EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

KTÖS: Çocuklarda oluşan travmanın sorumlusu eğitimi yönetemeyen Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’dur

KTÖS: Çocuklarda oluşan travmanın sorumlusu eğitimi yönetemeyen Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’dur

KTÖS, 2022-23 eğitim öğretim yılında okul sporları etkinliklerinin yeniden başlamasının ilkokul öğrencileri arasında mutluluk ve heyecan yarattığını, ancak Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi’ne bağlı okul sporlarının, paylaşımcı ve kapsayıcılıktan uzak olması, merkeziyetçi ve dayatmacı yaklaşımı sonucunda okul sporları etkinliklerinde çocukların heyecan ve mutluluklarına gölge düştüğünü açıklayarak, "Çocuklarda oluşan travmanın sorumlusu eğitimi yönetemeyen Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’dur" ifadelerine yer verildi.

Yayın Tarihi: 23/01/23 11:30
okuma süresi: 3 dak.
KTÖS: Çocuklarda oluşan travmanın sorumlusu eğitimi yönetemeyen Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’dur
A- A A+

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Mustafa Baybora, pandemi döneminde ilköğretim çağındaki öğrencilerin beden eğitimi ve spor etkinlileri de kesintiye uğradığını belirterek, ilkokul çağındaki çocukların fiziksel ve sosyal gelişimlerinde beden eğitimi ve oyunun çok önemli olduğunu kaydetti.

“OKUL SPORLARI PAYLAŞIMCI VE KAPSAYICILIKTAN UZAK”

Baybora, 2022-23 eğitim öğretim yılında okul sporları etkinliklerinin yeniden başlamasının ilkokul öğrencileri arasında mutluluk ve heyecan yarattığını, ancak Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi’ne bağlı okul sporlarının, paylaşımcı ve kapsayıcılıktan uzak olması, merkeziyetçi ve dayatmacı yaklaşımı sonucunda okul sporları etkinliklerinde çocukların heyecan ve mutluluklarına gölge düştüğünü ifade etti.

Baybora,  9-11 yaş kategorisi üzerindeki kurallar ile müsabakaların yapılmasının çocukları fiziksel olarak olumsuz etkilediğini, mevcut kurallara göre hakem yetersizliğinden müsabakalarda adaletsizlik yaratıldığını iddia etti.

“OKULLARIMIZIN YÜZDE 55’İNDE SPOR MALZEMELERİ EKSİK”

“Haziran ayında yayınladığımız araştırmamızın sonuçlarına göre okullarımızın yüzde 55’inde spor malzemeleri eksiktir. Bu eksiklikler tamamlanmamıştır” diyen Baybora, okullara tek bir kuruş bütçe verilmediği gibi, spor müsabakalarına taşımacılık için katkı da yapılmadığını, bunun da birçok okulu yaratılan merkezi sistem dışına itmekte ve katılımlarını engellemekte olduğunu ifade etti.

Öğrenci sayısı 600 ve üzeri okullar ile öğrenci sayısı 100 ve altında olan okulların aynı şartlarda gruplanmasının okullar arası eşitsizlik yarattığını ve müsabaka sonuçlarının  çocuklarda hayal kırıklığı ve travma yarattığını kaydeden Baybora, “Okulları ekonomik zorluklarla karşı karşıya bırakan; çocuklarda oluşan hayal kırıklığının, mutsuzluğun ve travmanın sorumlusu eğitimi yönetemeyen Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’dur” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör