EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Nazım Çavuşoğlu: Elimizdeki öğretmen kadrosunu en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz

Nazım Çavuşoğlu: Elimizdeki öğretmen kadrosunu en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Öğretmenler Yasası’ndaki değişiklik kararının ihtiyaçtan dolayı alındığını belirterek, “Elimizdeki öğretmen kadrosunu en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 09/08/22 13:00
Güncelleme Tarihi: 09/08/22 13:48
okuma süresi: 5 dak.
Nazım Çavuşoğlu: Elimizdeki öğretmen kadrosunu en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu.

ÇAVUŞOĞLU: ÜLKENİN DEĞERLERİNİ SAVUNAN VE YAŞAMINDA TAŞIYAN BİRİYİM

Göreve gelme gerekçelerinin ‘ülkeye hizmet’ olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Ülkenin değerlerini savunan ve yaşamında taşıyan biriyim” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, tartışmalara sebep olan ‘Öğretmenler Yasası’ hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Öğretmenlerin ders verme kapasitisinden ve bilgilerinden daha fazla faydalanmak için bir düzenleme yaptıklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Öğretmenler sadece 1 ayda 429 gün izin kullanmış. Asıl sıkıntı bu izinler sonrası öğrencilerin yaşadığı ders kayıpları” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLERİN DERS SAATLERİNDE DÜZENLEMEYE GİDİLDİ”

Çavuşoğlu, A ve B öğretmen statülerinin sürelerinde bir değişiklik yaptıklarına vurgu yaparak, “Öğretmenlerin ders saatlerinde düzenlemeye gidildi” ifadelerini kullandı.

İlkokullarda kayıplar çok minimal olduğunu, ortaeğitimde ise sıkıntıların olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Yasada yapılan düzenlemelerle öğretmenlere ders saatlerini doldurması konusunda zorunluluk getirdik. Bu hemen akşamdan sabaha düzelecek bir sıkıntı değil. Ama yapılan düzenlemelerle baya bir toparlama yaptık.”

“ÖĞRETMENLERİN MAZERET İZİNLERİNİ KONTROL EDİYORUZ”

Çavuşoğlu, öğretmenlerin mazeret izinlerini kontrol ettiklerini ifade ederek, “Bu konuda bir itismar varsa tespit edilecek” dedi.

Sendikaların öğretmenlerin bazı alışkanlıklarının değişeceğinden dolayı tepki gösterdiğini belirten Çavuşoğlu, “Öğretmenlerin şu an girdiği ders sayısı çok az” diye konuştu.

Çavuşoğlu, yasada yapılan düzenlemeler sonrasında 150 civarında öğretmen tasarrufu olacağını söyleyerek, “Gelecek sene öğretmen nakillerindeki sistem tamamen oturmuş olacak. Ülkenin geleceği daha iyi kurgulanacak” açıklamasında bulundu.

“ELİMİZDEKİ ÖĞRETMEN KADROSUNU EN VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Yasadaki değişikliğin bir ihtiyaçtan dolayı gündeme geldiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Bu düzenlemeleri yapmak zorundayız. Elimizdeki öğretmen kadrosunu en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, sendikaların Milli Eğitim Bakanlığı önünde yaptığı eylem sonrasında yaşanan arbede ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

“FİŞE ATAŞ SOKAN ÖĞRETMENDEN ŞİKAYETÇİ OLUNDU”

Bakanlığın fişine bir öğretmenin ataş soktuğunu ve bahse konu öğretmenden şikayetçi olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Biz başka öğretmenleri şikayet etmedik. Diğer 22 öğretmenden eylem günü yaşananlardan dolayı polis şikayetçi oldu” diye konuştu.

Çavuşoğlu, sendikalarla Öğretmenler Yasası’ndaki değişikliklerle ilgili görüşmeler yaptıklarını, fakat sendikaların konuyla ilgili hiçbir görüşte bulunmadığını söyledi.

Öğretmenler Yasası’ndaki değişikler konusunda vicdanının rahat olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bakanlar Kurulu’nda bu konuyu açtım. Başbakan başta olmak üzere tüm bakanlarımız onay verdi” dedi.

“EYLEME KALABALIK BİR POLİS EKİBİ GELMESİ KONUSUNDA ÇAĞRIDA BULUNMADIM”

Çavuşoğlu, sendikaların yaptığı ikinci eylemde kalabalık bir polis ekibi gelmesi kousunda kendisinin bir çağrısı olmadığını söyleyerek, “Ama polisler bir önceki eylemde yaşananlardan dolayı sonraki eyleme haklı olarak kalabalık bir şekilde geldiler” açıklamasında bulundu.

Eylem sırasında sendikaya üye öğretmenlerin tutuklanması konusunda talimat vermediğini, aksine ‘öğretmenlere dokunmayın’ uyarısında bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Ben öğretmenlere güveniyorum. Biz öğretmenlerle bu yolda devam edeceğiz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, sendikanın öğretmenlerin sahibi olmadığını, öğretmenlerin özlük haklarının savunucusu olduğunu ve bu bililinçle hareket edilmesi gerektiğini de belirtti.

“AKADEMİ KAPANIYOR SAFSATASI ASLA DOĞRU DEĞİL”

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapanacağına yönelik iddialarla ilgili olarak Çavuşoğlu, “Akademi kapanıyor safsatası asla doğru değil” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kadrosunu güçlendirmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Daha iyi hizmet vermesi için uğraşıyoruz. Aklademinin işleyişinde ve misyonunda bir değişiklik olmayacak” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.