EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

DAÜ, SCImago Dünya Üniversiteler Genel Sıralaması’nda KKTC’nin en iyi üniversitesi

DAÜ, SCImago Dünya Üniversiteler Genel Sıralaması’nda KKTC’nin en iyi üniversitesi

DAÜ, SCImago Institution Rankings tarafından Scopus veri tabanı baz alınarak dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralandığı 2023 Dünya Üniversiteler Genel Sıralaması’nda KKTC’nin en iyi üniversitesi seçildi.

Yayın Tarihi: 25/05/23 16:00
okuma süresi: 3 dak.
DAÜ, SCImago Dünya Üniversiteler Genel Sıralaması’nda KKTC’nin en iyi üniversitesi

Dünya üniversitelerinin araştırma, inovasyon ve sosyal etkilerinin yüzdelik dilimlere göre sıralandığı “SCImago University Rankings 2023” sonuçları açıklandı. 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) SCImago Institution Rankings (SIR) tarafından Scopus veri tabanı baz alınarak dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralandığı 2023 Dünya Üniversiteler Genel Sıralaması’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 1’inci ve Kıbrıs Adası genelinin ise en iyi 4’üncü üniversitesi oldu. DAÜ, SIR 2023 Dünya Üniversiteler Alan Sıralaması’nda Kimya ve Matematik alanlarında Kıbrıs Adası’nın en iyi üniversitesi olurken, Mühendislik alt alanı olan Uzay Mühendisliği bilimi alanında listeye Kıbrıs Adası genelinde girme başarısını gösteren tek üniversite oldu. Öte yandan DAÜ, Tıp alanı alt başlığı olan Halk Sağlığı, Çevresel ve Mesleki Sağlık alanında ise Kıbrıs Adası’nın en iyi üniversitesi olarak açıklandı. DAÜ, Sosyal Bilimler alanında KKTC’nin en iyi, Kıbrıs Adası’nın ise en iyi ikinci üniversitesi oldu. DAÜ ayrıca Mimarlık alanında KKTC’den listeye giren tek üniversite olurken, Kıbrıs Adası genelinde 2’nci sırada yer aldı.

KIBRIS’IN DÜNYAYA AÇILAN YÜZÜ DAÜ

DAÜ; Tarım ve Biyolojik Bilimler alanında KKTC’de 1’inci Kıbrıs Adası genelinde 2’inci; bu alanın alt başlığı olan Gıda Bilimi’nde de KKTC’nin en iyi, Kıbrıs Adası genelinin ise en iyi 2’inci üniversitesi oldu. İşletme, Yönetim ve Muhasebe alanında KKTC’de 1’inci, Kıbrıs Adası genelinde 2’nci sırada yer alan DAÜ, Mühendislik alanında KKTC’de 1’inci, Kıbrıs Adası genelinde 3’üncü sırayı elde etme başarısını gösterdi. DAÜ, Bina ve İnşaat alanında KKTC’de 1’inci, Kıbrıs Adası genelinde ise 3’üncü sırada yer aldı. İnşaat ve Yapı Mühendisliği alanında KKTC 1’incisi, Kıbrıs Adası genelinde 3’üncü en iyi üniversite olan DAÜ, Makine Mühendisliği alanında listeye KKTC’den giren tek üniversite olurken, bu alanda Kıbrıs Adası genelinde 4’üncü sırada yer aldı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.