EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Burak Maviş: Pratik çözümler üretmeye çalışıyoruz

Burak Maviş: Pratik çözümler üretmeye çalışıyoruz

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, koronavirüs salgınına işaret ederek, okullarda sağlıklı ve güvenli bir ortam oluşturmaya yönelik gayretlerinin sürdüğünü vurguladı; “Sorunlara pratik çözümler üretmeye çalışıyoruz” dedi.

Yayın Tarihi: 25/10/21 08:04
okuma süresi: 4 dak.
Burak Maviş: Pratik çözümler üretmeye çalışıyoruz
Mustafa Baflı
A- A A+

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Koronavirüs salgınında devam edem eğitimi, Kıbrıs Postası’na değerlendirdi.

“UYGULAMALARI YAKINDAN İZLİYORUZ”

Hem okulları ziyaret ettiklerini hem de öğretmenleri bilgilendirici belgeleri paylaşarak, sorunlara pratik çözümler üretmeye çalıştıklarını ifade eden Maviş, okullardaki salgına yönelik uygulamaları yakından izlediklerini ifade etti.

“ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALINMALI”

Okullarda sağlıklı ve güvenli bir ortam oluşturmaya yönelik gayretlerinin sürdüğünü kaydeden Maviş, hem Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi hem de Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın zaman kaybetmeden, sendikanın önerilerini değerlendirerek, iş birliğiyle süreci yönetmeleri gerektiğini vurguladı. Yaşanan süreçte okulların kendi gayretleriyle sağlık ve güvenli koşulları oluşturduğunun altını çizen Maviş, “Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı da aynı özveriyi göstermeli” dedi.

“DAHA FAZLA SORUMLULUK ALINMALI”

Okul taşımacılığının denetimi, ailelerin okullara düzenli testlerini gönderilmesiyle okullara hijyen ve temizlik malzemelerinin gönderilmesi noktasında ilgili bakanlıkların daha fazla sorumluluk alması ve okulları tam yetki ile donatması gerektiğinin altını çizen Maviş, önümüzdeki ayların daha soğuk ve çetin geçeceğini belirterek, okulların tam hazırlıklı hale getirilmesinin çocukların sağlığı ve güvenliği açısından önemli olduğunu kaydetti.

“DENETİM İÇİN AÇIK İFADELER GEREKLİ”

Pandemi nedeniyle Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun okullara görev verdiği gibi evde ailelere, taşımacılıkta ise şoförlere de görev verdiğini kaydeden Maviş, okul pandemi kurullarının tüm alanlarda denetim yapabilmesi için açık ifadelerle belirtilmiş yetkilerle donatılması gerektiğini ifade etti.

“SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEYENE YAPTIRIM OLMALI”

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun her paydaşa sorumluluklar verdiğini söyleyen Maviş, sorumluluklarını yerine getirmeyenlerle ilgili yaptırımların da belirlenmesi gerektiğini belirtti. Maviş, “Semptom gösterenleri ihmal eden, test yapmak veya bileklik takmak istemeyenlere yaptırım olmalı” dedi.

Okullarda yaşanan sorunlar nedeniyle ailelerle okul yöneticilerinin karşı karşıya getirilmemesi gerektiğine vurgu yapan Maviş, bu tür pratik sorunlara Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin çözüm bulması gerektiğinin altını çizdi.

“ÇOCUKLARDA DA VAKA GÖRÜLÜYOR”

Koronavirüsün çocuklarda da görüldüğünü söyleyen Maviş, vakaların özellikle sosyal mesafenin sağlanamadığı, çocukların yan yana aynı sıralarda olduğu sınıflarda ya da okul taşımacılığının tam kapasite çalıştığı yerlerde ortaya çıktığını belirtti. Bulaş Temas Protokolü ile ilgili sınıfta vaka görüldüğünde öğretmenlere yardımcı olacak bir rehber ve belgeler hazırladıklarını belirten Maviş, bu rehber ve belgelerin KTÖS’ün web sitesinden temin edilebileceğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör