EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

KTÖS: Sendikamız herkesin ücretsiz kamusal eğitim hakkına kavuşması için mücadelesini sürdürecek

KTÖS: Sendikamız herkesin ücretsiz kamusal eğitim hakkına kavuşması için mücadelesini sürdürecek

Öğretmenler, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle altı bölgede bir araya gelecek. KTÖS'ten yapılan açıklamada, "Sendikamız herkesin ücretsiz kamusal eğitim hakkına kavuşması için mücadelesini sürdürecek" dedi.

Yayın Tarihi: 05/10/22 12:13
okuma süresi: 3 dak.
KTÖS: Sendikamız herkesin ücretsiz kamusal eğitim hakkına kavuşması için mücadelesini sürdürecek

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), tüm öğretmenlerin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, gün vesilesiyle altı bölgede öğretmenlerin bir araya geleceğini duyurdu.

KTÖS Eğitim Sekreteri Süleyman Gelener, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle altı bölgede bir araya geleceğini açıkladı. Gelener açıklamasında, “Birlik, mücadele ve dayanışma ruhunu daha ileriye taşıyacağız” denildi.

Açıklamada, Platon’un “Devlet” kitabına işaret edilerek, “Platon, Devlet adlı kitabında demokrasinin esas prensibinin halk hâkimiyeti olduğunu ifade eder ve demokrasinin bir eğitim işi olduğunu belirtir. Milletin idarecilerini iyi seçebilmesi için yetişkin ve iyi eğitim görmüş olmasının şart olduğunu söyler” ifadeleri kullanıldı.

Yaz ayları boyunca KTÖS’ün, "Demokratik teamüllere aykırı davranan" bir Eğitim Bakanlığıyla mücadele ettiğinin savunulduğu açıklamada, “Sendikamız, öğretmenleri hiçe sayarak alelacele Öğretmenler Yasası’nda yapılmak istenen değişikliklerle karşı her türlü demokratik eylem hakkını kullanmıştır” denildi.

Bu süreçte öğretmenlerin hedef gösterildiğinin savunulduğu açıklamada, öğretmenlerin çalışma saatlerinin sadece sınıfta geçirilen ders saati olarak tanımlanarak öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırıldığı kaydedildi.

“SENDİKAMIZ HERKESİN NİTELİKLİ, EŞİT, ULAŞILABİLİR VE ÜCRETSİZ KAMUSAL EĞİTİM HAKKINA KAVUŞMASI İÇİN MÜCADELESİNİ DE SÜRDÜRECEKTİR”

KTÖS’ün eğitimde demokratik yönetimden yana olmaya ve herkesin nitelikli, eşit, ulaşılabilir ve ücretsiz kamusal eğitim hakkına kavuşması mücadelesine devam edeceğinin kaydedildiği açıklamada, “Bugünün çocuklarını eğitmekle kalmayıp, aslında yarının büyüklerini ve gelecek nesli demokratik bir topluma yetiştirmekte olmanın bilinci ve sorumluluğuyla emek veren öğretmenlerimizle 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle altı bölgede bir araya gelecek; birlik, mücadele ve dayanışma ruhunu daha ileriye taşıyacağız. 5 Ekim’i sadece kutlanan bir gün değil, öğretmenlerin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelesinin simgesi olan evrensel bir mücadele günü kabul ederek tüm öğretmenlerimizin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz” denildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.