “Hasta Odaklı ve Güven Tabanlı” rollerini -giderek belirginleşmekte olan “İnovatif (Yenilikçi) Eczacılık Hizmetleri” çerçevesinde- başarıyla üstlenecek biçimde eğitmekte ve donatmaktadır. 

COVID-19 Pandemisi nedeniyle; 2020 ve 2021 yılları, Eczacılar açısından özel bir önem taşımaktadır. Dünyanın her yerinde; “Kahraman Eczacılar”, topluma hizmet edebilmek için yaşamlarını her gün riske atmışlardır ve atmaktadırlar.

Dünya Eczacıları Ailesi”nin birçok Üyesi, SARS-CoV-2 Virüsü nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Küresel boyuttaki “Meslek Şehitlerimiz”i ve onların profesyonel kararlılığını hiçbir zaman unutmayacağız. Işıklarda, huzurla uyusunlar.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.