EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

DAÜ Matematik Bölümü Öğreti̇m Üyesi̇ Prof. Dr. Rza Bashirov’dan ders ki̇tapları

DAÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyesi̇ Prof. Dr. Rza Bashirov’dan ders ki̇tapları

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rza Bashirov’un “Ayrık Matematik” (Discrete Mathematics) adlı ders kitabı 2022 yılında DAÜ Yayınevi tarafından İngilizce olarak yayımlandı.

Yayın Tarihi: 16/05/23 16:35
okuma süresi: 4 dak.
DAÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyesi̇ Prof. Dr. Rza Bashirov’dan ders ki̇tapları

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rza Bashirov’un “Ayrık Matematik” (Discrete Mathematics) adlı ders kitabı 2022 yılında DAÜ Yayınevi tarafından İngilizce olarak yayımlandı. Bu ders kitabı; temel bilimler, mühendislik ve teknoloji alanlarında uzmanlaşmakta olan öğrencilere verilen matematiğin süreklilik içermeyen ayrık kavramlarını ve bu kavramları incelemek için kullanılan matematiksel araç ve teknikleri sade ve kolay anlaşılan bir tarzda anlatmak üzere tasarlandı. Ayrık Matematik; kümeler, ilişkiler (bağıntılar), fonksiyonlar, önermeli mantık ve Boole cebirinin temelleri, matematiksel tümevarım, özyineleme ilişkileri, temel ve ileri sayma teknikleri, çizgeler ve ağaçlar gibi farklı konuları ele alıyor. Bu ders kitabı; aynı zamanda,  tümevarım tekniği, doğrulama tablosu, Venn şeması yöntemi, güvercin yuvası ilkesi dahil olmak üzere matematiğin bazı ispat tekniklerini içeriyor. 

EN ÇOK SATAN KİTAPLAR ARASINDA 

Kitap hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Rza Bashirov; bu ders kitabının konuların mantıksal önceliğine göre sunulan 10 bölümden oluştuğunu ifade etti. Kitabın, konuların daha iyi anlaşılması için çok sayıda örnek, çözülmüş problem, ders sırasında veya sonrasında çözülecek yaklaşık 200 bölüm sonu alıştırması sunduğunu belirten Prof. Dr. Bashirov, bunların kitabın içeriğini güçlendirmek için tasarlandığını, 100 civarında şekil ve illüstrasyon içerdiğini vurguladı. Yazar, DAÜ Kitap Satış Merkezi’nden verilen bilgilere dayanarak, bu ders kitabının 2022-2023 Akademik Yılı’nda en çok satan kitaplar arasında olduğunu ve kitabın şimdiden hemen hemen tükendiğini kaydetti. Prof. Dr. Bashirov, SCOPUS dergisi olan Matematik Modelleri ve Uygulamaları (Advanced Mathematical Models & Applications 7(3) 2022, 364-365) dergisinde yayınlanmış “Discrete Mathematics by Rza Bashirov” başlıklı kitap incelemesinde bu ders kitabının betimlenerek değerlendirildiğini ve sonuç olarak Ayrık Matematiğe aşina olmayan öğrencilerin temel matematiksel kavramları hızlı öğrenmeleri için tasarlanan harika bir kitap olduğu” değerlendirmesinde bulunulduğunu belirtti. Prof. Dr. Rza Bashirov, yoğun talep gören bu kitabın geri bildirimlere dayalı değişiklikleri içeren, bazı konuların daha ayrıntılı biçimde anlatıldığı, ünlü bilim insanları ve mühendislerin biyografik bilgilerini içeren ve birçok yeni bölüm sonu alıştırması ile zenginleştirilmiş ikinci baskısının yayımlanmak üzere DAÜ Yayınevi Yönetim Kurulu’na sunduğunu bildirdi. 

“ÖĞRENCİLERİN FİYATI UYGUN VE KAPSAMLI KİTAPLARA İHTİYAÇLARI VAR” 

Prof. Dr. Rza Bashirov, diğer bir çalışması olan “Ayrık Matematik” ders kitabını Türkçe olarak ilk kez yayımlanmak üzere Ankara merkezli Nobel Akademik Yayıncılık ile anlaştığını kaydetti. Nobel Yayıncılık’ın Türkiye Cumhuriyeti’nde Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nın doçentlik başvuru şartlarında yer alan Uluslararası Yayınevi tanımını karşılayan bir yayınevi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bashirov, ders kitapları yazmanın önemine değinerek, “Hacimli ve pahalı ders kitapları, öğrencilerin karşılaştığı en önemli problemlerdendir. Öğrencilerin, başından sonuna kadar soluksuz bir şekilde okuyabilecekleri kapsamlı ve bir o kadar da verimli olan, sınavlara hazırlık esnasında onlara yardımcı olabilecek ve fiyatı uygun olan ders kitaplarına ihtiyaçları var” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.