EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Fide Kürşat: “Ailelerin bu özel okul harçlarını kaldırabilmesi mümkün değil”

Fide Kürşat: “Ailelerin bu özel okul harçlarını kaldırabilmesi mümkün değil”

CTP İskele Milletvekili Fide Kürşat, “Ailelerin bu özel okul harçlarını kaldırabilmesi mümkün değil, gerçek bir açılım şart. Her topu taca atmaktan hiç mi utanmıyorsunuz?” diye sordu.  

Yayın Tarihi: 26/05/23 14:00
Güncelleme Tarihi: 26/05/23 15:09
okuma süresi: 5 dak.
Fide Kürşat: “Ailelerin bu özel okul harçlarını kaldırabilmesi mümkün değil”

Türk Lirası'nın döviz karşısındaki değer kaybı, birçok mal ve hizmette olduğu gibi özel okul harçlarının da tavan yapmasına neden oldu… 

İçinde bulunduğumuz Mayıs ayı başı itibariyle basına yansıyan tablo ve haberlere göre İlkokula gidecek bir çocuk için ödenecek en düşük ücret, sadece okul harcı için 77 bin TL olurken, en yüksek rakam ise 147 bin TL’ye çıkıyor.

Ortaokul ve lise içinse en düşük rakam 92 bin TL iken, 215 bin TL’ye kadar yükseliyor.  

“GERÇEK BİR AÇILIM ŞART” 

Özel okul harçları konusunda basına yansıyan birçok haber ve günlük hayatta gözlemlenen endişelere rağmen hükümet kanadından “gerçek” anlamda aileleri rahatlatacak bir açıklama olmadığı gibi bir çalışmanın da yapılmadığı değerlendiriliyor. 

Konu hakkında soruları yanıtlayan CTP milletvekili Fide Kürşat, “Ailelerin bu özel okul harçlarını kaldırabilmesi mümkün değil, gerçek bir açılım şart. Her topu taca atmaktan hiç mi utanmıyorsunuz?” diye sordu.  

“HÜKÜMET, HALKIN GEÇİM DERDİYLE DERTLENMİYOR… KOPUKLUK HAD SAFHADA” 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Eğitim Sekreteri, İskele Milletvekili Fide Kürşat, yönetememe hali, piyasaların denetimsizliği, ekonomik konularda açılım çabasından dahi yoksun, umursamayan, son yıllarda kendi içinde döne döne değişen mevcut hükümet yapısının “halkın geçim derdiyle dertlenmediğini” vurguladı.

CTP’li Fide Kürşat, “Halktan kopukluk had safhada…” dedi.  

Sosyal devlet olmaktan uzaklaştığımızı eğitim konuları üzerinden dikkati çeken Fide Kürşat, kreşten itibaren okul süreçlerinin tüm aşamalarının ciddi mali külfet olduğunu, asgari ücretin açlık sınırı altında olduğu bir ekonomik ortamda özel okul ücretlerini ebeveynlerin aynı anda çalışması ve tasarruf etmesi halinde bile karşılayamayacak bir noktaya geldiğini söyledi.

Orta sınıf dediğimiz ailelerin de tercih ettiği özel okul ücretlerinde yaşanan durumun “serbest piyasa denerek ortada bırakıldığına” işaret eden Kürşat,  bir önceki eğitim dönemi ile kıyaslandığında özel okul harçlarında yüzde yüzün üzerinde bir artış yaşandığını, önümüzde ise birçok ekonomiste göre bir döviz yükselişi krizi yaşanacağının öngörüldüğünü, buna rağmen hükümetin “sessiz ve hareketsiz” olduğunu belirtti.  

12 BİN KADAR ÖĞRENCİ ÖZEL OKULLARDA... ÜÇTE BİRİ BU KOŞULLAR NEDENİYLE DEVLETE GEÇERSE NE OLACAK?” 

Toplumdaki her birey olarak, her konuda ve alanda mevcut ekonomik şartlarda ezildiğimizi ifade eden Kürşat, aileleri her geçen gün tedirgin eden özel okul harçları konusunda Hakikat Tv’de şöyle konuştu;  

“Zaten devlet okulları çok yetersiz bir eğitim atmosferinde, sınıflar kalabalık ve sıkışık.. 12 bin kadar öğrenci özel okullarda şu an… Bu sayı toplam öğrenci sayısının dörtte biri ki bu çok çok ciddi bir sayı…  

Bu öğrencilerin üçte birinin bile yaşanan ekonomik nedenlerle nihayetinde devlet okullarına geçmesi durumunda –ki mevcut okul-öğretmen sayısı dikkate alınırsa- 2023-24 eğitim döneminde çok ciddi sorunlar daha da üst üste binecek…  

Öğrenci psikoloji açısından büyük bir sıkıntı olacak. Hemen hemen bütün sorunlarda olduğu gibi hasır altı edilen eğitimdeki ciddi sorunlar daha da kötü bir hale gelecek… Aileler okul harcı için kredi çekiyor. Kredi maliyetleri de eğitim anlamında düşünülmüyor… Bu konuda da bir kolaylık peşinde değil bu hükümet…”  

“HÜKÜMET SERBEST PİYASA KAVRAMINI TOPU TACA ATMAK İÇİN KULLANIYOR…” 

Tam gün eğitime geçişin şart olduğunu ve bu konuda ne yapılması gerektiğini de çok iyi bildiklerini, CTP iktidarı döneminde de pilot uygulamaların yapıldığını ve hükümetin bu konuda “kademeli” diyerek vaadini gerçekleştirmesi için de ömrünün yetmeyeceğini dile getiren CTP MYK Eğitim Sekreteri Fide Kürşat, sözlerine şöyle devam etti;  

“Bu konuda yaşanan krizi ve daha da yaşanacağı besbelli olan bu sorun hakkında hükümetin yasaların elverdiği çerçeveleri de masaya koyarak, iyi çalışarak, yasal enstrümanları değerlendirerek özel okul sahiplerini de çağırması lazımdır ki parti olarak biz bu konuda çeşitli öneriler yaptık

Hükümetin ciddi anlamda bir açılım sağlaması gerek. Ailelerin bu özel okul harçlarını kaldırabilmesi mümkün değil…  

Hükümet serbest piyasa kavramını topu taca atmak için kullanıyor. Bu şekilde bir devlet yönetilmez. Bu zihniyet bu toplumun her gün daha da huzurunu kaçırıyor ve umudunu tüketiyor...”.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.