EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

KTOEÖS: Okulların ihtiyaçlarının karşılanması için sağdan soldan kaynak yardım alınmaya çalışılıyor

KTOEÖS: Okulların ihtiyaçlarının karşılanması için sağdan soldan kaynak yardım alınmaya çalışılıyor

KTOEÖS, okulların ihtiyaçlarının karşılanmasında "en büyük zorluğun okul idarecilerinin omuzlarına yüklendiğine" dikkat çekerek, okulların ihtiyaçlarının karşılanması için sağdan soldan kaynak yardım alınmaya çalışıldığı kaydedildi.

Yayın Tarihi: 09/09/22 11:57
okuma süresi: 3 dak.
KTOEÖS: Okulların ihtiyaçlarının karşılanması için sağdan soldan kaynak yardım alınmaya çalışılıyor

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Mali Sekreteri Mehmet Güneyli, yaptığı yazılı açıklamada, okulların birçok ihtiyacının karşılanmasında okul aile birlikleri, okul idarecileri ve öğretmenlerin yoğun çaba sarf ettiğine, okul müdürlerinin okulların acil işlerinin maliyetler için "sağdan soldan kaynak ve iş insanlarından yardım almaya" çalıştığına değinerek, “Okulların ihtiyaçlarının nasıl karşılandığını biliyor musunuz?” diye sordu.

Güneyli, çağdaş ülkelerde her okul için ayrılan bütçeler olduğunu ancak ülkede okul bütçelerinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünde ve işlevsellikten uzak bir durumda olduğunu öne sürerek, “Okullar için çok önemli bir gelir kalemi olan ‘kantin kira gelirlerine’ dahi çok yakın bir gelecekte Maliye Bakanlığı el koymaya niyet etmektedir” dedi.

“MÜDÜRLER EKSİKSİZ OKUL ORTAMI YARATMAK İÇİN YAZ TATİLLERİNİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ OKULDA GEÇİRDİ”

Öğretmenler Yasası 31. maddede verilen “müdürün görevleri” arasında okulun tadilatını, bakım ve onarımını yapma gibi bir madde bulunmamasına rağmen bunları yerine getirenlerin en başında müdürlerin olduğunu kaydeden Güneyli, müdürlerin yeni dönemde eksiksiz bir okul ortamı yaratmak adına yaz tatillerinin büyük bir bölümünü de okulda geçirdiklerini söyledi.

“İlgili bakanlıktan paralarını kolayca ve makul bir sürede tahsil edemedikleri için piyasadaki birçok işletmenin okullardaki işleri yapmayı istemediklerini biliyor muydunuz?”

“İlgili bakanlıktan paralarını kolayca ve makul bir sürede tahsil edemedikleri için piyasadaki birçok işletmenin okullardaki işleri yapmayı istemediklerini biliyor muydunuz? Okullarca işletmelerden alınan faturaların büyük bir çoğunluğunun Eğitim Bakanlığı tarafından ‘ödenmesi uygun değildir’ ibaresiyle okullara geri gönderildiğini ve bu durumun okul idarecilerini çok zor bir durumda bıraktığını biliyor muydunuz?” soruları yönelten Güneyli, okul çalışanlarının her türlü fedakarlığı gösterirken, devletten destek ve katkının alınamamasının en büyük sorunlardan biri olduğunu ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.