EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Burak Maviş: Meclis önünde olmamız Çavuşoğlu’nun yaptığımız çağrıya kulak tıkamasından dolayıdır

Burak Maviş: Meclis önünde olmamız Çavuşoğlu’nun yaptığımız çağrıya kulak tıkamasından dolayıdır

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, KTÖS’ün ve KTOEÖS’ün tüm okullarda greve gitme sebeplerinin ve Meclis önünde olmalarının sebebinin Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun yaptıkları çağrıya kulak tıkamasından kaynaklı olduğunu vurguladı.

Yayın Tarihi: 16/05/23 10:30
okuma süresi: 4 dak.
Burak Maviş: Meclis önünde olmamız Çavuşoğlu’nun yaptığımız çağrıya kulak tıkamasından dolayıdır

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) bugün tüm okullarda genel grevde.

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Canan Onurer’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabahın Haberleri’ isimli programa telefonla bağlandı.

Burak Maviş, “Öğretmenler Yasa Değişiklik Tasarısı, Meclis'in alt komitesinin gündemine gelmişti… Bu tasarı geçen yıl 22 öğretmene dava okunarak Milli Eğitim Bakanlığı'nda” dedi.

Öğretmenler Yasa Değişiklik Tasarısı’nın Eğitim Bakanlığı’nın önünde polisler eşliğinde, Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini ifade eden Maviş, en az 10 aydır Meclis'in alt komitesinde bekletiliyordu.

“2 hafta önce yasa tasarısının görüşüleceği ile ilgili bilgi verildiğinde tarafımızca bir genel grev kararı almıştık, daha sonra yasanın o gün görüşülmeyeceği söylendiğinde bizde grevi askıya aldık” şeklinde konuşan Maviş, Eğitim Bakanlığı tarafından dün telefon ile arandıklarını söyledi. Maviş, yasa tasarısının görüşüleceğini söylediklerini ve kendilerinin davet edildiğini dile getirerek, “Yazılı bir metin olup olmadığını sorduk ve bunun üzerine iki öğretmen sendikası olarak grev kararı aldık” dedi.

“MECLİS ÖNÜNDE OLMAMIZ ÇAVUŞOĞLU’NUN YAPTIĞIMIZ ÇAĞRIYA KULAK TIKAMASI, SENDİKALARI GEREKSİZ YERE ELEŞTİRMESİ VE İNADINDAN DOLAYIDIR”

Geçen cuma günü Eğitim Bakanlığı’na yasanın geri çekilmesi gerektiğini söylediklerini belirten Maviş, “Eğitim ile ilgili projelerin Eğitim Bakanlığı’yla ve iki sendikayla iş birliği şeklinde yeniden yapılması çağrısında bulunmuştuk… Bugün biz Meclis önündeysek Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun yaptığımız çağrıya kulak tıkaması, sendikaları gereksiz yere eleştirmesi ve inadından dolayıdır” şeklinde konuştu.

“Bilinsin ki burası Türkiye değildir ve olmayacaktır” diyen Maviş, oradan örnek alınan politikacılar olduğunu ve onlar gibi ben yaparım olur şeklinde davranan Çavuşoğlu’na gereken cevabı vereceklerini ifade etti.

“EĞİTİM NİTELİĞİNİN ARTIRILMASI İLE UĞRAŞILMASINI İSTİYORUZ”

Çocukların kamu okullarında eğitim gördüklerine dikkatleri çeken Maviş, “Alt yapı eksikliklerinin olduğu güvenli okullar olmadığını ortaya koyan raporlar var, biz okulların iyileştirilmesi ile ilgilenmesini, eğitim niteliğinin artırılması ile uğraşmasını istiyoruz” dedi.

Öğrencilere hak ettikleri güvenli binalar sağlanmasını istediklerini dile getiren Maviş, “Eğitim Bakanlığı’nın güvenli binalar inşa etmesini, yabancı öğrencilerin dil problemlerinin çözülmesini, istiyoruz. Eğitim Bakanı öğretmenlerin çalışma saatlerini nasıl arttırırım, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin nasıl kapatırım şeklinde içi boş yasalarla öğretmeni kendisi ile karşı karşıya getiriyor” şeklinde konuştu.

"MECLİS'İN ALT KOMİTESİNDEKİ SÜREÇ BİZİMDE ATACAĞIMIZ ADIMLARI BELİRLEYECEK”

Burak Maviş konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Eğer Eğitim Bakanı’nın tam gün eğitimden anladığı bir gofretle gün geçiren çocukları saat 8.00’den 15.00’e okulda tutmaksa ise biz buna karşıyız… Tam günün gereklilikleri var öğretmen, mutfak, kantin gibi. Okullar içerisinde yaptırım gerek, okulların yüzde 85’inde kapalı spor salonu yok, müzik çalgı malzemeleri, resim malzemeleri eksik. Tuvalet kâğıdı bile sağlayamayan Eğitim Bakanlığı’nın tam gün eğitimden kolay gibi bahsetmesi sorumsuzluktur.

Özel okullar ise yabancı popülasyondan kendi seviyesine göre bir ayrıştırma istiyor ve belli bir gelir seviyesinin üstünde olanlara kapısını açmak istiyor ben yapılan artışlardan bunu anlıyorum. Bizlerle kavga eden bir bakan istemiyoruz, Meclis'in alt komitesindeki süreç bizimde atacağımız adımları belirleyecek.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.