EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, 14 Mart Tıp Bayramı’nda etkinlik gerçekleştirdi

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, 14 Mart Tıp Bayramı’nda etkinlik gerçekleştirdi

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, Tıp Bayramı dolayısıyla DAÜ Atatürk Meydanı’nda tören düzenledi.

Yayın Tarihi: 14/03/23 16:15
okuma süresi: 5 dak.
DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, 14 Mart Tıp Bayramı’nda etkinlik gerçekleştirdi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi her yıl Mart ayının 14’ünde kutlanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nde sağlık alanında çalışanların hizmet sorunlarının belgelendiği, bilime ve topluma katkılarının gösterildiği Tıp Bayramı nedeniyle 14 Mart 2023 Salı günü, saat 13.00’te, DAÜ Atatürk Meydanı’nda tören gerçekleştirdi.

DAÜ Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen etkinliğe DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Demirel ve Prof. Dr. Serhan Şensoy, Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora ile Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri ve öğrencileri de katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk büstüne çelenk takdim edilmesi ile başlanan törende DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilcisi İrem Oben, DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora ile DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın günün anlam ve önemine dair birer konuşma gerçekleştirdi.

Oben, konuşmasında 14 Mart Tıp Bayramı’nın öneminden bahsederek doktorluğun en özverili mesleklerden biri olduğunun altını çizdi. Giyilen beyaz önlüklerin bir kumaştan çok daha fazlası olduğunu belirten Oben, tıp mesleğinin eğitimi zor, yorucu, çalışma hayatı düzensiz, fedakarlık gerektiren ve sonu olmayan bir eğitim sürecini içerdiğini vurguladı. Oben tüm hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladığını bildirdi. 

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora gerçekleştirdiği konuşmasında 14 Mart tarihinin ilk çağdaş tıp eğitiminin başladığı ve tıp fakültesinin kurulduğu gün olarak kabul edildiğini vurguladı. 14 Mart tarihinin fakültenin adının geldiği Dr. Fazıl Küçük’ün de doğum günü olduğunu aktaran Prof. Dr. Gökçora, kendisini saygı ve gururla andıklarını belirtti. Prof. Dr. Gökçora, 14 Mart tarihinin her türlü zor koşulda hastalarının hayatlarını kurtarmaya ve topluma daha nitelikli yaşam sunmaya çalışan hekimlere bir saygı günü olduğunu vurguladı.  Türkiye’de yaşanan deprem felaketinde birçok meslektaşlarını kaybettiklerini dile getiren Prof. Dr. Gökçora kendilerini saygı ile andıklarını vurguladı. Sözlerine şair Nazım Hikmet’in insan sevgisini anlatan şiiri ile devam eden Prof. Dr. Gökçora, Türkiye’de yaşanan depremde Gazimağusa’dan hayatını kaybeden öğrenci ve öğretmenleri de saygı ile andığını bildirdi.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın sağlığın son derece önemli olduğunu belirterek çok zorlu bir eğitim sürecini tamamlayarak sağlığı bizlere sağlayan değerli hekimlerin tıp bayramını kutladığını bildirdi. DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi’nin geldiği noktadan oldukça gurur olduklarını belirten Prof. Dr. Hocanın, eğitim kalitesinin Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavlarında (TUS) elde edilen başarılardan belli olduğunun altını çizdi. Türkiye’de yaşanan deprem felaketinde sağlık çalışanlarının fedakar tutumunun herkes tarafından takdirle izlendiğini vurgulayan Prof. Dr. Hocanın, Gazimağusa’nın depremde büyük bir acı yaşayarak evlatlarını ve öğretmenlerini kaybettiğini bu nedenle de Gazimağusa’nın büyük acıları içinde barındırdığını bildirdi. Prof. Dr. Hocanın tüm hekimlerin tıp bayramını kutladığını belirterek tüm sağlık çalışanlarına başarılar diledi.

15 MART’TA SEMİNERLER YAPILACAK

14 Mart Tıp Bayramı kapsamında, 15 Mart 2023 Çarşamba günü, saat 19.00’da DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi amfisinde, “Afet Dönemi Sağlık” başlıklı etkinlik gerçekleştirilecek. Etkinliğin açılış konuşmalarını Fakülte Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora ile Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Dt. Ahmet Özant yapacak. Ardından etkinlik kapsamında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar tarafından “Afet Döneminde Enfeksiyonlar” ve DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi, İlk ve Acil Yardım Uzmanı Dr. Ziba Yücel tarafından “Afette İlk Müdahale” konulu iki seminer verecek.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.