EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

Salih Sarpten: Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın içeriği bugünkü eğitim ihtiyaçlarından çok uzakta

Salih Sarpten: Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın içeriği bugünkü eğitim ihtiyaçlarından çok uzakta

Eğitim bilimci ve KEAB Başkanı Salih Sarpten, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın içeriği bugünkü eğitim ihtiyaçlarından çok uzakta olduğunu belirterek, “Esas olan öğretmenlik meslek statüsünün erozyona uğramamasıdır” dedi.

Yayın Tarihi: 24/05/23 13:50
okuma süresi: 3 dak.
Salih Sarpten: Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın içeriği bugünkü eğitim ihtiyaçlarından çok uzakta

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, 16 Mayıs 2023 tarihinde “Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı oy çokluğuyla onaylayarak, Genel Kurul’a sevk etti.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ise, söz konusu yasa tasarısının “Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) ve öğretmen haklarını hedef aldığı” gerekçesiyle eylem ve grevlerine devam ediyor.

“ÖĞRETMENLER (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI’NIN İÇERİĞİ BUGÜNKÜ EĞİTİM İHTİYAÇLARINDAN ÇOK UZAKTA”

Eğitim Bilimci ve Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği (KEAB) Başkanı Salih Sarpten, Öğretmenler Yasası’nda yapılması planlanan değişiklikle ilgili Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

Eğitim Bilimci Sarpten, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın içeriğinin bugünkü eğitim ihtiyaçlarından çok uzak olduğunu belirtti.

“YASA TASARISI İLE DEĞİŞTİRİLMEK İSTENENLER EĞİTİM SORUNLARINA ÇARE ÜRETEMEYECEK”

Bu yasa tasarısı ile değiştirilmek istenenlerin okullarda yaşanan eğitim sorunlarının hiçbirine çare üretemeyeceğine vurgu yapan Sarpten, “Yasa tasarısı, öğretmenlerin örgütlü bulunduğu sendikalar ile iş birliği halinde hazırlanmadığı için değişikliklerin uygulanmasında da ciddi bir direnç gösterileceği aşikardır” ifadelerini kullandı.

Sarpten, öğretmen sendikalarının kuruluş amaçları gereği üyelerinin maaş ve özlük hakları için mücadele ettiklerini söyleyerek, “Ayrıca tüm üyeleri yükseköğretim almış toplumun aydın bireylerinden oluşan öğretmen sendikalarının toplumu ilgilendiren yasal değişikliklerde de aktif katılımcı olarak kabul edilmesi, görüş ve önerilerinin dikkate alınması gerekliliği kaçınılmazdır” dedi.

"ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK MESLEK STATÜSÜNÜN EROZYONA UĞRAMAMASIDIR”

Esas olanın öğretmenlik meslek statüsünün ‘erozyona uğramaması’ olduğuna dikkat çeken Sarpten, “Çünkü kaliteli bir eğitim sistemin olmazsa olmaz koşulu kaliteli öğretmendir” diye konuştu.

Sarpten, “Bu bağlamda politika yapıcılar ve eğitimin üst kademe yöneticileri, mevzuatta da yer aldığı şekliyle tam katılımcılık anlayışla “teknik kurul” mekanizması çalıştırılarak kararların fikir birliği içerisinde alınması zorlanmalıdır” açıklamasında bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.