EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Burak Maviş: Okullarımıza sahip çıkmak için büyük bir felaket beklememiz gerekmiyordu

Burak Maviş: Okullarımıza sahip çıkmak için büyük bir felaket beklememiz gerekmiyordu

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Türkiye’de 10 ilde yıkıma ve can kaybına neden olan deprem sonrası Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun okulların alt yapısını yenileme kararına olumlu baktığını belirterek, “Okullarımıza sahip çıkmak için büyük bir felaket beklememiz gerekmiyordu” dedi.

Yayın Tarihi: 20/02/23 13:10
Güncelleme Tarihi: 20/02/23 13:32
okuma süresi: 5 dak.
Burak Maviş: Okullarımıza sahip çıkmak için büyük bir felaket beklememiz gerekmiyordu

"Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs’ın kuzeyindeki okul binalarının depreme dayanıklılığı ile ilgili görüşlerini Kıbrıs Postası ile paylaştı.

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Türkiye’deki 10 ilde yıkıma ve can kaybına neden olan depremin, 14 milyon insanın yaşadığı bölgede eğitimi de olumsuz etkilediğini belirtti.

Burak Maviş, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait okul, pansiyon, öğretmenevi ve uygulama otellerinin 24'ünün yıkıldığını, 83 binanın ise ağır hasarlı olduğu bilgisini paylaştı.

“OKULLARIN ALT YAPISINI YENİLEME KARARI OKUL GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Burak Maviş, Kıbrıs’ın kuzeyinde 159 kamu okulunun yanında özel okullar, kreşler, rehabilitasyon merkezleri ve üniversitelerin bulunduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun okulların alt yapısını yenileme ve riskli binaların yıkılması ile kararının okul güvenliği açısından olumlu olduğunu söyledi.

“OKULLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN BÜYÜK BİR FELAKETİ BEKLEMEMİZ GEREKMİYORDU”

Maviş, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın yıllardır, fotoğraf ve raporlar ile okulların güvenliğini sorguladığını, okulların alt yapısının doğal afetlere karşı güçlendirilmesi gerektiğini kamuoyu ile paylaştıklarını ifade ederek, “Okullarımıza sahip çıkmak için büyük bir felaketi beklememiz gerekmiyordu” dedi.

“HÜKÜMET, OKULLARI İHMAL ETTİ”

Maviş, okulların hükümet tarafından ihmal edildiğini vurgulayarak, “temsil ve ağırlama” giderlerinin, eş dost akraba istihdamının, israfın daha önemli bir hale getirildiğini söyledi.

Maviş, İlköğretim Dairesi’ne bağlı okulların yüzde 80’inin 74 öncesi yapıldığına dikkat çekerek, okulların yüzde 7’sinin 1974-1999 yılı arasında, yüzde 9’unun 1999 sonrası, yüzde 4’ünün ise son 5 yılda inşa edildiğini kaydetti. Maviş, süreç içinde okullara eklemeler veya sınıf yıkımları yapıldığını da ekledi.

“KIBRIS TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ İLE ÖN GÖRÜŞME YAPILDI”

Okul binalarının depreme dayanıklılığı ile ilgili Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ile ön görüşme yapıldığını belirten Burak Maviş, “Bugüne kadar fotoğraflar ile kamuoyunu uyarıyorduk, bundan sonra gözlem ve ileri tetkiklerin raporlaştırılarak, okul güvenliğinin ön plana çıkması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“KTMMOB ÖNCÜLÜĞÜNDE DEPREM KOMİTESİ OLUŞTURULMALI”

Başbakanlığın, KTMMOB öncülüğünde Deprem Komitesi oluşturması gerektiğine vurgu yapan Burak Maviş, okul, hastane ve diğer kamusal alanların bina performans analizlerinin 6 ay içerisinde toplumla şeffaf bir şekilde paylaşılması gerektiğini kaydetti.

“OKULLARIN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN DEVLET BÜTÇESİNDEN PAY AYRILMALI”

Bina performans analizi sonuçlarından sonra hızlı bir şekilde okulların güçlendirilmesi ve yeniden yıkılıp yapılması ile ilgili süreçlerin olabileceğini belirten Maviş, “Bu konuda da devlet bütçesinden pay ayrılması gerekiyor” diye konuştu.

“TÜM OKULLAR DEPREME EN DAYANIKLI BİNALAR OLMASI GEREKİYOR”

Maviş, yeni okul inşalarının doğa ile barışık, kapasite artırımına müsait ve tasarım kodlarının olması gerektiğini vurguladı. Yeniboğaziçi, Yeni Erenköy, Dikmen, Değirmenlik ve Karakum’daki okul binalarında gözle görülür sorunlar olduğunu dile getiren Maviş, tüm okulların ise depreme en dayanıklı binalar olması gerektiğini vurguladı.

“YENİBOĞAZİÇİ’NDEKİ OKULA 4 PREFABRİK SINIF YAPILACAK”

Maviş, Yeniboğaziçi'nde yer alan okul için bir hayırseverin okul içerisine 4 prefabrik sınıf yaparak, eğitimin kesintisiz sürdürülmesini sağlayacağını söyledi. Maviş ayrıca Eğitim Bakanlığı'na düşen görevin ise bir an önce tadilat gereken sınıfların tadilatını yapması olduğunun altını çizdi. Maviş, Yeniboğaziçi’ndeki okul binasına gösterilen duyarlılığın, tüm okullara ulaşması için mücadele edeceklerini belirterek, okul güvenliğinin herkes tarafından dile getirilmesi çağrısı yaptı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.