EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

KAÜ, İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu’nu ziyaret etti

KAÜ, İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu’nu ziyaret etti

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu’nu ziyaret etti. Görüşmede Türkiye’de gerçekleşen depremlerin ardından Kıbrıs’ın olası bir deprem karşısındaki durumu, ülkedeki zemin yapısı, yapı denetimleri ve yapılaşma üzerine görüş alışverişinde bulundu.

Yayın Tarihi: 28/02/23 14:50
okuma süresi: 4 dak.
KAÜ, İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu’nu ziyaret etti

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ), Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Gürkan Yağcıoğlu’na ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleşen görüşmede ülkedeki zemin yapısı, yapı denetimleri ve yapılaşma üzerine görüş alışverişinde bulunduğu ifade edildi.

“MÜHENDİSİN ÖNDERLİĞİNDE, PROJESİNE UYGUN VE GEREKLİ MESLEKİ DENETİMDEN GEÇİP VİZELENDİRİLMİŞ PROJELER İÇİN KORKULACAK BİR ŞEY YOK.”

İnşaat Mühendisleri Odası olarak vize bürolarıyla birlikte yapılan binaların zemin etütleriyle mevzuata uygunluğunu kontrol ederek projenin belli bir standartta sahaya gittiğinden emin olduklarını dile getiren Başkan Yağcıoğlu, “Biz mühendisler, bilimin ışığında doğru zemin iyileştirme yöntemleriyle denizin içerisinde, dağın başında ve bataklıkta da proje yapabiliriz. Gerekli mesleki denetimden geçip vizelendirilen projeler için korkacak bir şey yoktur.” dedi.

“EVLERİMİZ İÇİN İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN BİNA PERFORMANS ANALİZİ İSTEMELİYİZ”

İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Türkiye’de yaşanan depremler sonrasında bina performans analizinin önemine vurgu yaptı. Kıbrıs’taki mal sahiplerinin yapıdan sorumlu mühendis ile iletişime geçerek bina performans analizi isteyerek yapılarının depreme dayanıklılığı ile ilgili bilgiler edinebileceklerini ifade etti. Yağcıoğlu, “Yapıdan müellif mühendisinizden performans analizi istedikten sonra mühendis size projenizin mesleki denetimden geçerek vizelendirildiğini söylüyor; demir, beton vb. malzemelerin laboratuvardan alınmış kontrol tutanakları ile birlikte size sunuyorsa telaşlanmayın bina usulüne uygun yapılmış demektir.” dedi.

“TAHLİLLER İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI LABORATUVARLARINDA YAPILMAKTADIR”

Kontrolü yapılmayan ve yapıdan sorumlu mühendis ile iletişimde olmayan mal sahiplerinin ise herhangi bir mühendisten bina performans analizi talep ederek, mühendisin istediği bina tahlillerinin İMO laboratuvarlarında yapıldığının altını çizen Yağcıoğlu “Bu durumda olan mal sahiplerinin başvurusunun ardından biz İMO olarak gelip röntgen cihazıyla içerisindeki donatıları okuruz, bazı Karot numuneleri ile beton basınç dayanımını laboratuvarlarımızda test ederiz.” ifadelerini kullandı.

“SİZ MÜHENDİSLERİNİZLE İLİŞKİNİZİ KOPARMAYIN, ÇÜNKÜ BİR MÜHENDİS YAPTIĞI BİNADAN ÖMÜR BOYU SORUMLUDUR”

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu konut sahiplerinin mühendisleriyle iletişiminin önemine vurgu yaparak, “Biz bilinçli tüketiciler olmalıyız. Yapıdan sorumlu mühendis ile iletişimimizi sürdürmeliyiz, çünkü bir mühendis yaptığı binadan ömür boyu sorumludur.” diye konuştu. Bilimin önemine işaret eden Gürkan Yağcıoğlu, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi aracılığıyla topluma bilimin yolunda atılacak adımlara uyma çağrısında bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.