EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Öğretmenlerden “mevcut eğitim sisteminde düzenleme şart” uyarısı!

Öğretmenlerden “mevcut eğitim sisteminde düzenleme şart” uyarısı!

Ülkede 24 Kasım Öğretmenler Günü törenlerle kutlanırken, birçok öğretmen ülkede mesleklerini icra ederken yaşadıkları sorunları Kıbrıs Postası’na değerlendirdi... Mevcut eğitim sisteminde düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu, okullardaki teknolojik ekipmanların da yetersiz olduğunu belirten öğretmenler, "Dünyadan kopuk bir eğitim anlayışı kabul edilemez" dedi.

Yayın Tarihi: 24/11/22 15:00
Güncelleme Tarihi: 24/11/22 15:24
okuma süresi: 4 dak.
Öğretmenlerden “mevcut eğitim sisteminde düzenleme şart” uyarısı!

Türkiye’de ve KKTC’de bugün ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanıyor...

Ülkede törenlerle ve coşkuyla kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde eğitimcilerin emeklerinin daha görünür olması amaçlanıyor.

Birçok meslek grubunda olduğu gibi öğretmenlerin de ülkenin yıllardır süregelen sorunlarından kaynaklı yaşadığı ciddi sorunlar var...

Öğretmenler, Kıbrıs’ta eğitimci olmanın zorluklarını ve karşılaştıkları problemleri Kıbrıs Postası’na değerlendirdi.

ÖĞRETMENLERDEN SİTEM: YETERİ KADAR SAYGI GÖRMÜYORUZ

Ülkede yeteri kadar saygı görmediklerini ifade eden öğretmenler, yaptıkları mesleğin tüm kesimleri ilgilendirdiğini ve daha hassas yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Öğretmenler, eğitim sistemindeki aksaklıklardan şikayet ederek, “Öğrencilere daha iyi eğitim verebilmemiz için hem okullarda hem de müfredadlarda düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

Din, dil, ırk ve köken ayırt etmeksizin tüm öğrencilere eşit yaklaştıklarını vurgulayan öğretmenler, gelecek nesillerin inşasında kendi mesleklerinin büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

Öğretmenler, velilerden veya öğrencilerden yana şikayetlerinin olmadığını dile getirerek, “En büyük sıkıntı devletin eğitime olan yatımlarının yeterli düzeyde olmamasıdır” dedi.

TEKNOLOJİ ÇAĞINA AYAK UYDURAMAMIŞ BİR EĞİTİM SİSTEMİ...

KKTC’deki okullarda teknolojik ekipman yetersizliği olduğunu, bu yüzden öğrencilerin çağa tam anlamıyla ayak uyduramadan eğitim gördüğünü söyleyen öğretmenler, dünyadan kopuk bir eğitim anlayışının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Öğretmenler, eğitimde fırsat eşitliğinin de çok önemli bir husus olduğunu belirterek, “Özel okullarla devlet okulları arasındaki makas bu kadar açık olmamalı” açıklamasında bulundu.

Üniversitelerde sendikaların olmadığını, birçok eğitim görevlisinin ‘ucuz iş gücü’ olarak görüldüğünü ifade eden öğretmenler, “Bu durum mesleğin itibarına yakışmıyor” diye konuştu.

Öğretmenler, her türlü sıkıntıya rağmen çağdaş, ilerici ve modern bir eğitim anlayışıyla, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine sahip çıkarak görevlerini icra edeceklerini vurguladı.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR?

Türkiye'de ve KKTC’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmişti.

Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör